Love Scam – jak uniknąć miłosnego ataku

Jak pokazują statystyki, z serwisów randkowych korzysta już ponad 3,5 mln Polaków. Nie każda internetowa miłość jest jednak bezpieczna, a słowem kluczowym jest tutaj Love Scam. Przestępcy korzystają z portali randkowych, czatów i sieci społecznościowych, a ich celem nie jest zdobycie serca potencjalnej ofiary, lecz jej pieniędzy, dokumentów, czy po prostu danych. A jak uniknąć ‘miłosnego ataku”, zwłaszcza w Walentynki? O tym w poniższym tekście.

Jak działa Love Scam

Jak zostało wspomniane, wielu singli szuka swojej wielkiej miłości w Internecie. W sieciach społecznościowych i internetowych aplikacjach randkowych szybko kontaktują się z innymi osobami, które także szukają partnera. I tu pojawia się Love Scam: poprzez fałszywe profile użytkowników – często ze zdjęciami przedstawiającymi bardzo ładną kobietę lub mężczyznę – sprawcy nawiązują kontakt z singlami. Gdy zbliżą się do ofiary, to zazwyczaj proszą o drobne wsparcie finansowe, na przykład, aby zapłacić za bilet lotniczy, który umożliwi spotkanie się lub aby móc zapłacić za rzekomo niezbędne leczenie. Jeśli kochankowie zapłacą pieniądze, kwota jest bezpowrotnie stracona. Często przestępcy próbują wyłudzić skany dokumentów, np. paszportów lub dowodów osobistych, aby wykorzystać je do fałszerstw lub wzięcia kredytu.

– Love Scam jest bardzo popularnym oszustwem, które polega na wzbudzeniu zaufania u drugiej osoby, a następnie wyłudzenia pieniędzy lub informacji – wyjaśnia Robert Dziemianko z G DATA. – Dla użytkowników, może wiązać się to z poważnymi konsekwencjami, jeśli na przykład hakerzy wykorzystają wyłudzone dane w celu działalności przestępczej. Dlatego, jeśli tylko zachodzi podejrzenie takiej sytuacji lub nasza internetowa miłość prosi o pieniądze, natychmiast należy uciąć kontakt – dodaje ekspert.

Poniżej przedstawiamy siedem wskazówek bezpieczeństwa, które pozwolą zachować bezpieczeństwo i uniknąć Love Scammingu:

Nie dokonuj płatności na rzecz nieznajomych: jeśli twoja internetowa miłość prosi o pieniądze, na przykład na bilet lotniczy, wizę lub leczenie, odmów i poszukajcie innego rozwiązania.

Nie wysyłaj kopii oficjalnych dokumentów: nigdy nie należy wysyłać skanów dowodów osobistych, paszportów i innych dokumentów urzędowych, ponieważ nie będziemy mieli kontroli nad tym, do czego później zostaną wykorzystane.

Uwaga na szybkie deklaracje miłosne: jeśli po krótkim okresie znajomości, druga strona wyznaje miłość, należy zachować ostrożność.

Zweryfikuj konto swojej internetowej miłości: sprawdź, od kiedy posiada profil na danym portalu, czy nie ma na nim podejrzanych wpisów od innych osób oraz, czy jej/jego fotografia nie została skopiowana z pierwszej lepszej bazy zdjęć.

Reaguj szybko: użytkownicy, którzy stali się ofiarami oszustwa miłosnego, powinni natychmiast złożyć skargę do policji, ponieważ hakerzy mogą szybko wyczyścić ich konto lub posłużyć się skradzionymi danymi.

Postaw na dobrą ochronę: rozwiązania antywirusowe z wydajną ochroną w czasie rzeczywistym powinny być częścią podstawowego wyposażenia każdego komputera, smartfona i tabletu. Dodatkowo warto by zastosowano w nich technologię DeepRay (dostępną w programach G DATA), która dzięki sztucznej inteligencji zapewni jeszcze lepszą ochronę przed szkodliwymi procesami.

Bądź na bieżąco: Oprogramowanie, aplikacje i system operacyjny zainstalowany na komputerze i urządzeniu mobilnym powinny być zawsze aktualne, a wszystkie dostępne aktualizacje powinny być natychmiast zainstalowane. Pozwala to użytkownikom na zamknięcie luk bezpieczeństwa, które przestępcy mogą wykorzystać do ataków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.