Przeziębienie w ciąży – jak leczyć się bezpiecznie i skutecznie?

Ciąża to czas oczekiwania na narodziny dziecka, a jest on przepełniony troską oraz niepokojem o zdrowie matki i maluszka. Dlatego trzeba o siebie odpowiednio zadbać. Kiedy u ciężarnej pojawia się kaszel, katar, ból gardła oraz podwyższona temperatura, świadczyć to może o przeziębieniu. Jak leczyć się bezpiecznie w ciąży, gdy nie można przyjmować wszystkich leków i to nawet tych bez recepty?

Przeziębienie w ciąży – czy konieczna jest wizyta u lekarza?

W sytuacji, gdy występują inne objawy niż te związane z ciążą, należy skontaktować się z lekarzem. W czasie takiej wizyty specjalista będzie mógł zdiagnozować, co dolega przyszłej mamie, a także przepisać bezpieczne leki. Można również wypróbować domowe sposoby na leczenie przeziębienia.

Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

U kobiet w ciąży podczas przeziębienia bardzo ważne znaczenie ma odpoczynek, przyjmowanie dużej ilości płynów, a także dobrze zbilansowana i urozmaicona dieta. Przyszłe mamy muszą dostarczać swojemu organizmowi odpowiedniej ilości energii, która jest niezbędna do walki z infekcją. Dlatego należy zadbać o spokojny sen, a także zrezygnować z wykonywania zbędnych obowiązków.

Jak leczyć katar w ciąży?

Bardzo dobrym sposobem na katar jest cebula oraz czosnek, gdyż znajdują się w nich substancje, które mają działanie podobne do antybiotyków, a chodzi tu o fitoncydy. Przy silnym katarze może pomóc wąchanie chrzanu, który ma działanie bakteriobójcze.

Warto również sięgnąć po witaminę C, ale w naturalnej postaci, czyli można pić soki cytrusowe albo herbatę z cytryną. Do nosa można także zakraplać roztwór soli morskiej albo sól fizjologiczną. Nie powinno się jednak stosować kropli do nosa, ponieważ mogą zaszkodzić dziecku.

Dobrym rozwiązaniem są również inhalacje z wody z solą albo olejku miętowego, ale też można zrobić tzw. parówkę z ziół, takich jak: rumianek i lawenda z dodatkiem olejku eukaliptusowego.

Jak leczyć kaszel w ciąży?

Kaszel jest niebezpieczny w ciąży, ponieważ może doprowadzić do przedwczesnych skurczów macicy i wywołać poród. Na suchy kaszel pomóc może roztwór z siemienia lnianego. Wystarczy jedną łyżeczkę siemienia zalać szklanką wody, a następnie gotować przez 10 minut. Po tym czasie dodaje się łyżkę miodu. Tak przygotowany roztwór należy pić dwa razy dziennie. Poza tym na suchy kaszel pomóc może również mieszanka soku z cytryną oraz oliwą z oliwek – 200 ml. Miksturę tę można pić po jednej łyżeczce trzy razy dziennie.

Imbir to kolejny sposób na nawilżenie śluzówki i przyniesienie ulgi przy suchym kaszlu. W tym celu kawałek imbiru, o wielkości około 5 cm, trzeba pokroić na kawałki, zalać pół litrem wody i gotować przez 20 minut. Następnie wywar należy przecedzić i wymieszać z niewielką ilością miodu, a można go pić po jednej szklance rano i wieczorem.

W sytuacji, gdy ziołowe napary wzbudzają u ciężarnej odruch wymiotny, należy położyć się do ciepłego łóżka. Sposób ten również może pomóc, ponieważ ciepło wspomaga produkcję, a także wydalanie śluzu. Poza tym suchy kaszel powinien zamienić się w mokry.

Z kolei na mokry kaszel pomoże syrop z czosnku, który zawiera allicyny o działaniu przeciwbakteryjnym, a on określany jest jako naturalny antybiotyk. Kilka ząbków czosnku należy zmiażdżyć i wymieszać z sokiem z dwóch cytryn, a następnie zalać przegotowaną chłodną wodą. Miksturę trzeba odstawić na kilka dni w ciemnym słoiku, a potem odcedzić ją i pić trzy razy dziennie.

Mokry kaszel można także pokonać za pomocą syropu cebulowego. Trzy cebule należy drobno pokroić i wymieszać z pół szklanki miodu. Następnie trzeba je odstawić na trzy godziny i po tym czasie dodać 50 ml chłodnej wody, a potem znowu odstawić na następne trzy godziny. Po tym czasie można je przecedzić i wystarczy pić kilka razy dziennie po jednej łyżeczce.

Jak leczyć ból gardła w ciąży?

Na ból gardła najlepszym rozwiązaniem są płukanki. Gardło można płukać kilka razy dziennie wodą z solą, sodą oczyszczoną albo naparem z szałwii. Na bolące gardło pomogą również okłady z kapusty – liście kapusty trzeba sparzyć gorącą wodą, rozbić tłuczkiem do mięsa, przyłożyć do szyi oraz owinąć ją szalikiem na 20 minut.

Jak leczyć gorączkę w ciąży?

Podwyższona temperatura może być niebezpieczna nie tylko dla mamy, ale również dla dziecka. Jeśli przekracza 38 stopni Celsjusza, należy od razu udać się do lekarza. Poza tym trzeba unikać naprzemiennego nagrzewania oraz natychmiastowego wychłodzenia organizmu. Można odpoczywać w cieple, ale nie wolno przegrzewać organizmu.

Gorączkę obniży także kąpiel w chłodnej wodzie albo chłodny prysznic, ale nie wolno wchodzić do lodowatej wody, gdyż może to zaszkodzić dziecku. Dobrym rozwiązaniem jest również wywar z kwiatów lipy, który działa napotnie oraz obniża temperaturę.

W czasie ciąży organizm kobiety jest bardziej podatny na działanie bakterii i wirusów, dlatego warto zadbać o odpowiedni strój, a w chłodniejsze dni zakładać czapkę i szalik. Ponadto należy pamiętać, że nie powinno się brać żadnych leków na własną rękę, ponieważ to, co dostaje się do organizmu kobiety, ma również wpływ na dziecko. Wszystko musi zostać sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa dla przyszłej mamy i jej dziecka.

Ilona Górecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.