Dziecięcy wegetarianizm – czy zapewnia lepszy rozwój?

Wegetarianizm wciąż budzi wiele kontrowersji, szczególnie jeśli chodzi o żywienie dzieci. Ostatnie badania wykazały jednak, że dzieci z dużym powodzeniem mogą być wychowywane na diecie wegetariańskiej. W żaden sposób nie zaburza ona rozwoju młodego człowieka. Co więcej, dietetycy i lekarze pediatrii zgadzają się, że taki sposób odżywiania niesie za sobą liczne korzyści.

Dieta wegetariańska pozytywnie wpływa na funkcjonowanie kluczowych układów w ciele człowieka, a stosowana w żywieniu dzieci, bardzo dobrze wpływa na ich rozwój. Co więcej, wegetarianizm może okazać się rozwiązaniem najczęstszych problemów zdrowotnych u dzieci i wykształcić właściwe nawyki żywieniowe.

Zalety diety wegetariańskiej dla rozwoju dzieci

Okazuje się, że dieta wegetariańska w żywieniu dzieci nie tylko jest bezpieczna, ale również wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Jedynym warunkiem jest zachowanie równowagi w podawanych organizmowi składnikach odżywczych. W przypadku dzieci szczególnie polecany jest laktowegetarianizm. Dopuszcza on spożywanie jajek, mleka oraz nabiału, który świetnie zastępuje białko zwierzęce.

Dziecięcy wegetarianizm doskonale wpływa na pracę układu trawiennego, co niweluje możliwość wystąpienia otyłości. Jak wiadomo, obecnie jest to jedna z najczęstszych przypadłości u dzieci, z którą niestety trzeba walczyć długookresowo. Wegetarianizm pozwala również na wykształcenie dobrych nawyków żywieniowych. Bowiem ogranicza lub całkowicie eliminuje biały cukier. Dzięki temu dzieci odżywiane w ten sposób mogą uniknąć próchnicy zębów, która całkowicie wyniszcza szkliwo. Co więcej, wprowadzanie do organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych, znakomicie wpływa na rozwój centralnego układu nerwowego. Szczególne znaczenia ma to w przypadku najmłodszych, gdzie układ ten dopiero się kształtuje.

Popularne potrawy wegetariańskie dla dzieci

Decyzja rodziców o wprowadzeniu diety wegetariańskiej nie zawsze może spotkać się z aprobatą dziecka. W niektórych przypadkach przekonanie go do spożywania warzyw, może okazać się sporym wyzwaniem. Z pomocą przychodzą tutaj różnorodne przepisy dedykowane dla wegetarian. Zapracowani rodzice mogą wspierać się również gotowymi produktami. W supermarketach coraz częściej można znaleźć gotowe dania wegetariańskie, na przykład pasztet na bazie cieciorki lub kaszy jaglanej.

Dużą popularnością cieszą się również warzywne zamienniki potraw mięsnych, takie jak różnego rodzaju pulpeciki czy bezmięsne steki. Są to jedynie wybrane przykłady produktów, które doskonale wzbogacą dietę o niezbędne witaminy i związki mineralne. Co więcej, ich przygotowanie nie wymaga wiele czasu, więc jest idealnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych. Dzięki temu można żywić dziecko zdrowo i bez dużego wysiłku, a co najważniejsze – różnorodnie.

Zróżnicowanie posiłków i wzbogacenie smaków z pewnością ułatwi dzieciom przekonanie się do diety wegetariańskiej. W jadłospisie nie może zabraknąć produktów pełnoziarnistych, ryżu, makaronu, orzechów, owoców oraz warzyw – szczególnie strączkowych.

Lubiane przez dzieci są również różnego rodzaju zupy typu krem, proste przekąski oraz takie dania w których przygotowaniu mogą wziąć udział. Dzieci bardzo łatwo można zainteresować czymś nowym i wytłumaczyć jakie ma to znaczenie dla zdrowia. Przekonane słusznością sprawy z chęcią pomogą w przygotowaniu, a skoro same biorą w tym udział, z pewnością będą chciały spróbować. Przygotowywanie posiłków z dziećmi może sprawiać im nie lada frajdę, a jednocześnie ma duże znaczenia dla kształtowania właściwych nawyków żywieniowych. Należy jednak pamiętać, że pociechy uwielbiają również desery.

Zatem dieta powinna od czasu do czasu zostać wzbogacony o podwieczorek. W internecie aż roi się od przepisów na smakowite desery w wersji wegetariańskiej. Niekwestionowaną popularnością cieszą się ciasteczka z truskawkami, wegetariańskie babeczki, zapiekanka z kaszy jaglanej, maku i jabłek oraz domowa nutella. Takim smakołykom trudno jest się oprzeć, a ich największą zaletą jest wykorzystanie naturalnych składników, które są zdrowe. Dzięki temu dziecko może jeść smacznie i ekologicznie.

Dieta wegetariańska – o czym należy pamiętać?

Decydując się na wprowadzenie potraw wegetariańskich do dziecięcego jadłospisu, niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem pediatrą lub dietetykim. Są to osoby, które posiadają odpowiednie kompetencje, by doradzić w jaki sposób wzbogacać dietę, aby była zdrowa i korzystna dla rozwoju malucha. Najważniejsze są bowiem korzyści, które mogą płynąć z takiego odżywiania.

Aby posiłek był w pełni wartościowy, powinny znaleźć się w nim dwa produkty białkowe. Tutaj doskonale sprawdzą się warzywa strączkowe, różnego rodzaju produkty zbożowe oraz orzechy. Zapewniają one odpowiednią dawkę związków, koniecznych do właściwego funkcjonowania organizmu. Dietetycy zapewniają, że takie żywienie jest w pełni bezpieczne i co najważniejsze, pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Oprócz tego, należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza pediatry, który na bieżąco powinien kontrolować kondycję dziecka.

GC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.