Pieluchy wielorazowe – jak wybrać najlepsze dla Twojego dziecka

Pojawienie się pierwszych jednorazowych pampersów spowolniło rozwój branży pieluch ekologicznych. Dziś na ich wybór decyduje się coraz więcej rodziców, a oferta staje się coraz bogatsza. Wiele osób obawia się, że naturalne materiały nie są wystarczająco chłonne. Jednak dostępne aktualnie rozwiązania zapewniają maluchom wygodę i ochronę przez cały okres pieluchowania. Jakie są rodzaje wielorazowych pieluszek i w jaki sposób wybrać najbardziej odpowiednie?

Rodzaje pieluch wielorazowych

W przypadku używania wielorazowych pieluszek istnieje kilka podstawowych opcji do wyboru. Są to:

  • otulacz
  • kieszonka
  • otulacz SIO
  • pieluszka AIO

Otulacze i kieszonki to jedne z najczęściej wybieranych opcji. Do tych rodzajów kupuje się osobne wkłady chłonne, których materiał i sposób złożenia zależy od preferencji. Otulacze są bardziej ekonomiczne. Stanowią zewnętrzną, nieprzepuszczającą wilgoci warstwę „pampersa”. Jeśli zabrudzeniu ulega tylko wkład, otulacza można użyć ponownie po przewietrzeniu. Dlatego w ciągu dnia zużywane są zazwyczaj 2 – 3 otulacze, a na większe pranie składają się głównie łatwe w czyszczeniu wkłady. Otulacze mogą być wykonane z wełny albo z paroprzepuszczalnego PULu.

Kieszonki trzeba wymieniać na świeże po każdym zabrudzeniu. Do ich zalet należą jednak łatwość użycia i to, że wkład nie ulegnie przesunięciu, nawet jeśli dziecko jest bardzo ruchliwe. Umieszcza się go bowiem pomiędzy warstwą zewnętrzną, a wewnętrzną, która przylega do skóry malucha. I w tym przypadku możliwy jest wybór materiału, z jakiego wykonane są wkłady. Dodatkowo można też wybrać materiał jaki ma kontakt z pupą dziecka. Może to być materiał naturalny, w którym dziecko czuje że ma mokro, lub syntetyczny. Koszt jednego otulacza lub kieszonki to zazwyczaj ok. 70 zł. Dostępne są w uniwersalnym rozmiarze umożliwiającym powiększanie ich wraz ze wzrostem malucha.

Bardziej zaawansowane rozwiązania

SIO to odrobinę bardziej praktyczna wersja klasycznego otulacza. Zarówno pieluszka, jak i wkłady zaopatrzone są w napy, dzięki którym przesunięcie się warstwy chłonnej jest niemożliwe. Przy braku zabrudzenia zewnętrznej warstwy, również można używać jej wielokrotnie. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, którego główną wadą jest konieczność zakupu pasujących do otulacza wkładów danego producenta. Ceny pieluszek SIO nie odbiegają znacznie od zwykłych otulaczy i kieszonek.

Ostatni rodzaj, czyli AIO uznawany jest za jedno z najbardziej wygodnych w użytkowaniu rozwiązań. Część otulająca jest zszyta z wkładem, który często posiada luźne elementy możliwe do składania według potrzeb. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu albo dla dziadków czy do żłobka. Tak jak kieszonki, AIO pierze się po każdym użyciu. Koszt jednej sztuki to ok. 90 zł.

Wybór pieluszek dziecięcych

Rodzaj używanych pieluch może być dostosowany do preferencji rodzica. Można postawić na rozwiązania bardziej ekonomiczne lub te łatwiejsze w użyciu. Niezależnie od rodzaju, wszystkie dobrej jakości pieluszki wielorazowe zapewniają ochronę przed zabrudzeniem ubranek. Nieprzemakalna warstwa okrycia może być wykonana z materiału PUL lub wełny. To drugie rozwiązanie jest co prawda droższe i wymaga odpowiednich zabiegów, takich jak lanolinowanie, cieszy się jednak dużym uznaniem, bo skóra dziecka znacznie lepiej oddycha a sam materiał jest naturalny. Warto zaopatrzyć się również w tzw. formowankę, czyli wykonaną w całości z chłonnego materiału pieluchę, która sprawdzi się w nocy i podczas dłuższych wyjść. Należy założyć na nią otulacz lub wełniane majtki.

Przy zakupie zaleca się zwrócić uwagę na to, czy dany produkt posiada wymagane atesty. Najlepiej jest inwestować w dobrej jakości produkty sprawdzonych firm. Polscy producenci cieszą się wyjątkowo dobrą opinią na całym świecie.

Konieczne jest również odpowiednie dostosowanie przedziału rozmiarowego do wagi dziecka. Ściągacze w pachwinach powinny zapewniać maluchowi pełen zakres ruchów. A jakie są rozmiary? Noworodkowy (NB) dla dzieci 3-7 kg, Mini One Size (MOS) 5-12 kg, One Size (OS) 7-15 kg. Oczywiście są też pieluchy dla większych dzieci. Dla wyjątkowo szczupłych maluszków producenci przewidzieli też wersje SLIM.

Pieluchy wielorazowe

Dlaczego warto kupić pieluchę wielorazową?

Przede wszystkim naturalne materiały są bezpieczniejsze dla delikatnej skóry niemowlęcia. Poza tym, używanie jednorazowych pampersów przez cały okres pieluchowania dziecka, to produkcja ok. 5 000 pojedynczych odpadów, które pozostaną w środowisko na następne 500 lat. Wielorazowe pieluszki zwyczajnie się opłacają. Początkowa inwestycja w wysokości ok. 1000 – 2000 zł praktycznie nie wymaga późniejszych dodatkowych wydatków, podczas kiedy koszt jednego miesiąca używania pampersów to ok. 250 zł. Nawet przy doliczeniu kosztów częstego prania, oszczędności są bardzo duże. Zwłaszcza że tych samych pieluszek można użyć przy kolejnym dziecku.

Dobre pieluchy wielorazowe znajdziesz tutaj: https://rodzinaeko.pl/pieluszki-wielorazowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.