Jak odzyskać figurę po ciąży – kompendium wiedzy młodej mamy

Niemal każda młoda mama zmaga się z nadmiarem zbędnych kilogramów oraz ze złym samopoczuciem. Nawet kilka miesięcy po porodzie hormony szaleją, a kobiety same siebie nie poznają. Są płaczliwe, często nerwowe, a nowe obowiązki często je przytłaczają. A wszystko to potęgowane jest poczuciem braku atrakcyjności. Jak zadbać o formę fizyczną po porodzie aby szybko odzyskać równowagę całego organizmu? Zapraszamy do lektury.

Kilogramy po ciąży

Wiele młodych mam zadaje sobie pytanie jak odzyskać figurę po ciąży. W pierwszej kolejności należy podkreślić, że statystyczna Polka przybiera kilkanaście kilogramów podczas 9 miesięcy ciąży. Wychodząc ze szpitala, tuż po porodzie, ważymy kilka kilogramów mniej. No właśnie, kilka. A co z pozostałymi dziesięcioma? Oczywiście część z tych kilogramów stanowi nagromadzona w organizmie woda. Jednak nadal pozostaje przynajmniej kilka niechcianych. Panaceum na ich pozbycie się jest zastosowanie odpowiedniej diety oraz ruch. Te dwa czynniki są w stanie zdziałać cuda. Również karmienie piersią pozwala młodej mamie szybciej wrócić do wagi sprzed ciąży, bowiem ważny proces laktacji pozwala na samoczynne spalenie nawet kilkuset kcal każdego dnia.

Odpowiednia dieta, czyli jaka?

Aby odpowiedzieć na pytanie jak odzyskać figurę po ciąży i jaka dieta będzie najskuteczniejsza podkreślamy, że absolutnie nie mamy na myśli diety odchudzającej. Zastosowanie diety odchudzającej u matki karmiącej piersią może skutkować osłabieniem jakości pokarmu oraz zmniejszającą się produkcją mleka czyli tak ważny proces laktacji może zostać zachwiany. Pod pojęciem diety należy rozumieć sposób odżywiania się. Młoda mama powinna jeść jak najwięcej warzyw, owoców oraz chudego mięsa. W tym czasie organizm kobiecy potrzebuje bardzo dużo witamin, minerałów, żelaza. Zastosowana odpowiednia dieta jest w stanie zdziałać cuda.

Kobieta, która chce jak najszybciej odzyskać formę fizyczną sprzed ciąży powinna jeść minimum pięć posiłków dziennie. Jeżeli nie jesteśmy pewne jak dostosować dietę do potrzeb naszego organizmu, warto odbyć wizytę u dietetyka, który w sposób profesjonalny ułoży przykładowy jadłospis oraz podpowie jakich produktów należy unikać, a jakich spożywać więcej. Zasadą jest, że każda młoda mama powinna zaniechać spożywania słodyczy oraz uważać na ilość węglowodanów zawartych w posiłkach. Zastosowana odpowiednia dieta stanowi podstawę do odzyskania formy fizycznej sprzed ciąży.

Jak odzyskać figurę po ciąży? Spacery z dzieckiem jako pierwszy krok do odzyskania formy

Jak odzyskać figurę po ciąży? Pierwszym krokiem są spacery. Brzmi banalnie? Ale naprawdę tak jest. Kobieta o wadze około 70 kilogramów, spacerująca przez godzinę spali aż 250 kcal. Wiosną, latem oraz jesienią możemy spacerować o wiele dłużej i więcej niż raz dziennie. Podczas spaceru dziecko zazwyczaj usypia, a mama ma chwilę dla siebie. Jeżeli aspekty te połączymy ze spalaniem kalorii, chodzenie może okazać się naprawdę skuteczną metodą w walce ze zbędnymi kilogramami.

Ćwiczenia fizyczne – od kiedy?

Wiele młodych mam zastanawia się ile czasu powinno upłynąć od porodu aby móc rozpocząć intensywne treningi. W pierwszej kolejności warto podkreślić, że aktywność fizyczną należy rozpoczynać powoli. Musi upłynąć przynajmniej kilka tygodni od porodu aby rozpocząć intensywniejsze niż chodzenie treningi. Ciało każdej kobiety reaguje na poród inaczej i kiedy indziej jest gotowe do przyjęcia większej dawki wysiłku fizycznego. Przypominamy również, że czas rekonwalescencji po porodzie naturalnym jest o wiele krótszy niż po cięciu cesarskim. Aby rozpocząć ćwiczenia fizyczne po cięciu cesarskim zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy szwy się odpowiednio wygoiły i czy nie istnieją przeciwwskazania do rozpoczęcia intensywnych treningów.

Czas aktywności fizycznej jest czasem dla mamy, która dzięki kilku chwilom dla siebie odzyskuje nie tylko formę fizyczną, ale również równowagę psychiczną. Wysiłek fizyczny powoduje wyzwalanie dobroczynnych endorfin. Warto zatem na godzinę czy też dwie zostawić naszą małą pociechę pod opieką taty bądź innej bliskiej osoby aby wrócić jak najszybciej do formy fizycznej sprzed ciąży. Każda młoda mama jak nikt inny potrzebuje choćby krótkiego czasu dla siebie.

Powrót do formy fizycznej sprzed ciąży jest trudny. Jednak nie jest niemożliwy. Podkreślamy, że zastosowana odpowiednia dieta nie tylko wspomaga walkę ze zbędnymi kilogramami ale również wspomaga ważny proces laktacji. Wysiłek fizyczny dobrany indywidualnie do możliwości konkretnej młodej mamy dodatkowo wspomaga utratę wagi oraz wywiera pozytywny wpływ na psychikę kobiety.

Autor: Gabriela Księżopolska

3 komentarze

  1. Mamuśka32 Odpowiedz

    Jestem prawie 8 miesięcy po porodzie i nie mogę zrzucić dodatkowych 5 kilogramów :/ Mam nadzieję, że podczas wiosennych spacerów uda mi się spalić ten balast 🙂 No i zaczynam zdrową dietę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.