Jak prać ubrania naszego dziecka – porady dotyczące prania

Z pewnością będąc rodzicami wielokrotnie zastanawialiśmy się, jak prać ubrania naszego dziecka. Czy pranie dziecięcych ubrań wymaga specjalnych detergentów? A może ze spokojem możemy korzystać z tych środków, w których my pierzemy naszą odzież? Postanowiliśmy to sprawdzić i zweryfikować, jak prać ubranka dziecka, by było to bezpieczne i nie doprowadziło do alergii czy podrażnień.

Pierwsze kilka prań dziecięcych ubrań warto przeprowadzić w wysokiej temperaturze, która powinna wynosić około 90 stopni Celsjusza. Dzięki temu będziemy mogli usunąć z powierzchni ubrań dziecka wszelkie bakterie czy wirusy. Z czasem możemy obniżyć temperaturę prania do około 60 stopni, w której giną roztocza oraz grzyby. Jeśli nasze dziecko jest niemowlęciem, a my używamy tetrowych pieluch, w tym przypadku również temperatura wody powinna zostać zwiększona do 90 stopni. Wskazane jest także, by na samym początku prać w wysokiej temperaturze każde nowo zakupione ubranie.

Możemy zrezygnować z tego, gdy nasze dziecko będzie miało ponad rok. Mimo, że wydawać by się mogło, że nowe ubranka są zupełnie czyste, ponieważ nikt ich wcześniej nie nosił, jednak nie jest to do końca prawda. Nawet dziecięce ubrania, które nie były wcześniej noszone, nie są idealnie czyste i nie mamy pewności, w jaki sposób były one przechowywane. Po około pół roku możemy prać dziecięce ubrania nawet w temperaturze 40 stopni. W tej temperaturze nie giną wszystkie bakterie, jednak podkreśla się, że dziecko z czasem powinno zacząć oswajać się z florą bakteryjną, a zapewnienie całkowitej sterylności nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem.

Środki do prania

Jeśli pierzemy ubrania naszego dziecka, które jest bardzo małe, wskazane jest używanie detergentów specjalnie do tego przeznaczonych. Jego skóra jest dużo bardziej skłonna do alergii i podrażnień niż skóra osoby dorosłej. Dodatkowo jest także cieńsza. Jeśli natomiast nasze dziecko jest już starsze, możemy z powodzeniem prać jego rzeczy w środkach, których my także używamy. Kiedy nasze dziecko jest małe, warto uważnie przyglądać się składowi środków, których używamy. Powinniśmy unikać szkodliwych substancji, które mogą przyczyniać się do powstawania alergii oraz podrażnień. W początkowych miesiącach życia naszego dziecka, jego ubrania powinniśmy prać osobno. Wysoka temperatura, w której powinniśmy prać dziecięce ubrania, nie jest konieczna w przypadku ubrań nas, dorosłych – zwłaszcza jeśli mamy odzież wykonaną z bardzo delikatnych materiałów, które takich temperatur nie lubią. Jeśli wybieramy płyny czy proszki do prania, warto by środki te nie zawierały parabenów. Niewskazane są także wszelkie silne substancje zapachowe, które mogą doprowadzić do podrażnień i alergii. Po około roku życia dziecka możemy wracać do używania normalnych produktów, nie musimy zatem używać produktów przeznaczonych dla niemowląt. Warto jednak by na samym początku były to detergenty przeznaczone do skóry wrażliwej. 

Jak prać ubrania naszego dziecka

Płyny do płukania

Jeśli chcemy skutecznie wyprać ubranka naszego dziecka, nie powinniśmy zapominać także o ich odpowiednim wypłukaniu oraz namaczaniu. Namaczanie ubrań powinniśmy wykonać przed praniem. Jest ono niezwykle proste, a często ułatwia pozbycie się trudniejszych plam. Aby odpowiednio namoczyć dziecięce ubranko, powinniśmy włożyć je do miski z ciepłą wodą oraz dodać trochę proszku do prania. Następnie pierzemy odzież ręcznie lub w pralce. Zabrudzenia powinny całkowicie zniknąć. Mocno zabrudzonych ubrań nie powinniśmy wrzucać od razu do pralki. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, warto namoczyć dziecięce ubranka po powstaniu plamy. Dzięki temu zapobiegamy jej utrwaleniu oraz umożliwiamy szybsze pozbycie się. Należy również pamiętać o wypłukaniu ubrania naszego dziecka. W tym celu możemy użyć detergentów, które znajdziesz pod adresem https://eurochemia.com/39-plyny-do-plukania. W asortymencie znajdują się zarówno produkty przeznaczone dla skóry wrażliwej, jak i te, w których swoje ubrania mogą prać dorośli. Jeśli chcemy dokładnie wypłukać resztki detergentu z tkanin, warto zastosować podwójne płukanie, co przyczyni się także do większej ich miękkości. Należy jednak pamiętać o tym, by zapach detergentu do płukania ubrań naszego dziecka nie był zbyt intensywny.

Prasowanie

Niezwykle ważną czynnością, o której nie powinniśmy zapominać dbając o czystość dziecięcych ubrań, jest ich prasowanie. Dzięki wysokiej temperaturze żelazka z łatwością pozbędziemy się bakterii, z którymi nie poradziliśmy sobie podczas prania. Według zaleceń niektórych pediatrów prasowanie ubrań jest niezwykle ważne. Warto prasować nie tylko same dziecięce ubrania, ale także materiały, z którymi dziecko ma styczność takie, jak ręczniki lub pościel. Optymalny czas życia dziecka, przez który należy prasować jego ubranka to minimum dwa miesiące. Możemy oczywiście robić to także po osiągnięciu przez dziecko tego wieku.

Jak zapewne widzisz, pranie dziecięcych ubranek nie musi być czynnością trudną i skomplikowaną. Dzięki zastosowaniu się do naszych wskazówek, ubrania Twojego dziecka staną się nie tylko idealnie czyste, ale unikniesz także ryzyka powstawania alergii i podrażnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.