Nadpotliwość – jak walczyć z codziennym dyskomfortem

Nadpotliwość to problem wielu z nas. Choć jest to przypadłość dość wstydliwa, cierpi na nią wielu Polaków. Na szczęście istnieją środki, które mogą nam pomóc w walce z nadmiernym poceniem się.

Na początku podkreślmy, że pocenie się jest dla naszych organizmów naturalnym procesem. Nasze ciało wydziela pot, gdy uzna, że organizm wymaga ochłodzenia. Celem gruczołów potowych jest funkcja termoregulacyjna, oprócz tego oczyszczają one w ten sposób organizm z nadmiernych toksyn.

Nadpotliwość występuje w momencie, gdy nasze ciało wydziela pot w sytuacjach, które tego nie wymagają. Dokładna definicja jest jednak bardzo płynna, a eksperci sami przyznają, że przede wszystkim to my sami musimy ocenić, w którym momencie nasz komfort oraz estetyka zostają zaburzone.

Nadpotliwość – skąd się ona bierze?

Ciężko podać jedną konkretną przyczynę nadmiernego pocenia się. Czasem jest to efekt zmian genetycznych czy hormonalnych, innym zaś następstwo przebytych chorób. Nadpotliwość może towarzyszyć takim chorobom jak cukrzyca, menopauza czy nadczynność tarczycy.

W niektórych przypadkach nadpotliwość pojawia się również w szczególnie stresujących sytuacjach. Co więcej, jeśli zaobserwujemy u siebie pocenie się, duszności, niepokój oraz pieczenie za mostkiem, wówczas mogą być to sygnały alarmujące o potencjalnym zawale serca.

Domowe sposoby lekiem na nadpotliwość?

Jeśli pocenie się stało się dla nas zbyt dużym problemem, ale dalej uważamy, że pomoc lekarza nie jest potrzebna, warto wówczas rozważyć kilka domowych sposobów. Jednym z nieoczywistych rozwiązań może być zmiana ubioru. Ubrania bawełniane przepuszczają większą ilość powietrza, dzięki czemu skórze łatwiej jest oddychać.

Przyczyn nadpotliwości można szukać również w złej diecie. Nie od dziś wiadomo, że ostre składniki oraz przyprawy wzmagają proces pocenia się. Jest to niebezpieczne szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, w krajach azjatyckich w tym okresie doradza się zastępowanie rzeczy pikantnych kwaśnymi. Wiele osób poleca również stosowanie naparów z szałwii. W przypadku wzmożonego pocenia się zaleca się picie dwóch tego typu herbat dziennie. Działają one również wyciszająco oraz uspokajająco.

Warto również udać się do drogerii w celu znalezienia odpowiedniego antyperspirantu lub dezodorantu. Nasza skóra może różnie reagować na konkretne produkty. Celem antyperspirantów jest zwężanie porów i blokowanie nadmiernego potu. Natomiast dezodoranty skupiają się w większym stopniu na maskowaniu nieprzyjemnego zapachu. Z tego powodu w przypadku nadpotliwości lepszym rozwiązaniem zdaje się być stosowanie antyperspirantów.

Metoda laserowa – najnowsza metoda w walce z nadpotliwością

Jeśli nasz problem naprawdę uprzykrza nasze codzienne życie, wówczas możemy rozważyć operację. Jedną z najbardziej radykalnych metod jest operacyjne usunięcie gruczołów. Jest to jednak operacja obciążona dużym ryzykiem i powinna być brana pod uwagę jedynie w ostateczności.

Natomiast jedną z najnowszych metod w walce z nadpotliwością jest metoda laserowa. Za pomocą wiązki lasera podgrzewa się gruczoły potowe i w ten sposób doprowadza się do ich uszkodzenia. Taki zabieg jest bezpieczny, jednak dość czasochłonny – zabieg wymaga bowiem kilkukrotnego powtórzenia.

Innym zabiegiem, do tego całkowicie bezbolesnym jest elektroterapia, czyli jontoforeza dłoni i stóp. Celem jest uszkodzenie oraz czasowe zamknięcie gruczołu potowego. Jeśli tego typu rzeczy nas jednak nie interesują, wówczas możemy rozważyć zakup stosownego kremu lub maści – substancję nakłada się na ręce oraz stopy. Wówczas w naszą skórę wchłonięty zostanie między innymi kwas taninowy, który ma właściwości ściągające i przeciwpotliwe.

Jak widać istnieje sporo sposobów w walce z nadpotliwością. Warto testować różne metody. Pomocna może okazać się również konsultacja z lekarzem. Ważne jest zdiagnozowanie przyczyny nadmiernego pocenia się. Wówczas łatwiej przyjdzie nam niwelowanie niepożądanych skutków.

Jan Strychacz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.