Herbata ziołowa to wartościowy napar, ale w nadmiarze może szkodzić zdrowiu

W Polsce nie brakuje osób, które po różnego rodzaju napary sięgają regularnie. Tymczasem herbata ziołowa może być przyczyną wielu kłopotów na tle zdrowotnych. Zdaniem specjalistów dwa kubki dziennie to absolutne maksimum.

Herbata ziołowa i jej właściwości

Na rynku znajdziemy wiele herbat, które specjalizują się we wspomaganiu nas w walce z różnymi dolegliwościami. Jedne obniżają poziom stresu, inne poprawiają pracę jelit, a jeszcze inne zwiększają naszą witalność. Można pomyśleć, że herbata ziołowa to ogromny skarb. I zasadniczo tak też właśnie jest, jednak absolutnie nie można przesadzać. Ważne jest zachowanie umiaru.

W dodatku samo działanie naparów również jest dyskusyjne. Wiele ich właściwości nie jest potwierdzone naukowo – są to jedynie wnioski płynące z obserwacji. Tylko no właśnie, takie wnioski nie biorą się przecież znikąd.

Niektórzy uważają jednak, że jest to bardziej efekt sugestii oraz reklamy, a nie rzeczywistego działania. Innymi słowy herbata ziołowa może nam w ogóle nie pomagać, nam jednak wydaje się, że coś w działaniu naszego organizmu się poprawia.

I w tym miejscu pojawia się problem. Sięgając po konkretną herbatę, liczymy na to, że pomoże nam ona w bardzo konkretny sposób. W przypadku niepowodzenia najwyżej uznamy, że nie wyszło i następnym razem spróbujemy po prostu innej. Sęk w tym, że nie myślimy o ewentualnych skutkach ubocznych.

Herbata ziołowa i jej negatywne skutki

Przede wszystkim niektóre herbaty mogą spowodować, że nasz organizm będzie w mniejszym stopniu przyswajał żelazo. To może prowadzić do problemów u osób, które cierpią na niedobór tego składniku odżywczego. Na ten aspekt szczególnie powinny uczulić się ludzie, którzy przeszli na dietę wegetariańską bądź wegańską.

Kolejnym negatywnym skutkiem nadmiernego picia herbaty ziołowej może być zwiększenie się poziomu niepokoju oraz stresu. Pamiętajmy o tym, że herbaty zawierają kofeinę. Ta w dużych dawkach może negatywnie oddziaływać na nasze samopoczucie. Dlatego też osoby, które zauważyły u siebie nadmierne zdenerwowanie, powinny rozważyć ograniczenie tego napoju.

Dodatkowo herbata ziołowa może mieć zły wpływ na jakość naszego snu. Dzieje się tak, ponieważ wyżej wspomniana kofeina może osłabiać produkcję melatoniny, która jest odpowiedzialna za sygnalizowanie mózgowi, że nadszedł czas na sen. W ten sposób może dojść do zaburzenia cyklu naszego snu. Część badań twierdzi, że wypicie herbaty do sześciu godzin przed planowanym snem może być złym pomysłem.

W liściach herbaty znajdują się garbniki. To one są odpowiedzialne za jej gorzki smak. Niestety, u niektórych osób picie dużych ilości tego gorącego naparu może doprowadzić do intensywnych mdłości lub bólu brzucha.

Wartą odnotowania przestrogą są także bóle głowy. Czasem herbata może pomóc nam w ich łagodzeniu, jednak innym razem będzie ich generatorem.

Czy herbata ziołowa pomaga w odchudzaniu?

W przypadku czerwonej herbaty faktycznie możemy uznać, że pomaga ona w odchudzaniu. Nie warto jednak inwestować pieniędzy w popularne herbaty ziołowe, które ze swych etykiet oznajmiają nam swoje niesamowite właściwości. Takie napary raczej nam nie pomogą, a możemy niepotrzebnie nabawić się niepożądanych problemów.

Naturalnie nie jest tak, że nie można pić herbaty. Po prostu warto mieć na uwadze parę mitów, które wokół niej krążą. Jest ona smaczna i czasem pomoże nam na niektóre dolegliwości. Nie jest to jednak napar, który warto spożywać w nadmiarze. Może się bowiem okazać, że zaszkodzimy swojemu organizmowi, zamiast mu pomóc.

Jan Strychacz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.