Pośpiech, siedzący tryb życia, ograniczenie aktywności fizycznej to wszystko sprawia, że otyłość i nadwaga to choroby cywilizacyjne naszego wieku, które dotyczą nie tylko osób dorosłych, ale też i coraz młodszych dzieci. Z drugiej strony panuje presja szczupłej sylwetki, a osoby z nadwagą i otyłe często są wyśmiewane i szykanowane.
Tabletki odchudzające na receptę
Obecnie w Polsce na receptę obecne są dwa rodzaje leków, które pomagają w walce z otyłością. Są to preparaty zawierające orlistat, preparat, który działa na ośrodek głodu w mózgu, hamując łaknienie. Dzięki tym lekarstwom pacjent szybciej się najada, spożywa równocześnie mniejsze porcje. Jednak leki te mogą mieć wiele skutków ubocznych, niebezpiecznych dla zdrowia. Wypisywane są w naprawdę skrajnych przypadkach, kiedy zawodzi wszystko inne, a pacjentowi grozi śmierć, albo operacja.
Tabletki na odchudzanie bez recepty
W aptekach, sklepach zielarskich, drogeriach czy supermarketach można dostać suplementy diety na odchudzanie. Dzielą się one na trzy kategorie.
- Pierwszy rodzaj to preparaty hamujące łaknienie. Ich działanie polega na tym, że pęcznieją w żołądku, dając uczucie sytości. Należy je przyjąć na pół godziny przed posiłkiem i popić dużą ilością wody.
- Druga kategoria to tabletki, które zmniejszają wchłanianie tłuszczów z pokarmów. Ich działanie polega na tym, że już w przewodzie pokarmowym wiąże się suplement z tłuszczem i wydalany jest ze stolcem.
- Trzecia kategoria tabletek to te, które wytwarzają ciepło. Przyczyniają się one do wzrostu temperatury, a dzięki temu następuje skuteczne spalanie tłuszczu i przyspieszenie metabolizmu.
Co wchodzi w skład tabletek odchudzających?
Głównym składnikiem suplementów wspomagających odchudzanie jest błonnik. Przyspiesza on przemianę materii, a przez to, że pęcznieje w żołądku, hamuje łaknienie. Spowalnia również opróżnianie żołądka, dzięki czemu ograniczona jest porcja glukozy, która trafia do krwi.
Chitosan, kolejny składnik preparatów odchudzających, wiąże w przewodzie pokarmowym kwasy żółciowe, tłuszcz i cholesterol, które dzięki temu nie wchłaniają się do organizmu. Chrom reguluje poziom glukozy we krwi, a przez to zmniejsza apetyt, a także ochotę na słodycze. Oprócz tego zmniejsza poziom złego cholesterolu, a zwiększa ilość dobrego. Środki odchudzające składają się także z kwasu CLA, który naturalnie występuje w tłuszczu mlecznym. Może on redukować tkankę tłuszczową, zwiększać masę mięśniową i poprawić przemianę materii.
Suplementy na odchudzanie zawierają również kofeinę, czy też guaranę, które mają zdolności termogeniczne i pobudzają do działania. L-karnityna, kolejny składnik leku, korzystnie wpływa na pozyskiwanie energii z tłuszczu. Wynikiem tego jest zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej i zapobiega powstawaniu nowych zapasów.
Jak działają suplementy odchudzające?
Trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet najlepsze tabletki nie zastąpią dobrze dobranej, zbilansowanej diety, oraz aktywności fizycznej. Preparaty te wspomagają tylko proces zrzucania zbędnych kilogramów. I chociaż są bezpieczne w większości przypadków należy skonsultować się z lekarzem czy farmaceutą, albo chociaż dokładnie przeczytać ulotkę.
Dodaj komentarz