Z jakiego materiału wybrać koc do naszego domu?

Ciepły koc to niezbędny element, który sprawdzi się nie tylko podczas chłodniejszych dni, ale posłuży przez cały rok. Niezwykle funkcjonalny, a do tego designerski, stano świetną ozdobę. Z jakiego materiału wybrać koc do naszego domu?

Jaki koc wybrać?

Koce pełnią kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim są dodatkowym okryciem podczas chłodniejszych wieczorów. Mogą służyć również jako narzuta na łóżko, aby przykryć pościel, a  tym samym ochronić ją przed uszkodzeniami. Jednak to nie wszystko! Mnogość wzorów i kolorów sprawia, że stanowią również element dekoracyjny. Jasne i pastelowe barwy doskonale odnajdą się w skandynawskich wnętrzach. Warto postawić na grube warkocze oraz futrzane koce, które pięknie komponować się będą także w pomieszczeniach, w których dominuje drewno bądź cegła. Do nowoczesnego salonu warto wybrać koce w geometryczne wzory np. biało-czarne pasy, kółka bądź zygzaki.

Z jakiego materiału wybrać koc do naszego domu?

Zastanawiasz się, z jakiego materiału wybrać koc do domu? Wybór jest ogromny i zależy przede wszystkim od przeznaczenia koca. Jeżeli ma służyć jako dodatkowa warstwa do przykrycia, to najlepiej sprawdzą się ciepłe, wełniane koce. Idealnie sprawdzi się w towarzystwie kubka gorącego kakao, ulubionego serialu. Ponadto, wełna dobrze chłonie włókno i nie gniecie się. Dodatkowo jest odporna na zabrudzenia, a także  wysoką temperaturę. Jej zaletą jest również to, że posiada ona właściwości zdrowotne m.in.: łagodzi bóle reumatyczne i poprawia krążenie. Doskonałym rozwiązaniem są koce bawełniane. Przede wszystkim są wytrzymałe, odporne na rozciąganie oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Ponadto, nie uczulają. W związku z tym poleca się je najmłodszym. Latem i wiosną warto wybrać cienkie, bawełniane narzutki. Stanowią świetną alternatywę dla grubej kołdry.  Natomiast jesienią i zimą warto postawić na grubsze modele np. te w charakterystyczne warkocze. Coraz więcej zwolenników mają również koce wykonane z bawełny organicznej. Są one idealną propozycją dla alergików. Sklepy oferują także koce z polaru, które cechują się łatwym utrzymaniem w czystości. Są miłe w dotyku, nie gniotą się i zalecane alergików. Niestety posiadają jedną wadę, a mianowicie nie przepuszczają powietrza.

Jak dbać o koce?

Pielęgnacja koca zależy od tego, z jakiego materiału został wykonany. Bawełniany koc w kolorze pierze się w temperaturze do 40 stopni, a biały lub kremowy nawet w 60 stopniach Celsjusza. Następnie należy je wysuszyć poprzez powieszenie w przewiewnym miejscu. Natomiast koce wełniane pierze się maksymalnie w 30 stopniach Celsjusza, na delikatnym programie, najlepiej zgodnie z zaleceniami na metce. Warto używać specjalnych produktów do prania wełny.  Wełniane koce suszy się na płasko bez dostępu do słońca i źródła ciepła np. kaloryfera. Nie wiesza się ich w pozycji pionowej, ponieważ mokre włókna są podatne na rozciąganie. Polar należy prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza i suszyć w przewiewnym miejscu. Możesz go swobodnie rozwiesić, ponieważ się nie rozciąga.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.