Smartwatche dla dzieci – jak to działa?

Urządzenia elektroniczne ułatwiają nam życie, zwiększają bezpieczeństwo, ale są też elementem sprzyjającym utrzymywaniu kontaktów międzyludzkich. Tak też jest w przypadku smartwatchów dla dzieci. Jak działają i w jakich przypadkach w szczególności się przydają?

Smartwatch jako telefon komórkowy

Umieszczony na nadgarstku dziecka smartwatch może spełniać funkcje telefonu komórkowego. Rzecz jasna, nie będzie on tak funkcjonalny, jak smartfon najnowszej generacji, ale wyposażony w kartę SIM zarejestrowaną przez producenta (jak np. Calmean) urządzenia lub użytkownika, będzie pozwalał na odbieranie i wykonywanie połączeń głosowych jak każdy inny telefon. Wiele smartwatchów dla najmłodszych daje rodzicom możliwość skonfigurowania kilku czy kilkunastu numerów telefonów, do których dziecko może dzwonić. Obce osoby nie mogą też dodzwonić się na taki telefon w inteligentnym zegarku.

Dzwonienie na telefon dziecka w smartwatchu pozwala jeszcze na jedną ważną funkcję – wywołanie nasłuchu w otoczeniu młodego użytkownika. Połączenie ze strony rodzica na smartwatch dziecka realizowane jest tak samo, jak przy standardowym dzwonieniu, ale urządzenie odbiera je samoczynnie, a rodzic może usłyszeć, co dzieje się w bezpośrednim sąsiedztwie dziecka.

Jak działa lokalizacja w smartwatchu?

Kluczową funkcją smartwatcha dla dziecka (https://www.calmean.com/produkty-calmean/child-watch) jest lokalizacja. W zależności od wybranego urządzenia działa ona nieco w inny sposób. Najczęściej rodzic może na telefonie komórkowym, przy użyciu specjalnej aplikacji lub w serwisie internetowym na żądanie, ustalić aktualne miejsce, w którym przebywa jego dziecko. Lokalizator znajduje użytkownika z dokładnością nawet do kilku metrów z wykorzystaniem sygnału GPS.

Jeśli jednak dziecko przebywa w zamkniętym pomieszczeniu, poza zasięgiem GPS nie musi oznaczać to, że lokalizator nie pokaże, gdzie jest użytkownik zegarka. Jeśli smartwatch wykorzystuje inny tryb lokalizacji, np. poprzez sygnał operatorów komórkowych lub sieć Wi-Fi, to lokalizacja będzie jak najbardziej możliwa, a rodzic zawsze może zobaczyć na mapie gdzie przebywa jego dziecko.

Smartwatche dla dzieci

Alarmowanie rodzica – strefy bezpieczne i sygnał SOS

Przy wyposażeniu swojego dziecka w smartwatch z lokalizacją w aplikacji rodzica często można znaleźć funkcję ustanawiania stref, czyli obszarów na mapie, w których powinno być dziecko w określonych porach lub obszarów, gdzie absolutnie nie powinno się znaleźć. Gdy smartwatch wykryje przekroczenie bezpiecznych stref, natychmiast powiadomi rodzica, by ten mógł w odpowiedni sposób zareagować. Otrzyma alert w swojej aplikacji lub np. SMS z lokalizacją dziecka.

Na podobnej zasadzie działa przycisk SOS, w który może być wyposażony smartwatch dziecka. Służy on do wzywania pomocy i jest to funkcja, która powiadamia rodziców, że dzieje się coś złego. Wraz z takim alertem rodzic otrzymuje lokalizację dziecka – SMS-em lub przez automatyczne połączenie telefoniczne z numerem telefonu opiekunów. Więcej informacji o wyborze takich sprzętów znajdziesz na blogu: https://www.calmean.com/blog/.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.