Bóle reumatyczne – jak się przed nimi uchronić?

Bóle stawów i kości to utrapienie wielu osób. Przyczyn ich powstawania może być wiele, a jedną z częstszych będą zmiany zwyrodnieniowe. Trudno mówić o ich całkowitym uniknięciu ze względu na to, że organizm wraz z upływem czasu starzeje się i zużywa. Nie można mówić już o szybkiej regeneracji i odnawianiu tkanek. Z dokuczającymi stawami borykają się jednak nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale też młodzi ludzie. Źródłem problemu może być uraz czy choroba reumatyczna. Istotne będzie to, aby zgłosić się do lekarza z bólami kostno-stawowymi, w celu postawienia diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia. Lekarz przepisze odpowiednie preparaty na bóle mięśni i stawów, zleci wykonanie konkretnych zabiegów.

Co pomoże na bóle reumatyczne, jak przynieść sobie ulgę?

Ból czasem wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie, dlatego należy mu przeciwdziałać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przyjmowanie środków przeciwbólowych jest tylko chwilowym ukojeniem, z którym wiąże się szereg skutków uczonych. Wystarczy przeczytać ulotkę dowolnego leku, aby przekonać się, jak długa jest lista możliwych działań niepożądanych. Kluczowe będzie znalezienie przyczyny powstałego problemu i wyeliminowanie go. Powodów bolących stawów i kości może być wiele, dlatego nie powinno się zwlekać z wizytą u specjalisty. Warto wypróbować różne domowe sposoby na dolegliwości bólowe zamiast sięgania po farmaceutyki. Ukojenie często przynoszą okłady: gorące lub zimne. W aptekach nie brakuje okładów żelowych, które można schładzać w lodówce lub nagrzewać w gorącej wodzie. Pomocny może być też zwykły termofor wypełniony ciepła wodą czy okłady z lodu. Kolejną metodą na ból stawów i kości jest kąpiel z dodatkiem siarki, ziół o działaniu przeciwzapalnym. Do wody warto dodać olejki eteryczne i kamforę, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt terapeutyczny.

Polecić można też okłady z miodu, cebuli i białej kapusty. W bolące miejsca warto też wcierać różne nalewki ziołowe czy z bursztynu. Zaleca się również zwiększyć podaż kolagenu i witaminy C w diecie lub suplementować go, to samo dotyczy tranu. Zmniejszy on ból, pobudzi procesy regeneracji tkanki chrzęstnej i zahamuje jej degenerację. Na pomoc przychodzą też maści na bóle mięśni i stawów o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, rozgrzewającym lub chłodzącym, zmniejszającym obrzęki. Nie brakuje też gotowych plastrów i okładów na stawy i kości wielokrotnego użycia, które uwalniają substancje aktywne. Niezwykle pomocne są różne ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne. Polecić można krioterapię, hydroterapię, laseroterapię, magnetoterapię, światłolecznictwo.

Produkty na bóle reumatyczne dostępnie na Aptekadlapacjenta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.