Jak pozbyć się blizny po cesarskim cięciu?

Blizna po cesarskim cięciu powinna w kilka miesięcy od zabiegu stać się praktycznie niewidoczna. Niestety czasami tak się nie dzieje. Jak zatem usunąć bliznę po cesarskim cięciu? Kiedy dobrym rozwiązaniem będzie maść, kiedy krem, kiedy plaster, a kiedy laser?

Blizna po cesarskim cięciu

Prawidłowo przeprowadzone cesarskie cięcie pozostawia maksymalnie 15-centymetrową (długość) oraz 3-milimetrową (szerokość) bliznę, która jest umiejscowiona nad spojeniem łonowym, które biegnie w w poprzek brzucha. Po wygojeniu taka blizna bez problemu powinna dać się ukryć pod bielizną lub kostiumem kąpielowym

Proces gojenia rany pooperacyjnej, czyli wytwarzania blizny po cesarce może trwać nawet kilkanaście tygodni.  Podobnie jak w sytuacji innych ran, tej po cesarce nie wolno moczyć, a jedynie myć wodą z dodatkiem żelu do higieny intymnej, a następnie delikatnie osuszać. Czasami pomimo starannej pielęgnacji blizna zaczyna przybierać większe rozmiary.

Dzieje się tak wtedy, kiedy dochodzi do powstania tzw. bliznowców. Spowodowane są one przerostem tkanki, dlatego też niewielkie bliznowce można spłycić maścią, kremem albo plastrem. Jednak czasami konieczna dla poprawy estetyki brzucha okazać się może konsultacja u lekarza medycyny estetycznej lub chirurga plastyka, którzy całkowicie mogą usunąć bliznowiec.

Jak pozbyć się blizny po cesarskim cięciu – Maści na blizny

Maści oraz kremy na bliznę po cesarce można zacząć stosować wtedy, kiedy zdjęte zostaną szwy oraz zacznie się właściwa faza gojenia blizny. Zwykle dzieje się tak po upływie 8-10 dni od operacji. Wówczas warto zacząć stosować preparaty na blizny np. maści i plastry, które ułatwiają zabliźnianie się skóry. Budowa blizny trwa nawet rok, dlatego też pielęgnacja powinna być regularna – tylko wówczas przyniesie pożądany efekt. Jeżeli natomiast ją zbagatelizujemy w pierwszym roku to później może okazać się, iż nawet najlepsza maść na blizny pooperacyjne nie zdziała.

Jak wybrać maść na bliznę? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na składniki. Składniki najbardziej pożądane w preparatach na blizny to:

  • silikon – maści silikonowe zapobiegają powstawaniu bliznowców. Odbywa się to poprzez zahamowanie powierzchniowej utraty wody. Nawilżona blizna to blizna mniejsza, bardziej płaska oraz elastyczna,
  • heparyna – w przypadku blizny po cesarskim cięciu warte uwagi jest jej działanie nie tylko przeciwzakrzepowe, ale przeciwzapalne. Hamuje ona patologiczny rozrost tkanki,
  • ekstrakt z cebuli  – działa bakteriobójczo, a przez to stymuluje gojenie się rany,
  • masa perłowa – zawiera mikroelementy oraz aminokwasy, regulujące metabolizm komórek. Wykazuje lekkie działanie złuszczające oraz wybielające,
  • kwas hialuronowy – naturalna substancja występująca w naszym organizmie. Jest niezbędna, by każda komórka była prawidłowo uwodniona.

Gabinet medycyny estetycznej

Na szczęście już minęły czasy, kiedy cesarskie cięcie wykonywano wzdłuż brzucha, tworząc koniec końców bliznę, która nie dawała się ukryć. Obecnie cięcia dokonuje się w poprzek. Co więcej – nawet brzydko zagojona blizna, na której utworzył się bliznowiec, może zniknąć. Wszystko to za sprawą nowoczesnych zabiegów z  medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej. Do dyspozycji mamy ostrzykiwanie, lasery i skalpel, czyli chirurgiczne wycięcie blizny, by w jej miejscu wytworzyła się nowa, o wiele mniejsza. Poniżej kilka skutecznych metod jak pozbyć się blizny po cesarskim cięciu w gabinecie.

  • Karboksyterapia – w trakcie zabiegu pod skórę (bliznę) wstrzykiwany jest medyczny dwutlenek węgla. Poszerza on naczynia krwionośne, co ułatwia przepływ krwi. Takie działanie poprawia mikrokrążenie oraz zmusza komórki do przyspieszonej regeneracji. Reakcją organizmu na podany dwutlenek węgla jest stan zapalny, a dzięki temu następuje naturalna wewnętrzna stymulacja produkcji włókien kolagenowych.
  • Dermapen – to urządzenie przypominające swoim wyglądem długopis. Wyposażone jest ono w system pulsujących igieł. To one wtłaczają w bliznę i pod nią konkretne substancje czynne (najczęściej stymulujące produkcję kolagenu). Igły sięgają nawet na głębokość 2 mm. Dokonując kontrolowanych urazów sprawiają, iż pobudzone zostają naturalne metody regeneracji. Aby cały zabieg był bezbolesny to skóra może zostać znieczulona kremem znieczulającym.
  • Lasery – w gabinetach możemy znaleźć kilka rodzajów laserów. Mogą one zniwelować widoczność blizny, a nawet całkowicie ją zlikwidować. Jednym z nich jest laser frakcyjny nieablacyjny Palomar. Podczas zabiegu głowica lasera przykładana jest do blizny,a w podczas jednego impulsu wprowadza w nią około 320 mikrowiązek, które zaczynają regenerację tkanki natychmiast. Kolejnym rodzajem jest laser fraksel. Naświetla on bliznę wiązką laserową, a ta „wypala” w skórze tunele o głębokości 1,5 milimetra. To pobudza głębsze warstwy skóry do produkcji kolagenu oraz obudowy elastyny.

Autor: Ina

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.