Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie – sprawdzamy dlaczego

Z roku na rok przybywa kobiet, które stanowczo odmawiają porodu naturalnego. Zamiast tego decydują się na wybór cesarskiego cięcia. Wydawać się to może decyzją dość kontrowersyjną, w końcu cesarskie cięcie to mimo wszystko operacja i dużo większe ingerencja w organizm kobiety, niż poród naturalnymi siłami. Dlaczego zatem tendencja wciąż rośnie i obecnie nawet 40% porodów odbywa się poprzez cesarskie cięcie?

Kobiety pragną być piękne po porodzie

Nie ma co się oszukiwać, ciało kobiety po porodzie się zmienia. Nie tylko w kwestii tego, iż pojawiają się rozstępy, na brzuchu jest kilka fałdek i parę nadprogramowych kilogramów. Przede wszystkim chodzi o to, iż poród siłami natury bardzo często pozostawia krocze kobiety w bardzo złym stanie. Wiele kobiet uważa, iż taka jest właśnie cena posiadania potomstwa. Należy zaakceptować te zmiany, ponieważ są one zwykłą koleją rzeczy.

Czy jednak faktycznie w taki sposób powinnyśmy do tego podchodzić? Zdecydowanie nie. W niektórych krajach oferuje się kobietom w ramach ubezpieczenia plastykę brzucha oraz rehabilitację krocza. Większość kobiet po porodzie naturalnym, bardzo potrzebuje pilnych zabiegów ginekologicznych, na które w Polsce często nie ma co liczyć. Nic więc zatem dziwnego, iż mnóstwo kobiet decyduje się na cesarskie cięcie. Owszem, ono również wiąże się z wieloma niedogodnościami. Pozostaje nam na brzuchu blizna, czasem mogą wystąpić jakieś komplikacje itp.

Jednak blizna po cesarskim cięciu będzie się goiła, z czasem można ją praktycznie wybielić. Tymczasem wypadające narządy rozrodcze i brak satysfakcji ze swojego życia intymnego to rzeczy, których czasem po porodzie naturalnym, nie da się już naprawić. Kobiety rezygnują z porodu siłami natury, ponieważ liczą się z tym, jak bardzo ulec zmianie może ich życie. W końcu po porodzie każda z nas chce być atrakcyjna w oczach swojego męża. Jeśli zatem nie możemy liczyć na pomoc w tej kwestii, bardzo często wolimy cesarskie cięcie.

Ból podczas porodu naturalnego

Kobiety boją się również bólu i nie ma w tym absolutnie niczego dziwnego. Mnóstwo kobiet myśląc o wydaniu na świat potomka, drży w obawie przed tym, jak trudne będzie to dla niej wyzwanie. Niektóre przyszłe mamy proszą z wyprzedzeniem o to, by zostało im podane znieczulenie. Jednak dziś lekarze często się od tego wymigują, niekiedy obiecując pacjentce coś innego, a podczas porodu zabierając jej nadzieję na bezbolesny poród pod znieczuleniem.

Dlatego kobiety w obawie o taki obrót sytuacji, wolą zdecydować się na cesarskie cięcie. Wówczas mają pewność, że wszystko odbędzie się bezboleśnie, pod znieczuleniem. Taki komfort dla wielu kobiet jest bezcenny, ponieważ wówczas mogą z radością wyczekiwać swojego dziecka.

Poza tym mnóstwo kobiet obawia się również, iż nie poradzić sobie podczas porodu naturalnego. Przerośnie je bowiem wysiłek, odczuwamy ból. Boją się również o to, iż nie podołają urodzeniu dziecka tą metodą, w efekcie czego ich pociecha może ucierpieć na zdrowiu. Wówczas również z wyprzedzeniem starają się załatwić sobie cesarskie cięcie, które gwarantuje bezpieczne przyjście dziecka na świat.

Czy liczba cesarek będzie rosła?

Te trzy najważniejsze powody decydują o tym, że obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na poród poprzez cesarskie cięcie. Widmo ogromnego bólu, troska o zdrowie dziecka, a także również o swój stan zdrowia po porodzie, często odbierają przyszłej matce radość z ciąży. Zamiast skupiać się na rzeczach pozytywnych, rozmyśla ona o trudnościach, które mogą ją czekać. Dlatego też coraz więcej kobiet się na cesarskie cięcie decyduje i nic nie wskazuje na to, iż ta liczba będzie malała. Wręcz przeciwnie, być może będzie ona nawet rosła.

W Polsce dużo pod tym względem zależy przede wszystkim od lekarzy. Niekiedy nie chcą oni zgodzić się na pewne ustępstwa, przede wszystkim na podawanie kobiecie znieczulenia wmawiając jej, iż w danej chwili może ono dziecku zaszkodzić, co nie zawsze jest prawdą. Dopóki służba zdrowia bardziej troszczy się o swoje interesy niż interes przyszłej matki wydającej na świat nowego człowieka, ten stan będzie się utrzymywał, a cesarskie cięcie będzie jeszcze bardziej zyskiwać na popularności.

Autor:  Bogusława Kwaśniewska

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.