Łupież – jak poradzić sobie z tym problemem?

Jeśli masz dość białych płatków spadających na swoje ramiona, warto coś z tym zrobić. Na szczęście z łupieżem nie trzeba walczyć wyłącznie za pomocą drogich preparatów. Istnieją również domowe sposoby, które odpowiednio zadbają o twoje włosy.

Skąd w ogóle bierze się łupież?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że łupież to choroba skóry głowy. Polega ona na złuszczaniu się naskórka owłosionej skóry głowy. Na szczęście nie jest to poważny problem zdrowotny, jednak nie da się tego samego powiedzieć o estetyce.

Wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu – suchy oraz tłusty. W pierwszym przypadku są to małe łuski naskórka, które natarczywie opadają na nasze ramiona. Łupież tłusty nie jest tak widoczny, jednak doprowadza on do szybszego przetłuszczania się naszych włosów – w dodatku gdy zbierze się go większa ilość, może on wywoływać swędzenie skóry.

Jak to się stało, że mam łupież?

Niestety, przyczyn może być naprawdę wiele. Najczęściej problem dotyczy złej pielęgnacji skóry. Może być tak, że jeden z używanych przez nas szamponów powoduje ten problem. Wówczas warto przetestować inne marki, aby ocenić, czy doszło do poprawy naszej sytuacji. Pamiętajmy też o tak prozaicznej rzeczy jak dobre spłukanie włosów po myciu. Wbrew pozorom to naprawdę może pomóc!

Nasz organizm potrzebuje również dobrze dobranej diety. Jeśli mamy za mało witaminy B6 oraz F, wówczas na naszej głowie może zacząć pojawiać się łupież. Na niektóre osoby źle działa używanie niektórych kosmetyków czy lakierów do włosów.

W niektórych sytuacjach przyczyną może być także wysoki stres lub długotrwałe zmęczenie. Łupież mogą także wywoływać zaburzenia hormonalne.

Jak poradzić sobie z łupieżem?

Na pewno wielokrotnie widzieliście reklamy, na których wystarczyło jedno użycie szamponu, aby problem zniknął. Co jednak ciekawe, szampony sprzedawane w drogeriach często mogą pogorszyć naszą sytuację. Dzieje się tak, ponieważ ich działanie jest dość agresywne, przez co nasza skóra może na nie źle zareagować (na przykład szybszym przetłuszczaniem się włosów). Z tego powodu po szampon lepiej udać się do apteki – specyfiki przeciwgrzybiczne często znakomicie się sprawdzają w walce z łupieżem.

Istnieją również domowe sposoby, które mogą okazać się naprawdę skuteczne. Jednym z nich jest stosowanie oleistych kompresów. Wystarczy, że do ¼ pojemności szklanki wlejemy oliwę. Następnie przelewamy ją na dłonie i wcieramy w skórę głowy. Kolejnym krokiem jest odczekanie dziesięciu minut. Teraz możemy wykonać masaż głowy ponownie, możemy nawet lekko „drapać” skórę głowy. Ostatnim etapem jest umycie włosów lekkim szamponem oraz porządne spłukanie głowy.

Inną metodą jest zastosowanie plasterka cytryny. Odkrój sporych rozmiarów plaster tego owocu, a następnie przez parę minut nacieraj nim sobie włosy. Tak samo jak w poprzedniej poradzie – teraz nadszedł czas na mycie głowy oraz porządne spłukanie.

Możemy przyrządzić sobie także miksturę z czosnku. Nalewamy do szklanki ciepłej wody (absolutnie nie wrzątku!), następnie dodajemy do niej dwa rozgniecione ząbki czosnku. Dokładnie mieszamy napar i wcieramy go sobie w głowę. Teraz czekamy parę minut i idziemy umyć włosy. Warto się do tego przyłożyć, inaczej pozostanie z nami zapach czosnku.

Kolejnym sposobem na walkę z łupieżem jest nałożenie na włosy prostej odżywki. Tak się składa, że wiele cennych składników ma w sobie jogurt naturalny. Tak więc jedno opakowanie jogurtu rozprowadzamy sobie po włosach i… czekamy. Niestety, w tym przypadku z tą nietypową odżywką musimy wytrzymać aż godzinę. Dopiero po takim czasie możemy umyć i spłukać nasze włosy.

Łupież jest powszechnym problemem, na szczęście jest również wiele sposób, które pomogą nam w zwalczaniu go. Jak widać nie trzeba stosować drogich szamponów leczniczych, najpierw warto dać szansę paru domowym sposobom. Jeśli jednak wszystko zawiedzie, należy poważnie przemyśleć wizytę u lekarza. Być może choroba skóry głowy jest w tym wypadku poważniejsza, niż nam się wydawało.

Monika Nowacka 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.