CZY NOSZENIE MASECZEK JEST NIEBEZPIECZNE?

W czasie pandemii, poza rękawiczkami i płynami do dezynfekcji maseczki są jednym z najczęściej kupowanych towarów. Na rynku pojawiły się tysiące modeli i wzorów, dla wielu osób stały się wręcz estetycznym dodatkiem do ubioru. Mimo, że obostrzenia w związku z używaniem maseczek zostały częściowo zluzowane, to jednak nie we wszystkich miejscach możemy z ich noszenia zrezygnować. Jak noszenie maseczek ma się do naszego zdrowia? Czy jest to bezpieczne?

CZY NOSZENIE MASECZEK JEST NIEBEZPIECZNE?

Noszenie maseczek nie jest komfortowe, jednak nie o komfort tu chodzi. W związku z obowiązkiem korzystania z nich pojawiły się różne opinie. Jest równie dużo zwolenników, jak i przeciwników noszenia maseczek. Oczywiście, są one niezbędne w przypadku osób, które już zachorowały bądź mają kontakt z osobami zakażonymi. Bez wątpienia największe niebezpieczeństwo niesie ze sobą nieumiejętne używanie maseczek. Oto najczęściej popełniane błędy:

 • Długotrwałe noszenie tej samej maseczki. Maseczka spełnia swoją rolę wyłącznie do czasu, dopóki nie stanie się wilgotna, gdyż wilgoć powoduje namnażanie się mikroorganizmów, co może doprowadzić do różnego rodzaju infekcji. Przyjmuje się, że maseczki powinniśmy wymieniać co 30 minut. Niestety, realia są inne. Są osoby, które noszą tą samą maseczkę wiele godzin i zakładają ją ponownie kolejnego dnia bez prania bądź dezynfekcji (np. przy pomocy żelazka). Długotrwałe używanie jakiejkolwiek maseczki, zwłaszcza szczelnej zagraża zdrowiu a nawet życiu.
 • Częste dotykanie twarzy w związku z uczuciem dyskomfortu, co zwiększa ryzyko podatności na zachorowanie;
 • Używanie mało przepuszczalnych maseczek – prowadzi to do tego, że narażamy się na zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla w organizmie. Gdy maseczka słabo przepuszcza powietrze, wydychany dwutlenek węgla wraca do organizmu z powrotem.
 • Spuszczanie maseczek na brodę

TRENING ODDECHU – JAK ZARADZIĆ DUSZNOŚCIOM W TRAKCIE NOSZENIA MASECZKI

Wiele osób uskarża się na trudności w oddychaniu podczas noszenia maseczek. Ma to związek przede wszystkim z nieprawidłowym oddychaniem. Szybkie i płytkie oddychanie przez usta doprowadza do niedotlenienia oraz sprawia, że w naszym odczuciu duszności nasilają się. W związku z tym warto zwalczyć pokusę oddychania przez usta. Prawidłowy oddech powinien być:

 • cichy;
 • spokojny;
 • rytmiczny;
 • przez nos.

Jeśli dostosujemy się do powyższych zasad dyskomfort minie. Warto z nich korzystać na co dzień, gdyż oddychanie przez nos sprawia, że korzystamy z naturalnych filtrów przygotowujących powietrze, nim dotrze ono do płuc. Zaletą oddychania przez nos jest również nawilżenie wdychanego powietrza oraz ocieplenie wydychanego. Gdy powietrze ma kontakt ze śluzówką nosa oraz jej obronnymi mechanizmami, dochodzi do neutralizacji zanieczyszczeń, alergenów i mikroorganizmów. Kolejną istotną kwestią jest ponowne wdychanie dwutlenku węgla. Gdy oddychamy przez usta, uwięziony w przestrzeni maseczki jest przez nas ponownie wdychany.

KONSEKWENCJE NIEUMIEJĘTNEGO STOSOWANIA MASECZEK

Długotrwałe noszenie maseczek i nieprawidłowy sposób oddychania może doprowadzić do pojawienia się grzybicy płuc, co jest o wiele bardziej niebezpieczne niż zapalenie płuc. Noszenie maseczek zbyt długo i używanie ich w nieodpowiedni sposób sprawia, że oddychamy swoimi zarazkami, które w naturalny sposób powinny być wyrzucone z powietrzem na zewnątrz. Ponadto, może to doprowadzić do niedotlenienia organizmu, co może się przyczynić do wystąpienia licznych problemów zdrowotnych:

 • bóle, zawroty głowy;
 • zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego;
 • dolegliwości ze strony układu oddechowego;
 • zaburzenia krążenia;
 • zwiększone ryzyko zawału serca;
 • obniżenie odporności;
 • zaostrzenie istniejących już chorób.

PARUJĄCE OKULARY – CIEKAWOSTKA

Wiele osób narzeka, że noszenie maseczek przyczynia się do parowania okularów. Można temu zaradzić w prosty sposób. Wystarczy przetrzeć okulary żelem bądź pianką do golenia, następnie suchą szmatką bądź ręcznikiem papierowym wyczyścić szkła. To sprawi, że okulary nie będą parować.

Maseczki stały się elementem naszej codzienności. Szczególnie w bliskim kontakcie z większą grupą osób zalecane jest ich noszenie. By nie zrobić sobie krzywdy, należy używać ich rozsądnie. Odpowiedni oddech, regularne zmienianie maseczek, wybór tych odpowiednio przepuszczalnych oraz unikanie dotykania twarzy jest bardzo istotne. Plusem noszenia maseczek jest to, że dzięki temu możemy wypracować w sobie nawyk prawidłowego oddychania, a jak wiadomo problem z tym mają nie tylko dzieci, ale i dorośli.

4 komentarze

 1. Piotr Alpaka Odpowiedz

  Proponuję każdemu dać „słonia” wojsko na pewno ma spore zapasy.
  Zwłaszcza tym którzy wymyślili ten chory przepis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.