Podnośnik dla niepełnosprawnych – cena oraz zastosowanie

Opiekę nad osobą z ograniczoną ruchomością można sobie znacznie ułatwić, jednocześnie zwiększając komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Służą temu podnośniki dla niepełnosprawnych.

Poznaj zalety i zastosowanie podnośników dla osób niepełnosprawnych

Korzystanie z podnośnika dla osób niepełnosprawnych wiąże się z wieloma korzyściami zarówno dla pacjenta, jak i osoby opiekującej się nim. Niezaprzeczalną zaletą będzie to, że do obsługi tego urządzenia nie trzeba używać siły. Sprzęt ten umożliwia opiekowanie się chorym, nawet jeśli sam opiekun jest już w podeszłym wieku lub jest szczupły i niski. Najwygodniejszą opcją będzie wybranie wówczas podnośnika ściennego działającego na pilota. Korzystanie z niego ograniczy się do założenia pacjentowi specjalnej kamizelki, przymocowania jej do urządzenia i można już z łatwością przewieźć chorego do odpowiedniego pomieszczenia docelowego. Korzystanie z podnośnika dla osób niepełnosprawnych jest w pełni bezpieczne, a jego montaż bardzo prosty i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Nie trzeba nawet przeprowadzać remontu w domu ani wprowadzać jakichkolwiek modyfikacji architektonicznych. Jest to wobec tego rozwiązanie ekonomiczne i dodatkowo estetyczne. Wybierając podnośnik ścienny, nie trzeba martwić się nawet progami, poszerzaniem drzwi ani ograniczonym metrażem w łazience.

Kolejną zaletą podnośników dla osób niepełnosprawnych jest ich łatwe przenoszenie między pomieszczeniami. Można zamontować podstawę urządzenia bezpośrednio na ścianie lub do sufitu czy podłogi. Decydując się na tego typu sprzęt medyczny, pacjent może liczyć na wysoki komfort i bezpieczeństwo. Podnośniki dla niepełnosprawnych mają uniwersalne zastosowanie. Posłużą do transportowania chorego do dowolnego pomieszczenia w domu. Wybierając podnośnik ścienny, nie trzeba już inwestować już w model wannowy, transportowy ani rehabilitacyjny. Takie urządzenie nie zajmują zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu, a dają wiele możliwości. Za ich pomocą możliwe staje się zmienienie ułożenia osoby niepełnosprawnej niezależnie od sytuacji. Sprawdzą się podczas kąpieli, wstawania i kładzenia się do łóżka, podczas wykonywania ćwiczeń, załatwiania potrzeb filologicznych. Zakup takiego wysięgu jest oszczędnością pieniędzy i miejsca w domu, gdyż nie ma potrzeby inwestowania w szereg innych udogodnień dla chorego. Jako, że nosidło w podnośniku zostało odpowiednio wyprofilowane, nie istnieje ryzyko wypadnięcia z niego chorego. Podnoszenie pacjenta przebiega sprawnie i jest dla niego nieinwazyjne. Wysięgnik może być użytkowany w każdych warunkach, łącznie z kontaktem z wodą. Akcesoria podnośników można dopasować do aktualnych potrzeb pacjenta i specyfiki mieszkania, gdyż do wyboru są różne typy kamizelek podtrzymujących i wymiennych wieszaków.

Podnośnik dla osób niepełnosprawnych – jaki rodzaj wybrać?

Obecnie do wyboru jest wiele rodzajów podnośników dla niepełnosprawnych, dzięki czemu można dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. W zależności od potrzeb można zdecydować się na:

  • Podnośniki transportowe,
  • Podnośniki wannowe,
  • Podnośniki basenowe,
  • Podnośniki rehabilitacyjne,
  • Wyciągi montowane do ściany,
  • Wyciągi montowane do sufitu,
  • Wyciągi jezdne,
  • Podnośniki elektryczne,
  • Podnośniki manualne.

W przypadku osoby niesprawnej fizycznie sposobem na zapewnienie jej większego komfortu i bezpieczeństwa, będzie zainwestowanie w podnośnik transportowy. Za jego pomocą można bezproblemowo podnieść pacjenta i go przenieść w inne miejsce. Urządzenie to jest mobilne, zapobiega urazom i przeciążeniom kręgosłupa opiekuna. Wbudowany akumulator sprawia, że można eksploatować podnośnik bez stałego dostępu do prądu. Tego typu sprzęt medyczny może mieć różne gabaryty i udźwig. Jeśli potrzebujemy wysięgnika do bezsiłowego przenoszenia osoby niepełnosprawnej do łóżka, na wózek inwalidzki czy na toaletę, model transportowy będzie dobrym wyborem.

Do bezpiecznej kąpieli sprawdza się podnośnik wannowy, za pomocą którego można z łatwością opuszczać i podnosić pacjenta. Nie trzeba montować żadnych dodatkowych instalacji hydraulicznych ani elektrycznych. Uniwersalność takich podnośników sprawia, że są kompatybilne ze zdecydowaną większością dostępnych na rynku modeli wanien. Osoby niepełnosprawne nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej na basenie. Łatwy dostęp do kąpieli zapewni podnośnik basenowy, który umożliwia przetransportowanie pacjenta do i z basenu, pod prysznic czy do szatni.

Podnośnik elektryczny czy manualny?

Najwygodniejszym rozwiązaniem okazuje się być oczywiście podnośnik elektryczny, sterowany pilotem. Opiekun musi jedynie umieścić pacjenta w nosidle i na tym kończy się jego wysiłek. Na korzyść podnośników manualnych przemawia ich większa mobilność, lekkość, szybkość złożenia i możliwość łatwego transportu. W przypadku częstych podróży samochodem sprawdzają się idealnie. Można bez problemu zabrać je ze sobą do sanatorium czy na wakacje, ciesząc się na miejscu komfortem. Takie manualne podnośniki mogą być użytkowane w każdym miejscu i nie wymagają dostępu do prądu. Jako, że zostały wyposażone w łożysko oporowe, nie ma problemu z przenoszeniem i opuszczaniem pacjenta. Można wykonywać te czynności bez większego wysiłku.

Podnośnik dla niepełnosprawnych cena – jakie są koszty zakupu tego typu urządzeń?

Zakup sprzętu medycznego wiąże się z niemałymi kosztami, a cena uzależniona jest przede wszystkim od ich parametrów, funkcjonalności. W przypadku podnośników dla osób niepełnosprawnych trzeba liczyć się z koniecznością wydania od trzech do sześciu tysięcy złotych. Dużo zależy od udźwigu urządzenia i jego rodzaju. Modele o udźwigu do 150 kg z podwieszką można kupić już za cenę poniżej czterech tysięcy złotych. Koszty można zredukować, jeśli złoży się wniosek o dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego. Jego wysokość może być bardzo wysoka – nawet do 95% wartości sprzętu medycznego. Źródłem dofinansowania są środki PEFRON.

Zakup nowego podnośnika dla niepełnosprawnych nie jest jedyną możliwością. Tym bardziej, że wiąże się to ze sporym wydatkiem dla wielu osób. Nawet jeśli został złożony wniosek o dofinansowanie, nie wiadomo, czy zostanie pozytywnie rozpatrzony, a jeśli nawet, to kiedy i ile uzyska się dopłaty. Konieczne będzie sfinansowanie inwestycji z domowego budżetu. Obecnie nie brakuje wypożyczalni sprzętu medycznego, dzięki czemu można szybki, łatwo i tanio wynająć potrzebne urządzenie. Pomimo tego, że sprzęt jest używany, można mówić o jego bardzo dobrym stanie wizualnym i technicznym. Tym bardziej, jeśli potrzebujemy konkretnego modelu podnośnika, o rozbudowanej konstrukcji i wielu funkcjonalnościach.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Likwidacja Barier, która od lat zajmuje się niwelowaniem barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.