Suche łokcie- przyczyny i domowe sposoby

Skóra na łokciach znacznie różni się od tej na innych obszarach ciała. Zwykle jest dużo grubsza, by wytrzymać mechaniczne rozciąganie. Jest też bardziej sucha, ponieważ w tym miejscu znajduje się mniej gruczołów łojowych. Bez względu na to, co robisz, ma tendencję do suchości, szorstkości i łuszczenia się. Na suche łokcie wpływa wiele rzeczy, m.in. mroźna zima, trzymanie łokci na stołach i blatach.

Dlaczego skóra na łokciach różni się od reszty?

Łokcie stykają się z różnymi powierzchniami o wiele bardziej niż inne obszary ciała. Niezależnie od tego, czy opierasz się o stół lub biurko, trzymasz głowę w dłoniach, czy czytasz książkę, narażasz łokcie na uczucie suchości.

Łokieć jest stawem. Skóra na nich ciągle się wygina i rozciąga. Rusza się przez cały dzień. W ten sposób dodatkowo ją obciążysz. Może nawet pękać, jeśli nie będziesz właściwie dbać o łokcie – podkreśla profesor ANDRZEJ KASZUBA najlepszy dermatolog w łodzi.

Suche łokcie: najpopularniejsze przyczyny

Niektóre materiały, np. poliester, mogą podrażniać skórę łokci, gdy ocierają się o nią. Czasami pot przylepia się do ubrania. Wtedy powoduje tarcie między skórą a odzieżą. W ten sposób może pozbawić skóry naturalnych olejków i pozostawić ją suchą i odwodnioną.

Do innych popularnych czynników można zaliczyć:

  • oparcie łokci na twardych powierzchniach,
  • ogólne odwodnienie organizmu,
  • palenie,
  • zmiany hormonalne, takie jak menopauza,
  • genetyka,
  • różne choroby skóry,
  • ostre produkty do kąpieli,
  • ogrzewanie i klimatyzacja,
  • niewystarczająca pielęgnacja skóry,
  • poparzenia słoneczne,

Jak dbać o suche łokcie?

Łagodne stadium

Pamiętaj o złuszczaniu skóry. Jeśli chcesz, możesz przygotować w domu peeling. Wcale nie musisz kupować nowego produktu do pielęgnacji ciała. Wymieszaj niewielką ilość cukru z miodem i delikatnie wetrzyj w łokcie okrężnym ruchem. Złuszczaj raz w tygodniu, by usunąć martwy naskórek.

Kluczem do pielęgnacji suchej skóry na łokciach jest właściwe nawilżenie. Szukając balsamu lub kremu, sprawdź, czy zawiera oliwę z oliwek, olej kokosowy, wazelinę, masło kakaowe lub masło shea. Jeśli chcesz, możesz stworzyć własny złuszczający krem nawilżający:

  • Wymieszaj ½ szklanki granulowanego cukru z ⅓ szklanki oliwy z oliwek.
  • Wcieraj mieszaninę w łokcie. Ten całkowicie naturalny krem pomoże usunąć martwy naskórek i nawilżyć skórę.
  • Dobrze opłucz łokcie po peelingu.

Aby uzyskać optymalne rezultaty, zastosuj wazelinę lub inny produkt nawilżający. Dzięki temu zatrzymasz wilgoć.

Zaawansowane stadium

Jeśli masz bardzo suche łokcie, pamiętaj o codziennym nawilżaniu i intensywnych zabiegach kosmetycznych. Twoja skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Dlatego powinieneś o to zadbać.

Raz w tygodniu delikatnie złuszczaj skórę. Możesz tego użyć specjalnej szczotki do ciała. Po peelingu ostrożnie osusz łokcie miękkim ręcznikiem i posmaruj kremem nawilżającym.

Sucha skóra: jak zapobiegać

Unikaj wyzwalaczy. Ostre mydła i produkty pielęgnacyjne mogą podrażniać i wysuszać skórę. Zamiast nich wybierz bezzapachowe, niedrażniące, hipoalergiczne środki nawilżające i oczyszczające. Ponadto produkty oznaczone jako niekomedogenne nie zatykają porów. Dlatego zwróć na nie szczególną uwagę.

Wieczorem nie ma nic gorszego niż kąpiel lub prysznic w gorącej wodzie. W ten sposób usuniesz ze skóry naturalne olejki. Aby zapobiec suchym łokciom, weź chłodniejszą kąpiel lub szybki prysznic. Unikaj również długotrwałego moczenia łokci w gorącej wodzie. Delikatnie osusz je ręcznikiem i nałóż dobry środek nawilżający. Dzięki temu zapobiegniesz wysychaniu i pękaniu skóry.

Noś też odpowiednią odzież. Załóż termiczne ubrania, jeśli pracujesz na zewnątrz lub planujesz spędzić dużo czasu na dworze. Warto również nosić odzież z naturalnych włókien, takich jak bawełna. Unikniesz dalszych podrażnień skóry.

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.