Najlepsze domowe sposoby na odciski

Odciski pojawiające się na stopach są efektem zrogowacenia naskórka. Najczęściej powstają u osób noszących nieprawidłowo dobrane, zbyt ciasne obuwie. Jest to dość powszechny problem i jeżeli już się pojawi, warto zdecydować się na pozbycie się go domowymi sposobami. Należy jednak wiedzieć, iż w przypadku bardziej nasilonych zmian najlepiej wybrać się do specjalisty, aby dowiedzieć się, czy nie jest to objaw poważnej choroby i czy nie będzie konieczne rozpoczęcie odpowiednio dobranego leczenia. W niniejszym artykule przedstawiamy najpopularniejsze i najbardziej efektywne domowe sposoby na odciski. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Dlaczego na stopach pojawiają się odciski?

Odciski są to zgrubienia, powstające na skutek reakcji obronnych organizmu, który próbuje zwalczyć uszkodzone tkanki. Odciski na stopach wywołują spory dyskomfort podczas chodzenia. Najbardziej powszechne są odciski na piętach bądź palcach, ponieważ są to miejsca najbardziej drażnione zbyt ciasnym obuwiem. Odciski nie zawsze jednak powstają przez niewłaściwy dobór obuwia – bardzo często jest to także uwarunkowane czynnikami genetycznymi, płaskostopiem, wadami postawy czy też otyłością. Aby je usunąć, warto spróbować zrobić to za pomocą domowych metod.

Jakie domowe sposoby na odciski wyróżniamy?

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z odciskami, lecz zmiany te nie mają podłoża chorobowego, warto zdecydować się na zastosowanie domowych sposobów na pozbycie się odcisków. Ich zadaniem jest przede wszystkim sprawienie, żeby zrogowaciały naskórek zmiękł, tak aby móc szybciej i skuteczniej go usunąć.

Trzeba również pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno samemu wycinać odcisków za pomocą noża bądź nożyczek, ponieważ może to doprowadzić do zakażenia skóry i powstania nieestetycznych blizn.

Domowych oraz bezpiecznych sposobów na usuwanie modzeli i odcisków jest wiele. Przedstawiamy te najpopularniejsze i najskuteczniejsze.

  • Moczenie, złuszczanie i nawilżanie – najbardziej znanym i najmniej wymagającym sposobem jest moczenie stóp w soli zmiękczającej i usuwanie naskórka pumeksem w sposób delikatny oraz natłuszczanie skóry wazeliną bądź olejkiem np. migdałowym.
  • Okłady z kwasu chlebowego – kwas chlebowy można zakupić w sklepie spożywczym bądź zrobić go samodzielnie za pomocą papki z bułki tartej z dodatkiem octu jabłkowego, zachowując proporcje 1:2. Przygotowany płyn można zacząć stosować po upływie dwóch dni. Okłady z kwasu chlebowego należy nakładać na noc z zastosowaniem jałowej gazy.
  • Okłady z plastra ananasa bądź cytryny – okład z wybranych owoców sprawi, że naskórek zmięknie i usunięcie odcisku będzie znacznie prostsze. Plaster ananasa bądź cytryny wystarczy przyłożyć do odcisku i owinąć gazą, a następnie pozostawić na kilka godzin, najlepiej na noc.
  • Okłady z czosnku i oliwy z oliwek – czosnek ma działanie przeciwzapalne, natomiast oliwa z oliwek zmiękczające i nawilżające, w związku z tym okłady z tych dwóch składników mogą znacznie przyśpieszyć pozbycie się odcisku. Aby móc je przygotować, wystarczy rozgnieść ząbek czosnku z łyżką oliwy i taki okład nałożyć na odcisk oraz owinąć gazą.
  • Ocet i olejek migdałowy – łyżkę octu należy wymieszać z trzema łyżkami olejku migdałowego i wcierać 2-3 minuty w odcisk. Następnie należy użyć pumeksu i opłukać stopy ciepłą wodą. Zrogowaciały naskórek szybciej się dzięki temu odwarstwi.
  • Woda, kwas acetylosalicylowy i cytryna – wystarczy połączyć kwas acetylosalicylowy z łyżką wody i soku z cytryny, następnie umieścić całość na odcisku z użyciem wacika i pozostawić na około 10 minut, a następnie opłukać stopy. Przyśpiesza to zmiękczanie naskórka.
  • Rumianek i wazelina – należy przygotować napar z rumianku (na 1 litr wody użyć 3 bądź 4 torebek rumianku) i moczyć w nim stopy przez około 15 minut, a następnie posmarować odcisk wazeliną. Dzięki temu skóra będzie nawilżona, a odcisk szybciej zmięknie i łatwiej będzie go usunąć.
  • Olejek rycynowy – codzienne wcieranie olejku w odciski pomoże zmiękczyć zgrubienia i sprawi, że skóra będzie odpowiednio nawilżona. Do tego celu sprawdzi się też oczywiście inny olejek, taki jak na przykład olejek rumiankowy bądź migdałowy.
  • Aloes – nacieranie odcisków sokiem z aloesu przyśpiesza ich zmniejszenie się oraz odwarstwienie.

Wyżej opisane domowe sposoby należy stosować regularnie, najlepiej dwa razy dziennie przez 3 – 5 dni. 

Kiedy trzeba wybrać się z odciskami do specjalisty?

W przypadku, gdy domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanych efektów bądź odciski będą ciągle nawracać, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się z tym problemem do specjalisty – wykwalifikowanej kosmetyczki bądź podologa, doświadczonych w takich sprawach i posiadających specjalne narzędzia do zwalczania odcisków. W przypadku poważniejszej zmiany może okazać się konieczne usunięcie odcisku skalpelem bądź specjalnymi frezami. Wydaje się to straszne, jednakże specjaliści zawsze dbają o to, aby pacjent czuł się komfortowo, a zabieg był przeprowadzony bezboleśnie. Po usunięciu odcisku w taki sposób zostaje założony odpowiednio dobrany opatrunek, tak aby zapobiec zakażeniu poprzez dostanie się zanieczyszczeń do rany.

3 komentarze

  1. Klaudusia Odpowiedz

    Nawet nie wiedziałam, że odcisków można się pozbyć używając tylu rzeczy z kuchni! Bardzo ciekawy artykuł.

  2. Monika Odpowiedz

    Muszę wypróbować opisanej domowej metody z aloesem, który rośnie mi w kuchni, zamiast wydawać pieniądze na plastry 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.