Karmienie małego dziecka piersią jest rozwiązaniem często wybieranym przez rodziców. Ma ono wiele zalet i jest bardzo korzystne dla dziecka. Jeżeli Ty też zdecydowałaś się na to rozwiązanie, to z pewnością zastanawiasz się, jak rozwiązać kwestię karmienia dziecka, gdy będziesz musiała gdzieś wyjść i nie będzie Cię przy dziecku w porze karmienia.
W takiej sytuacji masz dwa rozwiązania – możesz wcześniej odciągnąć mleko, a następnie ktoś mu je poda w butelce lub możesz podać dziecku mleko modyfikowane. Poniżej skupimy się na pierwszym rozwiązaniu.
W jaki sposób odciągnąć mleko?
Jeżeli planujesz odciągać pokarm dla dziecka, to powinnaś zaopatrzyć się w laktator. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje laktatorów – ręczny i elektryczny. Laktator ręczny jest tańszy, ale mniej wygodny w użyciu, więc sprawdzi się w przypadku sporadycznego odciągania pokarmów. Jeżeli planujesz odciągać pokarm dosyć często, to lepszym rozwiązaniem będzie laktator elektryczny, który jest wygodniejszy w użyciu, ale jednocześnie droższy.
Zasady przechowywania mleka matki
Jeżeli chcesz odciągać mleko, to musisz być świadoma tego, że po odciągnięciu pokarm musi być odpowiednio przechowywany, żeby nadawał się on do podania dziecku. Jeżeli odciągasz pokarm przed samym wyjściem i wiesz, że dziecko będzie jeść w ciągu najbliższych 4 godzin, to takie mleko można przechowywać w temperaturze pokojowej.
Jeżeli natomiast planujesz odciągnięte mleko wykorzystać w późniejszym okresie, to koniecznie musi być ono przechowywane w niższych temperaturach.
Odciągnięty pokarm można przechowywać w lodówce ok. 6 dni i w tym czasie należy je zużyć. Mleko przechowujemy najlepiej na środkowych półkach w lodówce przy tylnej ścianie. nie przechowujemy go na drzwiach lodówki, gdzie wahania temperatur są dość spore. Przed podaniem mleka dziecku należy je podgrzać do odpowiedniej temperatury.
Jeżeli chcemy mleko przechowywać dłużej nić 6 dni, to musimy je zamrozić. Takie mleko możemy przechowywać w zamrażarce nawet 3-6 miesięcy, co pozwala na zgromadzenie sporych zapasów. Przed zamrożeniem mleko należy schłodzić w lodówce.
Pojemniki do przechowywania pokarmu
Odciągnięty pokarm możemy przechowywać w specjalnych pojemnikach do przechowywania żywności. Pojemniki można bez problemu zakupić w sklepach z akcesoriami dziecięcymi lub w aptekach. Są one wielokrotnego użytku. Idealnie sprawdzą się do przechowywania mleka, jeśli planujemy odciągać mleko sporadycznie.
Jeśli chcemy zrobić większe zapasy, to pojemniki mogą nie być najlepszym rozwiązaniem, gdyż musielibyśmy ich zakupić dosyć sporo, a poza tym zajmowałyby dużo miejsca w naszej zamrażarce.
Torebki do przechowywania pokarmu
Alternatywą dla pojemników są torebki do przechowywania pokarmu, które są dużo lepszym rozwiązaniem, jeśli planujesz zrobić większe zapasy. Po pierwsze za tą samą cenę możesz mieć znacznie więcej torebek niż pojemników. Po drugie torebki zajmują znacznie mniej miejsca w zamrażarce niż pojemniki.
Torebki do przechowywania pokarmu umożliwiają przechowywanie mleka matki w różnych ilościach a, a rozmiar torebki (a tym samym zajmowane miejsce w zamrażarce) są uzależnione od ilości pokarmu w środku. W przypadku pojemników rozmiar pozostaje taki sam niezależnie od ilości mleka w środku, co przekłada się na zajmowanie większej ilości miejsca.
Podsumowanie
Karmienie dziecka piersią nie oznacza na szczęście, że nie możesz wyjść z domu bez dziecka z obawy o to, że będzie ono głodne. Wystarczy jedynie wcześniej odciągnąć odpowiednią ilość pokarmu, a ojciec dziecka bez problemu będzie mógł nakarmić dziecko przy pomocy butelki.
Dobrym rozwiązaniem jest też zamrożenie pewnej ilości mleka na wszelki wypadek. Jeżeli będziesz mieć takie zapasy, to nawet nieplanowane wcześniej wyjście nie będzie problemem.
Źródło: https://www.nanobebe.pl
Dodaj komentarz