Jak bezpiecznie podróżować z niemowlakiem?

Wielu rodziców nie wyobraża sobie podróżowania bez swojego nowo narodzonego dziecka. Oczywiście jest to kwestia przyzwyczajenia, ponieważ niektórzy wolą nie ryzykować i zostawiają dziecko pod opieką dziadków lub też kogoś bliskiego. Podróż z niemowlakiem może być jednak przeżyciem pełnym wrażeń, jednak warunkiem jest w tym wszystkim to, aby wcześniej wszystko bardzo dokładnie zaplanować.

Wtedy też zniweluje się ryzyko wystąpienia przykrych niespodzianek. Rodzice powinni się jednak przygotować na to, że ich dziecko może być w trakcie pierwszej podróży markotne i będzie dużo płakało. Takich sytuacji nie można jednak ignorować, gdyż może być to oznaka, że z maluchem dzieje się coś niedobrego lub po prostu odczuwa duży dyskomfort i trzeba okazać mu odrobinę miłości oraz bliskości. Każda podróż z niemowlakiem musi być przemyślana, wtedy wszystko potoczy się po myśli rodziców.

Bagaż dla niemowlaka

To, że dziecko jest małe nie oznacza tego, iż nie potrzebuje ono swojego bagażu. W nim musi znajdować się wiele przydatnych na co dzień akcesoriów, które pomogą rodzicom w pielęgnacji noworodka. Wiele zależy też od kwestii związanej z wyborem środka transportu. Najprzyjemniejsze i najwygodniejsze będzie podróżowanie własnym samochodem, jednak nie wszyscy mają auta w garażach. Można zdecydować się na jego wypożyczenie, ale do tego potrzebne jest prawo jazdy.

W bagażnik można przecież schować wszystkie potrzebne rzeczy dla niemowlaka, nie stosując się do żadnych ograniczeń, które występują głównie w samolotach. Jeśli już jednak podróżuje się innym środkiem transportu niż samochód powinno postawić się na szybkie podróże, a więc samolot będzie najlepszym rozwiązaniem chyba, że jest to jakiś bliski kierunek. Wtedy można zdecydować się na pociąg, lepiej nie wybierać autokarów, bo jest tam mało miejsca.

W bagażu niemowlęcym nie może zabraknąć kosmetyków do pielęgnacji skóry u dzieci. Te są zalecane przez wszystkich specjalistów, więc na pewno warto stosować się do takich porad, a rodzicom wyjdzie to na plus. Warto inwestować głównie w kosmetyki zawierające w sobie naturalne składniki, które nie będą podrażniały skóry niemowlaka. Poza tym nie można zapomnieć o:

  • odpowiednim pożywieniu,
  • piciu,
  • pieluchach,
  • zabawkach,
  • zmiennej odzieży,
  • akcesoriach do przewijania,
  • śpioszkach.

To tylko niektóre z niezbędnych rzeczy, aby podróż z niemowlakiem upłynęła w optymalnej atmosferze i była niezapomniana dla każdego członka rodziny.

Uszanowanie potrzeb dziecka

Istotnym elementem podczas podróżowania z niemowlakiem jest to, aby szanować wszystkie jego potrzeby. Dziecka nie można traktować w trakcie podróży jak intruza tylko dlatego, że nie umie chodzić lub też jeszcze nie mówi. Jest pełnoprawnym członkiem rodziny i nie może być odstawiane na boczny tor. Dzieci potrzebują zabawy, więc warto poświęcać im dużo czasu, ponadto też niemowlaki powinny dużo spać. Jeśli w trakcie zwiedzania dziecko będzie chciało spać, należy dać mu ten komfort, przecież nie musi zwiedzić wszystkich zabytków, gdyż z takiej podróży mało co zapamięta.

Najważniejsze jest to, aby niemowlak był spokojny, nie płakał i czuł się w obcym miejscu dobrze. O to powinni zatroszczyć się rodzice, więc nie można swojego dziecka do niczego zmuszać, ponieważ wtedy podróż na pewno nie będzie należała do przyjemnych. Dzieci powinny mieć też zajętą uwagę na dłuższy czas, dlatego do wózka należy wrzucić jakąś zabawkę, tak aby mogło się na niej skupić. Wtedy rodzice będą mogli zwiedzać to co uznają za słuszne, a niemowlak będzie radosny.

Bezpieczeństwo malucha na pierwszym miejscu

Przy podróżach z maluchami należy postawić bezpieczeństwo młodej istoty na pierwszym miejscu. Nie można kierować się własnymi interesami, gdy bezpieczeństwo dziecka jest w jakiś sposób zagrożone. Nie powinno się więc zostawiać dziecka w wózku nawet na moment samego, gdy rodzice chcą sobie np. zrobić pamiątkowe zdjęcie przy jakimś ciekawym zabytku. Zawsze malucha można wziąć na ręce i wtedy uda się zainteresowanym zrobić wspólną fotografię, którą będzie doskonałą pamiątką z każdej takiej wycieczki.

Rezerwując miejsce w samolocie trzeba pamiętać o tym, aby dziecku wykupić dodatkowe miejsce. Wtedy będzie można je przypiąć pasami i mieć pewność, że w trakcie lotu nic złego mu się nie stanie, a zawsze będzie się miało na nie oko. Maluchy są bardzo wrażliwe, dlatego też jeśli zakłóci się im porządek dnia, wtedy też mogą być markotne nawet przez kilka godzin. Trzeba poświęcić im sporo uwagi, jeśli podróż z niemowlakiem ma być naprawdę przyjemnym doświadczeniem dla całej rodziny.

Autor: Mateusz Gruszeczka 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.