Szybki powrót do formy po ciąży – czy jest możliwy?

Przy tak wielu celebrytkach, których ciało niemal kilka tygodni po porodzie wygląda tak samo jak przed ciążą – część kobiet może popaść w kompleksy. Ciąża zmienia ich ciało, wpływa na samopoczucie i sprawność fizyczną. Kiedy po porodzie, kilogramy nie znikają tak szybko jakby tego sobie życzyły, świeżo upieczone mamy odczuwają niepokój.

Nie porównuj się

Przed jakimkolwiek porównaniem z gwiazdą świata show-biznesu lub koleżanką z filigranową budową ciała uwarunkowaną przez geny, warto zadać sobie pytanie – czy zdrowo jest schudnąć po ciąży z taką błyskawiczną szybkością?

Zdecydowanie nie. Nie ma bezpiecznej diety i aktywności fizycznej, która nie odbijając się na zdrowiu pomogłaby szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Po pierwsze – radykalna dieta, jeśli mama karmi piersią, nie jest wskazana z uwagi na możliwe zaburzenia laktacji. Produkcja mleka wymaga większego zapotrzebowania na dobową liczbę kalorii i chociaż w rzeczywistości wystarczy tylko dodatkowa wartościowa kanapka, to radykalne zmniejszenie ilości kalorii w ciągu dnia może mieć realny wpływ na zdrowie matki.  Po drugie, większość znanych kobiet, które rekordowo szybko wróciły do formy miały osobistych trenerów, kucharzy i opiekunki do dzieci, z których każda pozwala nowej mamie poświęcić dużo czasu, aby odzyskać swoje dawne kształty.

Połóg – czas na regenerację

Jakiekolwiek ćwiczenia fizyczne, w okresie połogu są niewskazane. To czas, w którym i kobieta i jej ciało muszą się zregenerować po ciąży i trudach porodu.  Po jego zakończeniu, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, można podjąć umiarkowana aktywność fizyczną. To co istotne to sprawdzić samodzielnie lub poprosić o pomoc lekarza, czy podczas ciąży nie doszło do rozstępu mięśni prostych na brzuchu. Jeśli tak – po odpowiedni pakiet ćwiczeń warto zwrócić się do fizjoterapeuty położniczego.

Niestety wiele kobiet nie może szybko wrócić do swojej wagi. Może to wynikać zarówno ze wzmożonego apetytu (często występuje podczas laktacji) jak i pasywnego stylu życia (nie wliczając opieki nad dzieckiem). Skoro ciało kobiety przez 9 miesięcy zmieniało swoją formę i wydało na świat dziecko – należy dać sobie spokojnie tyle samo czasu na jego powrót do formy.

Dieta to podstawa

Warto zwracać uwagę na to aby dieta młodej mamy była zdrowa  i zbilansowana. Jeśli kobieta nie ma dużo czasu na gotowanie, może rozważyć zamówienie diety pudełkowej obejmującej menu dla matki (lub matki karmiącej), które powinno uwzględniać inne zapotrzebowanie kaloryczne. Dieta mamy powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze i minerały. Jeśli mama karmi piersią – to nie w mleku a w jej organizmie odczuwalne będą skutki ewentualnych niedoborów. Może prowadzić to między innymi do groźnego odwapnienia. Warto też unikać niepotrzebnych przekąsek zawierających proste węglowodany i jeśli to możliwe, po okresie połogu, podjąć delikatną formę aktywności fizycznej. Wystarczą nawet intensywne spacery z wózkiem po okolicy, które łączą przyjemne z pożytecznym.

Powrót skóry do formy

Aby skóra była gładka i jędrna, nie można zapominać o jej częstym nawilżaniu. Na szczęście szeroki asortyment kosmetyków skierowanych specjalnie dla kobiet po ciąży sprawia, że ta kwestia nie powinna sprawić żadnej mamie trudności. Dobrze się sprawdza pobudzający i przywracający krążenie, ujędrniający masaż newralgicznych miejsc – ud i pośladków specjalną drewnianą szczotką do masażu lub masażerem. Regularnie stosowany, w połączeniu z dietą i odpowiednią pielęgnacją – przywróci skórze dawną jędrność i poprawi jej wygląd. Jeśli podczas ciąży na ciele pojawiły się rozstępy – jedynym naprawdę skutecznym zabiegiem jest ten wykonany w profesjonalnym salonie. Większość dostępnych na rynku kremów przeciw rozstępom mogą jedynie delikatnie rozjaśnić rozstępy – jednak ich nie usuną.

Równie ważne – mięśnie Kegla

Po porodzie, warto również zadbać o mięśnie kegla – czyli mięśnie dna miednicy. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, które mają problem z nietrzymaniem moczu. Efekty regularnych ćwiczeń można zaobserwować już po kilku tygodniach. Aby prawidłowo wykonać ćwiczenia należy napiąć tę grupę mięśni, wytrzymać kilka sekund i powoli je rozluźnić. Następnie powtórzyć, najlepiej 5 – 15 razy ( łącznie około 10- minut)  i stosować kilka razy w ciągu dnia (3 – 4). Takie ćwiczenia pozwolą na regenerację mięśni okolic pochwy i krocza.

 Autor: Katarzyna Walczyk

4 komentarze

  1. Maro Ussia Odpowiedz

    Kobiety po porodzie często stosują różne diety, narzucają sobie nadmierne wyzwania. Warto pamiętać, że potrzebujemy odpowiedniej ilości kalorii, by dobrze funkcjonować, a wysiłek fizyczny należy dopasować do swoich możliwości i prowadzonego stylu życia. Nie mając przed ciążą, a nawet w czasie ciąży kontaktu z jakąkolwiek dyscypliną sportową, powrót do aktywności powinien następować stopniowo, w sposób bezpieczny dla naszego ciała.

  2. Elka Kska Odpowiedz

    Wszystko jest możliwe tylko ważne, żeby z „głową” i bez spiny. Nie narzucajmy same sobie dodatkowego obciążenia psychicznego w postaci poczucia winy, że „jeszcze” nie wróciłyśmy do formy….na wszystko jest czas a pośpiech może prowadzić do efektu jojo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.