Czy 500+ dla samotnych matek opłaca się bardziej niż praca

Praca to dla samotnej matki duże wyzwanie. Często chcąc zapewnić dziecku najlepszą opiekę, rezygnuje z podejmowania czynności zawodowych. Jednak czy obecne dotowania społeczne takie jak program 500+ bądź alimenty są wystarczające, aby zapewnić podopiecznym dobrą przyszłość? W tej kwestii można się spierać, ponieważ ilu obywateli tyle opinii. Niemniej 2019 rok może nieść za sobą duże zmiany. Czy praca dla samotnej matki stanie się koniecznością, a dylemat „praca czy 500+” pozostanie jedynie wspomnieniem?

Praca czy 500+, czyli co się opłaca

Obecnie wciąż kontynuowany jest program 500+, który zapewnia miesięczny dodatek finansowy w wysokości 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Niemniej wstąpiliśmy już w 2019 rok, który jak podają prognozy, będzie w sposób szczególny obarczał skarb państwa. Oprócz tego, dużymi krokami zbliżają się wybory parlamentarne. Zaś każda partia ma zupełnie inne pomysły na rozdysponowanie zasobów finansowych. W związku z tym pozostaje niepewność i liczne wątpliwości czy społeczny program 500+ będzie nadal kontynuowany.

Póki co jednak, korzystają ci, którzy mogą. Dylemat – praca czy 500+, zwykle kończy się wyborem drugiej opcji. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że od czasu wprowadzenia dotacji, poziom życia licznych rodzin ma tendencje wzrostowe. W przypadku, gdy rodzice podejmują pracę zarobkową i dodatkowo pobierają 500 złotych od państwa, mają możliwość nie tylko wspierać dziecko finansowo w rozwoju, ale też umożliwiają mu korzystanie z rozmaitych rozrywek. O tym zaś świadczą statystyki, które jasno wskazują, że w 2018 roku znacznie większa ilość polskich rodzin udała się na wakacje.

Inaczej ma się sprawa w przypadku samotnych matek, które w wielu przypadkach nie decydują się na podjęcie pracy zawodowej. Wówczas program 500+ stanowi jedyne źródło utrzymania rodziny. Czy w 2019 nastąpią zmiany w programie 500+?

Czy w 2019 roku można spodziewać się podwyżek w ramach programu 500+?

Wspomniane powyżej wątpliwości zostaną rozwiane prawdopodobnie dopiero po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych. Niemniej PiS ma duże plany na wprowadzenie zmian w dotychczasowym programie 500+. Do tej pory można było natknąć się na pierwsze przesłanki, że 2019 rok przyniesie za sobą nowy program 1000+, który podwoi stawkę dofinansowania. Co wówczas stanie się bardziej opłacalne – praca czy podwojone 500+? Odpowiedź może zaskoczyć.

Nowe regulacje odnośnie dofinansowania prawdopodobnie będą jasno określały warunki jego udzielenia. Wśród nich ma znaleźć się także zapis o podejmowaniu pracy zarobkowej przez rodziców dzieci. W związku z tym praca dla samotnej matki może stać się koniecznością, aby dodatkowo otrzymać wsparcie państwa. Warto jednak pamiętać, że wyniki wyborów są wręcz nieprzewidywalne. Natomiast nie wszystkie partie polityczne popierają dofinansowania społeczne jak program 500+. Tak czy inaczej, podejmowanie pracy będzie wiązało się z posiadaniem pieniążków. Natomiast sytuacja rodziców, którzy zostaną w domu z dziećmi, może ulec zmianie na gorsze. Niezależnie jednak od tego czy 500+ zostanie zastąpione programem 1000+, czy też całkowicie wstrzymane, praca będzie niezbędna.

Praca dla samotnej matki, a dofinansowania

Matki, które wychowują podopiecznych na własną rękę i jednocześnie na własny rachunek, często mają trudność z podjęciem pracy zawodowej. Co więcej, trudność ta nie wynika z lenistwa, ale z braku możliwości. Jednak wobec zaistniałej sytuacji i zbliżających się zmian w dofinansowaniach społecznych, warto znaleźć dodatkowe źródło dochodu. Praca dla samotnej matki powinna jednak posiadać odpowiednie cechy, które pozwolą jej wychować i sfinansować własne dziecko. Jakiej pracy szukać?

Wśród samotnych matek od kilku lat popularne stały się różnego rodzaju robótki ręczne i inne prace, które można niskim kosztem wykonywać w domu. Takie rzeczy jak szycie, malowanie naczyń czy też robienie mydła i kosmetyków to doskonały sposób na dodatkowe pieniążki. Oprócz tego, wiele kobiet zarabia w ten sposób na życie i wcale nie jest to najniższa krajowa! Wszystko jednak wymaga czasu i zaangażowania. To zaś może być najtrudniejsze w obliczu opieki nad małym dzieckiem. Niemniej wystarczy odrobina chęci, aby spróbować.

Autor: Alicja Kozicka

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.