Tabletki nasenne – Polska na 8 miejscu najbardziej uzależnionych

Zaburzenia snu dotykają coraz większej ilości osób, w tym również Polaków. Aż 10% mieszkańców Europy ma problem z zasypianiem. Z tego powodu tabletki nasenne cieszą się dużym zainteresowaniem.

Tabletki nasenne – w jakich krajach są najbardziej popularne?

Tematyką zaburzeń snu zainteresował się portal The Dozy Owl. Za pomocą narzędzi analitycznych zbadano, w jakich krajach Europejczycy najczęściej decydują się na korzystanie z tabletek nasennych. Polska zajęła wysokie miejsce w rankingu.

Niechlubne pierwsze miejsce należy do Wielkiej Brytanii. Ludzie zamieszkujący Wyspy wyszukują w Internecie 26 800 środków nasennych miesięcznie. Przekłada się to na 865 zapytań o takiej treści dziennie. Drugie miejsce należy do Niemców – 16 750 zapytań o tabletki nasenne miesięcznie. Ostatnie miejsce na podium zajmuje Hiszpania – 9030 wyszukiwań.

Przed Polską znajduje się również Hiszpania (9030), Francja (6250), Szwecja (5430), Węgry (5060) i Holandia (5020). Oznacza to, że nasz kraj (na szczęście!) ma sporą stratę do czołówki. U nas w sieci tabletek nasennych poszukuje około 3280 Polaków miesięcznie.

Wady tabletek nasennych

Jak to często w przypadku leków bywa, sporadyczne używanie tabletek nasennych nie prowadzi do niczego złego, o ile nie mamy ku temu żadnych przeciwwskazań. Niestety, można się od nich uzależnić, co może prowadzić do daleko idących konsekwencji.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że są one jedynie krótkoterminowym rozwiązaniem. Jeśli cierpimy na poważne zaburzenia snu, wówczas powinniśmy poszukać pomocy u specjalisty.

Tabletki nasenne mogą skutkować pogarszającą się pamięcią, brakiem koordynacji ruchów czy też problemami z koncentracją. W przypadkach skrajnych mogą wystąpić nawet napady padaczkowe lub depresja. Czasem pojawiają się także reakcje alergiczne – nudności, obrzęki czy trudności w oddychaniu.

Pamiętajmy również o tym, że po pewnym czasie może nam być ciężko odstawić tabletki. Nasz organizm przyzwyczai się do tego, że pomagamy mu w zaśnięciu. W efekcie dopóki nie sięgniemy po środki nasenne, do tego czasu nie będziemy mogli zasnąć.

Oczywiście korzystanie z tabletek nasennych od czasu do czasu nie jest złe. Musimy jednak kontrolować samych siebie i oceniać, czy nie zaczynamy się od nich uzależniać.

Naturalne techniki pomagające w zasypianiu

Jeśli nie chcemy korzystać z tabletek, warto wdrożyć parę naturalnych sposobów, które pomogą nam w szybkim zasypianiu.

1) Ustal rutynę snu

Wstawanie i kładzenie się spać o tej samej porze każdego dnia pozwoli Twojemu umysłowi i ciału przyzwyczaić się do ustalonego rytmu snu. Utrzymuj ten schemat snu tak często, jak to możliwe. Pamiętaj o tym również w weekendy!

2) Zmniejsz ilość światła

Sztuczne oświetlenie może mieć negatywny wpływ na zdolność snu, ponieważ oszukuje mózg sugerując mu, że ​​to światło dzienne. Aby tego uniknąć, staraj się nie używać smartfona lub tabletu przez co najmniej pół godziny przed pójściem spać. Nie wystawiając się na działanie światła emitowanego przez te urządzenia elektroniczne, poczujesz się bardziej gotowy do snu.

3) Wdrażaj techniki relaksacyjne

Oddając się relaksującym zajęciom niż wpatrywanie się w telewizor lub przewijanie telefonu przed pójściem spać, będziesz w znacznie lepszym nastroju do snu. Techniki te mogą obejmować ciepłą kąpiel, słuchanie relaksującej muzyki, medytację lub czytanie wciągającej książki.

4) Ogranicz kofeinę i cukier w diecie

Wieczorem ogranicz spożycie kofeiny i napojów gazowanych. Jest to ważne, ponieważ kofeina jest często przypisywana jako środek zniechęcający do głębokiego snu. W przypadku cukru oprzyj się pokusom słodyczy takich jak czekoladki i ciasto w nocy, ponieważ gwałtowny wzrost energii, a następnie zderzenie z tymi pełnymi cukru smakołykami może zrujnować Twój zegar biologiczny.

Jak widać tabletki nasenne nie są jedynym sposobem na poradzenie sobie z bezsennością. Czasem wystarczy jedynie zmienić parę naszych nawyków, aby problemy z brakiem snu już nas nie dotyczyły.

Jan Strychacz

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.