Przyjęcie komunijne w domu – jak je przygotować?

Pierwsza Komunia jest bardzo ważnym wydarzeniem zarówno dla dziecka, jak i dla samych rodziców. Z tej okazji organizuje się specjalne przyjęcie komunijne, na które zaprasza się bliskie osoby z rodziny. Koszt zorganizowania takiego przyjęcia poza domem jest jednak dość duży, dlatego coraz większe grono rodziców decyduje się na zorganizowanie wydarzenia we własnym domu. Niesie to za sobą spore oszczędności.

Najlepiej będzie, jeśli rodzice dziecka postanowią zorganizować uroczysty obiad w swoim domu. Zaprosić powinno się na niego jedynie najbliższe osoby. Dzięki temu w domu nie będzie panował przepych, a każdy będzie mógł swobodnie poruszać się pomiędzy kolejnymi pomieszczeniami. W pierwszej kolejności należy więc policzyć zaproszonych gości, ale też realnie ocenić swoje możliwości. Jeśli posiada się mieszkanie o dość małych wymiarach, zaprosić powinno się kilka osób. Istnieje też opcja ustawienia stołu dla dorosłych w salonie oraz stołu dla dzieci w mniejszym pokoju. Wtedy można zyskać trochę wolnej przestrzeni.

Ustalenie menu

Rodzice organizujący swoim dzieciom przyjęcie komunijne w domu powinni pomyśleć też o ustaleniu właściwego menu. Nie powinno przygotowywać się zbyt dużej ilości potraw, warto też dowiedzieć się przed ich przygotowaniem, czy aby na pewno wszyscy spożywają mięso. Niektórzy mogą być wegetarianami i takie przyzwyczajenia również trzeba wziąć pod uwagę. Warto postawić na obiad składający się z dwóch dań: zupy oraz dania głównego.

Pierwszym daniem może być np. rosół lub też czerwony barszcz z uszkami, a drugim kaczka, pierś z kurczaka, potrawy makaronowe, czy jeszcze jakieś inne dania, które przyjdą do głowy zainteresowanym. Wybór jest w tym zakresie naprawdę duży, dlatego trzeba znać upodobania kulinarne gości, aby wstrzelić się z menu i nikogo nie rozczarować. Po obiedzie warto zaserwować oczywiście zebranym gościom kilka rodzajów ciasta, takich jak sernik, szarlotka, itd. Do tego dorzucić można kawę i przyjęcie komunijne na pewno przebiegnie w bardzo miłej atmosferze.

Dekoracje

Ważną rolę przy organizowaniu przyjęcia komunijnego zajmują dekoracje. To na nich powinno się skupić najbardziej, ponieważ rodzicom zależy na tym, aby wszystko było świetnie przygotowane i dzieci oraz goście mogły czuć się podczas takiego przyjęcia wspaniale. Warto postawić na biały obrus, zazwyczaj potrzebnych będzie kilka obrusów, gdyż jeden może okazać się niewystarczający. Osoby chcące zrobić wrażenie na gościach wybrać powinny obrusy z różnymi motywami i ozdobami, np. może to być motyw hostii, nawiązujący do Pierwszej Komunii. Do najpopularniejszych dekoracji należą również:

  • stroik,
  • świeczki z nadrukami komunijnymi,
  • figurki komunijne,
  • talerze z owocami.

Najważniejsze jest to, aby pamiętało się o tym, że dekoracje nie powinny przeszkadzać w przyjęciu komunijnym. Nie mogą one więc zajmować dużo miejsca, ponieważ wtedy przyjęcie komunijne może się nie powieść i nie wszyscy będą czuli się podczas takiej uroczystości dobrze. Dekoracje zamawiać można chociażby przez Internet, chociaż lepiej wybierać je osobiście, ponieważ można wtedy realnie stwierdzić, czy są one godne uwagi, czy może powinno szukać się jakichś ciekawszych ozdobników na stół oraz szafki.

Umiejscowienie gości, dobór krzeseł i kwiatowe kompozycje

Przyjęcie komunijne w domu musi być wyjątkowe, nie można zorganizować go byle jak, ponieważ wtedy dzieci będą z tego powodu zawiedzione. Ważne jest odpowiednie umiejscowienie gości, a więc najbliżej dziecka powinni siedzieć rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, itd. Dzięki temu każdy będzie wiedział już na samym wstępie, gdzie ma usiąść i zachowa się należyty porządek.

Istotnym elementem organizacyjnym jest też dobór krzeseł. Nie mogą to być krzesła o zbyt dużych rozmiarach, ponieważ wtedy w mniejszych pomieszczeniach może po prostu zabraknąć miejsca na umiejscowienie wszystkich zebranych gości. Nie warto więc decydować się na krzesła z podłokietnikami, ponieważ wtedy można mieć pewność, że nie wszyscy znajdą miejsce przy stole i powstanie problem nie do przeskoczenia, bardzo wstydliwy dla rodziców organizujących taką uroczystość.

Przyjęcie komunijne wiąże się też z kwiatowymi kompozycjami, więc nie powinno się w żadnym wypadku o nich zapomnieć, jeśli ma to być wyjątkowa i niezapomniana uroczystość. Można postawić na ulubione kwiaty dzieci, ale też na bardziej tradycyjne pomysły, takie jak lilie. Kwiatów powinno być w domu bardzo dużo, w końcu jest to ważne i podniosłe wydarzenie, dlatego należy je odpowiednio uczcić, aby każdemu zrobiło się miło.

Autor: Mateusz Gruszeczka

2 komentarze

  1. uczę się na błędach Odpowiedz

    W zeszłym roku zorganizowałam w domu dla 25 osób – nigdy więcej. Pokłóciłam się z mężem, teściową i własną matką. Kolejna komunia w lokalu. Ja będę gościem a nie kucharką i zmywarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.