Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Na początku mycie zębów nie należy do najłatwiejszych, gdyż bardzo często pojawia się problem, ponieważ dziecko zaczyna je zaciskać i nie pozwala sobie włożyć szczoteczki do ust. W ten sposób maluch broni swojej niezależności, ale też nie chce robić czegoś, co nie jest zabawą. Jak zatem zachęcić dziecko do mycia zębów?

Możliwość wyboru

Dziecko lubi mieć wybór. W związku z tym warto zabrać przedszkolaka na zakupy do sklepu i pozwolić mu wybrać szczoteczkę dla siebie. Najlepiej niech będą to nawet dwie szczoteczki, dzięki czemu dziecko będzie mogło rano i wieczorem wybrać tę, która będzie mu najlepiej odpowiadała.

Bycie konsekwentnym

Nie można zbyt często odpuszczać maluchowi szczotkowania zębów, gdyż później będzie to przez niego wykorzystywane. Jeśli tutaj będzie się konsekwentnym i będzie się zachęcało dziecko do mycia zębów, umożliwi to wyrobienie w nim dobrych nawyków. Jednak trzeba pamiętać, że nie można wprowadzać nerwowej atmosfery, a także grozić palcem, robić przykrych min czy też myć zębów na siłę.

Mycie zębów przy dziecku

Zdania ekspertów na ten temat są podzielone. Jednak większość z nich, a także rodzice uważają, że możliwość oglądania przez dziecko, jak rodzice myją zęby albo włosy, powoduje, że maluch rzadziej odmawia szczotkowania zębów. Dzięki możliwości obserwowania swoich rodziców nabiera pewności, że wykonywanie danej czynności ma ważne znaczenie. Maluch przekonuje się, że nie tylko on musi myć zęby, ale również rodzice.

Szczotkowanie zębów przed lustrem

Dobrym sposobem jest również mycie zębów przed lustrem, gdyż wtedy przedszkolak wszystko widzi, a także może podglądać następne kroki mamy lub taty. Warto też dać mu możliwość potrzymania razem z rodzicem szczoteczki, gdyż wtedy będzie czuło, że kontroluje ruchy rodzica.

Samodzielne mycie zębów

Niech dziecko samo sobie umyje zęby, ale później należy je szczotkować razem. Przeprowadzone badania dowodzą, że dzieci do ósmego roku życia nie są w stanie dobrze wyczyścić swoich zębów. W związku z tym rodzice powinni kontrolować tę czynność, a w razie konieczności poprawić.

Umożliwienie dziecku umycia zębów rodzicowi

Można również myć sobie zęby nawzajem. To pozwala zrozumieć dziecku, że taka czynność może być przyjemna, ale też może stać się wspólną zabawą. Przedszkolaki bardzo chętnie chcą myć zęby swoim rodzicom.

Dawanie dobrego przykładu

Rodzice mogą kupić książeczki dla dzieci, w których zostały opisane poszczególne czynności higieniczne, aby maluch mógł zobaczyć wszystko na obrazkach. Poza tym dobrym rozwiązaniem jest również zabawa, która polega na myciu zębów misiom, lalkom albo innym zabawkom. Są również dostępne pewnego rodzaju zestawy do zabawy, które pozwalają na zabawę w szczotkowanie zębów albo nawet ich wyrywanie.

Szczotkowanie zębów na czas

Kiedy dziecko kolejny raz rano bądź wieczorem nie chce myć zębów, można włączyć stoper, który będzie odmierzał czas, w jakim przedszkolak ma umyć zęby. Gdy dziecko zmieści się w określonym czasie, warto go pochwalić, ucałować i poprzytulać. Niech poczuje, że zrobiło coś bardzo ważnego.

Gdy czegoś nie wolno…

Dziecko bardzo często chce dostać to, co jest zakazane. Dlatego warto to wykorzystać na własną korzyść. Na przykład wieczorem można powiedzieć, że to jeszcze nie jest czas na mycie zębów. Czasami uda się już za pierwszym razem, a u innych dzieci trzeba będzie wykonać kilka prób. Jednak efekty mogą być bardzo pozytywne, gdyż przedszkolak chętniej sięga po to, co jest zakazane.

Dobra szczoteczka, pasta i wizyta u dentysty

Dla maluszka należy wybierać szczoteczkę z miękkim włosiem, a pasta powinna być dobrana odpowiednio do jego wieku. Szczotkowanie zębów trzeba wykonywać ostrożnie, aby nie podrażnić delikatnych dziąseł dziecka. Czasami jest tak, że rodzice szczotkują mu zęby zbyt szybko oraz zbyt energicznie i najczęściej nie zdają sobie z tego sprawy, a to tylko przyczynia się do jego buntu. Można również zastosować specjalną silikonową nakładkę na palec, którą niektóre dzieci wolą bardziej niż tradycyjną szczoteczkę.

Z dzieckiem, które ma około trzy lata, można wybrać się do dentysty, ale musi to być specjalista, który będzie miał dobre podejście. Powinien on wytłumaczyć przedszkolakowi, na czym polega mycie zębów, a także zaprezentować mu, jak je szczotkować.

Reina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.