Jaki śpiworek do spania dla dziecka?

Jeżeli spodziewasz się właśnie swojego pierwszego dziecka, to z pewnością wiele kwestii zaprząta Ci obecnie głowę. Nie tylko wybierasz dla swojego dziecka wózek, fotelik samochodowy czy ubranka, ale również zastanawiasz się nad tym, jak powinno się kąpać malucha czy jak najlepiej układać go do snu. W poniższym artykule skupimy się na ostatniej z tych rzeczy, czyli na śnie małego dziecka.

Spanie pod kocykiem lub kołderką – tak czy nie?

W przeszłości rodzice z reguły nie zaprzątali sobie głowy tym, jak powinno spać małe dziecko. Większość dzieci po prostu spała przykryta kocykiem lub kołderką. Nie było innych opcji, więc nikt nie zastanawiał się nad tym, czy jest to najlepsze rozwiązanie. Obecnie sytuacja się nieco zmieniła i rodzice coraz częściej zadają sobie pytanie, czy spanie pod kocykiem to najlepsze rozwiązanie.

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Najmłodsze dzieci nie powinny być podczas snu przykrywane kocykiem czy kołderką, gdyż może to być dla nich niebezpieczne. Maluchy mają jeszcze nieskoordynowane ruchy i często wykonują różne gesty nieświadomie.

Istnieje ryzyko, że podczas snu dziecko mogłoby sobie zarzucić kocyk na głowę i nie byłoby w stanie go samodzielnie ściągnąć. To mogłoby się przyczynić do wystąpienia u dziecka problemów z oddychaniem.

Przykrywanie kocykiem czy kołderką można natomiast rozważyć u nieco starszych dzieci, które w razie potrzeby bez problemu się odkryją. Jednak nawet wtedy możemy wybrać inną, lepszą opcję.

Śpiworek do spania – alternatywa dla kocyka

Śpiworek do spania dla dziecka stanowi doskonałą alternatywę dla spania pod kocykiem. Jest to opcja nie tylko komfortowa, ale również bezpieczna, gdyż zapięcie w śpiworku niweluje ryzyko, że dziecko zarzuci sobie coś na główkę.

Śpiworki do spania dla dzieci mogą być wykonane z różnych materiałów i o różnej grubości co sprawia, że idealnie nadają się na różne pory roku. Należy jedynie dobrać odpowiednią grubość śpiworka do temperatury w sypialni.

W zależności od rodzaju śpiworek może być zapinany na napy lub na zamek błyskawiczny. Rozmiar śpiworka powinien być dostosowany do rozmiarów dziecka – w zbyt małym śpiworku dziecku będzie ciasno i niewygodnie, w zbyt dużym śpiworku dziecko nie będzie ciasno otulone.

Zalety śpiworków do spania

Śpiworki do spania dla dzieci mają wiele różnych zalet. Po pierwsze, o czym już wspomniano, są one bezpieczne dla dziecka, gdyż ograniczają ryzyko zarzucenia sobie czegoś na twarz. Do śpiworka dziecko jest wkładane, a następnie śpiworek jest zapinany tak, że dziecku wystają z niego rączki i głowa. Nie ma żadnych szans na to, żeby dziecko mogło się tym śpiworkiem w jakiś sposób nakryć.

Co więcej, małe dzieci bardzo lubią spać w śpiworkach. Ograniczona przestrzeń i otulający dzieci materiał kojarzą się dzieciom z bezpieczeństwem. Dzięki temu dziecko czuje się w śpiworku komfortowo i dużo łatwiej się w nim uspokaja, co z kolei przekłada się na szybsze zasypianie i lepszy sen.

Niewątpliwą zaletą śpiworków jest również fakt, że śpiworek ogranicza ryzyko rozkopania się w nocy. Nawet bardzo ruchliwe dziecko cały czas pozostaje zapięte w śpiworku, więc nie ma możliwości, że dziecko zmarznie w nocy, bo się odkryje. W przypadku przykrywania dziecka kocykiem rodzice często muszą w nocy wstawać, żeby przykryć dziecko.

Wady śpiworków do spania

Generalnie śpiworki do spania nie posiadają większych wad, chociaż zdarza się, że trafi się dziecko, które po prostu nie będzie w stanie zaakceptować spania w śpiworku. Na szczęście takich przypadków jest bardzo niewiele, więc prawdopodobieństwo, że to właśnie nasze dziecko będzie się zaliczało do tej grupy jest bardzo niewielkie.

Podsumowanie

Jeżeli chcesz zapewnić swojemu dziecku komfortowe warunki do spania, a jednocześnie zależy Ci na bezpieczeństwie, to najlepszym rozwiązaniem będzie układanie dziecka do snu w śpiworku. Twoje dziecko będzie się w nim z pewnością czuło bezpiecznie, co przełoży się na jego lepszy sen, a to z kolei przełoży się na lepszy sen rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.