Innowacyjna opieka małych dzieci, czyli żłobki bliskościowe

Gdy mama musi wrócić do pracy, nadchodzi czas wybrania najlepszej opieki dla dziecka. Wielu rodzicom ten wybór spędza sen z powiek. Możliwości jest przecież tak wiele, zwłaszcza w stolicy. Może niania? Może jednak klub malucha? Może żłobek publiczny? A gdyby tak żłobek prywatny w Warszawie? Jeżeli tak, to jaki? Podpowiadamy i zapoznajemy rodziców ze żłobkami bliskościowymi.

Dlaczego żłobek?

Żłobki mają wiele zalet. Maluchy uczą się współpracować w grupie. Zaczynają być bardziej śmiałe i samodzielne. Codziennie nabywają nowe umiejętności, które chętnie prezentują zachwyconym rodzicom. Panie w żłobku uczą piosenek, codziennie wykonywane są prace plastyczne, dzieci mają zajęcia muzyczne, a nawet językowe. Która zmęczona mama miałaby czas i energię by zagospodarować dziecku podobnie czas w domu?

Maluchy nabywają szybko oczekiwanych kompetencji społecznych: porozumiewania się, dzielenia zabawkami, czekania na swoją kolej, jedzenia przy stole, zasad higieny. Tak, tak…która mama nie karmiła czasem dziecka przy bajkach, żeby tylko zjadło?

Żłobek, przy wpływie i przykładzie grupy uczy prawidłowych zachowań. Ponadto dzieci żłobkowe z pewnością łatwiej przejdą powitanie przedszkola i wejście w nowe środowisko. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ przy wieku żłobkowym zazwyczaj mama może poratować się jeszcze urlopem wychowawczym. Gdy dziecko rozpoczyna przedszkole, sprawa jest znacznie trudniejsza i dla mamy (technicznie) i siłą rzeczy dla dziecka (emocjonalnie).

Nie tylko różowe żłobkowe okulary

Należy zdawać sobie sprawę, że żłobki publiczne mają wiele minusów. Na plan pierwszy wysuwają się choroby. W żłobku państwowym jest zazwyczaj duża grupa dzieci. Z doświadczeń wielu mam wynika, że dzieci często są przyprowadzane chore, a panie nie reagują w sposób właściwy.

Skutek jest oczywisty — dzieci prawie cały czas chorują. Jest to czas budowania odporności i jest to trudny czas dla dziecka i dla rodziców. Warto pamiętać też o tym, że zgodnie z opinią pedagogów i psychologów dziecięcych czas do trzeciego roku życia powinien być czasem mamy i dziecka. Maluszek ma wtedy największą potrzebę bliskości, ciepła i miłości.

Nie da się tych potrzeb zaspokoić w państwowym żłobku, gdzie jest ciągły niedobór personelu i minimum dwadzieścioro dzieci w grupie. Dobry żłobek prywatny w Warszawie może w znacznie większy sposób zaspokoić emocjonalne potrzeby dziecka, gdyż panie są tam bardziej zaangażowane, jest ich więcej i mają większą możliwość poświęcenia uwagi dzieciom (znacznie mniej liczne grupy).

Dobry żłobek, czyli jaki?

Być może najlepsze prywatne żłobki w Warszawie to placówki prowadzone w duchu rodzicielstwa bliskości. Jest to innowacyjna, nowa forma opieki żłobkowej, chociaż oparta na starych dobrych wartościach. Najważniejsze są tu miłość, bliskość, ciepło, empatia, troska i zaangażowanie. Grupy żłobkowe są małe, przez co dziecko ma poczucie bezpieczeństwa i niemal przebywania w rodzinie 🙂

Żłobki bliskościowe inspirują i wspierają maluchy. Dzieci uczestniczą co dzień w nowych pomysłowych i rozwojowych projektach. Współpracują w atmosferze życzliwości. Żłobki bliskościowe dbają też o zdrowie podopiecznych. Chore dziecko powinno przebywać w domu pod troskliwą opieką mamy, nie w żłobku.

Zdrowe maluszki żłobkowe natomiast spędzają dużo czasu z troskliwymi opiekunkami na dworze i odkrywają tajemnice przyrody. Na jedną opiekunkę przypada maksymalnie pięcioro dzieci, co pozwala zapewnić bezpieczeństwo. Żłobki bliskościowe łączą miłość do dzieci z pedagogiką wypracowaną przez badaczy Harvard University.

Nasze dzieci zasługują na to, co najlepsze. Żłobki bliskościowe są odpowiedzią na potrzeby tak dziecka, jak i rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.