Jak pozbyć się wszy u dziecka?

Wszawica to choroba powszechna, ale również bardzo wstydliwa. Można wręcz powiedzieć, że to pewnego rodzaju temat tabu. To jednak dziwne, ponieważ to choroba, która może przytrafić się każdemu. Nie prawdą jest bowiem, że wszy biorą się z brudu. Im jest obojętne czy głowa danej osoby jest brudna, czy czysta. Ważne jest, że mogą się tam osiedlić. Bardzo często można spotkać ją w szkole, gdzie dzieci nie zwracają uwagi na wiele rzeczy, więc ma ona możliwość się rozprzestrzeniać. Warto więc wiedzieć jak pozbyć się wszy u dzieci, nawet jeśli ta wiedza nie będzie nam szybko potrzebna.

Czym jest wszawica? Jakie są jej objawy?

To choroba zakaźna, którą można się zarazić przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Wszy nie potrafią skakać lub latać, więc dzieci nie spotka ona w sklepie lub na placu zabaw. Największe prawdopodobieństwo zarażenia się występuje w szkołach lub przedszkolach, gdzie dzieci mogą zarazić się podczas wspólnych zabaw lub gdy pożyczają między sobą rzeczy takie, jak czapki, szczotki lub ozdoby do włosów.

O zakażenie jest niestety bardzo łatwo, więc warto regularnie kontrolować włosy swojego dziecka. Warto także dokładnie sprawdzać to po wycieczkach lub powrotach z wakacji.

Jeśli chodzi o objawy, to tym najbardziej widocznym jest świąd. Wszy bowiem żywią się krwią, a miejsca ich ugryzień stają się swędzącymi zgrubieniami, które przypominają ugryzienie komara. Te zaś sprawiają, że dziecko będzie ciągle się drapać. Gdy zauważysz, że twoja pociecha ciągle to robi, warto dokładnie sprawdzić jej włosy i skórę głowy. Najlepiej robiąc przedziałki i przeczesywać włosy co 2 cm. Szukajcie dorosłych osobników i ich jaj. Jeśli nie wiecie jak je rozpoznać, idziemy wam z pomocą.

Wszy to małe, przeważnie jasne owady, które szybko przemieszczają się wzdłuż włosów. Ich jaja zaś mają biało-żółty kolor i są wielkości mniej więcej 1 mm. Przypominają one łupież, ale w porównaniu do niego trudniej je odkleić.

Jak pozbyć się wszy u dzieci?

Ważne jest, by leczenie zaczęte było szybko. W aptekach dostępne są specjalne szampony, pianki lub płyny, które można dostać bez recepty. Ważne jest jednak, by wybrany przez nas preparat był odpowiednio dobrany do wieku naszego dziecka. Przeczytaj dokładnie ulotkę i ściśle stosuj się do zapisanych tam zaleceń.

Po zastosowaniu takiego środka dorosłe osobniki wymrą, ale pozostają jeszcze jaja. Gdybyśmy je zostawili, problem powróci. Najlepiej pozbyć się ich używając do tego specjalnego, gęstego grzebienia. W przypadku długich włosów wymagać będzie to dużych ilości cierpliwości, ponieważ trudno będzie się ich pozbyć i można je przeoczyć. Czasami warto więc rozważyć także skrócenie włosów, ale to powinna być ostateczność.

Na rynku istnieją również preparaty na bazie silikonu. Ich działanie sprawia, że dorosłe osobniki się duszą, a jaja schną. Po takiej nocnej kuracji wystarczy rano umyć dziecku głowę i rozczesać włosy zwykłym grzebieniem. Taką kurację należy jednak powtórzyć po tygodniu.

Warto także sprawdzić głowy innych członków rodziny, którzy są narażeni na zarażenie. Nawet jeśli na początku nie zobaczycie objaw zarażenia to mimo wszystko należy zachować czujność. Początkowe stadia zarażenia można łatwo przeoczyć.

Po kuracji warto jeszcze przez kolejne 10 dni regularnie sprawdzać głowę waszego dziecka oraz pozostałych domowników. Jeśli przez ten okres nie zobaczycie nowych pasożytów, to problem ze wszami został zażegnany.

Zapobiegawczo warto też zrobić pranie i dokładnie posprzątać dom. Wszy mogą przeżyć 48 godzin poza skórą człowieka na takich rzeczach, jak ubrania, meble czy pościele. W przypadku jaj mowa o nawet 2 tygodniach. Warto więc dokładnie odkurzyć fotele, kanapy lub samochód. Ubrania dziecka, pościele i ręczniki powinno wyprać się w temperaturze 60 stopni C, a rzeczy, których nie nie można prać w wysokich temperaturach powinno się szczelnie zamknąć w torbach foliowych i poczekać, aż minie cykl rozwoju wszy. Rzeczy do pielęgnacji włosów najlepiej wyrzucić i kupić nowe.

Jeśli zauważycie u swojego dziecka objawy natychmiast poinformujcie o tym jego wychowawcę oraz rodziców innych dzieci, z którymi wasza pociecha miała styczność. To pozwoli uniknąć rozpowszechnienia się wszawicy.

Autor: Dawid Staniucha

Sprawdź również –  NATURALNE METODY NA WSZY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.