Jaki termometr bezdotykowy kupić? – rodzaje, dodatkowe funkcje oraz ceny

Każdy rodzic powinien wybrać termometr bezdotykowy z tego względu, iż jest on bezpieczniejszy i lepszy dla dzieci. Maluch nie musi trzymać tradycyjnego termometru pod pachą czy pod językiem, co wiąże się dla niego ze stresem, strachem i dyskomfortem. Termometry bezdotykowe są nieocenionym urządzeniem dla współczesnego rodzica, bo w kilka sekund mogą zbadać temperaturę swojego dziecka – a maluch może nawet się o tym nie zorientować. Idealne są także dla osób dorosłych i starszych. Jaki termometr bezdotykowy najlepiej wybrać?

Czym jest termometr bezdotykowy i jak działa?

Termometr bezdotykowy jest innowacyjnym urządzeniem, które sukcesywnie wypiera tradycyjne termometry elektroniczne lub rtęciowe (obecnie wycofane z produkcji). Jest droższy, ale jest zdecydowanie łatwiejszy i wygodniejszy w użyciu. Pomiar trwa dosłownie kilka sekund i jest komfortowy. Z pomocą tego urządzenia można mierzyć temperaturę ciała dzieci, osób dorosłych, zwierząt, a także – dzięki rozszerzonej funkcjonalności – pomieszczenia czy gotowanych potraw (zwłaszcza ta druga opcja jest szczególnie ważna dla rodziców).

Termometry bezdotykowe wykorzystują działanie podczerwieni. Każde ciało emituje promieniowanie cieplne, co pomaga w precyzyjnym określeniu temperatury. Ciało, które wytwarza wyższą temperaturę, czyli tzw. stan podgorączkowy lub gorączkę, wykazuję podniesione promieniowanie podczerwone. Termometr bezdotykowy może szybko wychwycić te nieprawidłowości po skierowaniu go w kierunku danej osoby (najlepiej termometr przybliżyć do czoła, ale co ważne – nie dotykamy go).

Zalety korzystania z termometrów bezdotykowych

W roku 2009 z produkcji zostały wycofane termometry rtęciowe, które zostały zastąpione przez elektryczne, a potem przez bezdotykowe. Mimo to nadal w wielu domach są one obecne i stosowane. Ich pomiar jest dość dokładny, ale przy ich użytkowaniu istnieje ryzyko, że termometr może się zbić, a w efekcie wypłynie z niego niebezpieczna rtęć.

Pod tym względem termometry bezdotykowe są całkowicie bezpieczne, a wygodny i ergonomiczny uchwyt sprawia, że pomiar jest szybki oraz komfortowy. Jest to urządzenie idealne do pomiaru temperatury u dzieci (już od okresu niemowlęcego), dorosłych oraz osób starszych. Termometr bezdotykowy ma wiele zalet, a na jedną z największych wskazuje już jego nazwa.

Zalety korzystania z termometrów bezdotykowych na podczerwień:

  • Higieniczny sposób użycia – pomiar odbywa się bezdotykowo, a to oznacza, że powierzchnia urządzenia nie jest przykładana do skóry chorego. Tradycyjne termometry mają kontakt ze skórą, a brak odpowiedniej dezynfekcji po każdym użyciu może powodować przenoszenie się zarazków i drobnoustrojów. Termometr na podczerwień nie ma kontaktu ze skórą chorego, dlatego jest to obecnie najczęściej wykorzystywane urządzenie do pomiaru temperatury ciała w szpitalach i ośrodkach zdrowia.
  • Komfortowy i bezstresowy – zwłaszcza małe dzieci stresują się przed badaniem temperatury przy użyciu tradycyjnego termometru. Dla malucha taki sposób może być bardzo niekomfortowy i kojarzyć się z bólem lub nieprzyjemnym badaniem (choć pomiar jest całkowicie bezbolesny). Wiąże się z potrzebą umiejscowienia główki termometru pod pachą, pod językiem, a nawet w odbycie. Termometry bezdotykowe są nieinwazyjne i w żaden sposób nie ingerują w ciało. Zwłaszcza dzieci mogą nawet nie zorientować się, że zostały przebadane za pomocą termometru na podczerwień, gdyż urządzenie tylko zbliża się do ciała. Jest także nieocenionym sprzętem w przypadku osób starszych oraz schorowanych. Temperaturę można zmierzyć nawet osobom leżącym lub pogrążonym we śnie, gdyż nie jest wymagane żadne działanie ze strony chorego.
  • Szybki w obsłudze – przy termometrach rtęciowych na wynik pomiaru trzeba było czekać kilka minut, przy elektronicznych do dwóch minut, natomiast termometry na podczerwień wysokość temperatury pokazują już po kilku sekundach.
  • Historia pomiarów – jest to urządzenie elektryczne, więc ubogacone jest o dodatkowe funkcje, takie jak historia pomiarów. Tym sposobem można łatwo i szybko zweryfikować temperaturę w ciągu kilku godzin czy dni.
  • Wielofunkcyjny – tym urządzeniem możemy badać temperaturę ciała ludzi i zwierząt, a także potraw – zwłaszcza mleka lub wody dla dziecka, a także pomieszczenia. Z tego względu termometr ten jest niezastąpionym elementem wyprawki dla malucha i powinien znaleźć się w każdym domu, w którym są dzieci.
  • Automatyczna kalibracja – termometr bezdotykowy dokonuje pomiaru ciała po automatycznej kalibracji temperatury otoczenia. Z tego względu urządzenie to jest bardzo dokładne w swoich pomiarach.

Termometr bezdotykowy na podczerwień ma tak wiele zalet, że obecnie niemal w każdym punkcie medycznym i szpitalu, wyparł on tradycyjne termometry.

Dodatkowe funkcje termometru na podczerwień

Tego typu urządzenia zwyczajowo mają nie tylko jedną funkcję. Większość modeli odznacza się dodatkowymi udogodnieniami. Do najważniejszych funkcji należy:

  • Pamięć pomiaru – w historii zapisuje się nawet do 32 pomiarów, dzięki czemu w pamięci urządzenia można mieć zapisane codzienne badania temperatury ciała.
  • Temperatura powierzchni – z pomocą termometru bezdotykowego można mierzyć temperaturę powierzchni, a także wody. Te dwa aspekty są szczególnie ważne w przypadku, gdy w domu są niemowlęta lub małe dzieci.
  • Sygnalizacja dźwiękowa – podwyższona temperatura, która sygnalizuje stan podgorączkowy, jest sygnalizowana za pomocą dźwięku i podświetlanego wyświetlacza.
  • Automatyczne działania – kalibracja czy wyłączanie po pewnym czasie – to dodatkowe funkcje, które ułatwiają korzystanie z urządzenia, a przy tym wydłużają czas pracy na baterii.

Ile kosztuje termometr bezdotykowy

Za najważniejszą wadę tego urządzenia uznaje się jego cenę. Za termometr bardzo dobrej jakości, który ma automatyczną kalibrację, a jego pomiar jest bardzo dokładny, trzeba zapłacić kilkaset złotych. Zwyczajowo cena bardzo dobrego termometru na podczerwień waha się od 200 do 500 złotych (w zależności od marki i dodatkowych funkcji). Należy wystrzegać się tanich urządzeń za kilkadziesiąt złotych, których funkcjonalność jest daleka od ideału.

Inwestycja nawet kilkuset złotych w termometr na podczerwień jest jak najbardziej opłacalna, gdyż będzie to produkt sprawny i niezawodny przez długie lata.

Mnogość zalet pokazuje, że warto zakupić dobry termometr na podczerwień – zwłaszcza, gdy w domu są dzieci. Łatwość i szybkość pomiaru urządzenia jest jego największą zaletą, a jego dodatkowe funkcjonalności tylko podkreślają, że jest to obecnie najlepszy wybór wśród urządzeń do pomiaru temperatury ciała.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Helpmedi, która w swojej ofercie posiada profesjonalny termometr, który również sprawdzi się do użytku domowego – https://helpmedi.com.pl/sklep/

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.