Grzybica pochwy – przyczyny, objawy i leczenie

Wśród chorób dotykających kobiece miejsca intymne grzybica pochwy znajduje wysoką pozycję. Wywoływana przez grzyby Candida albicans choroba ma wiele podłoży, więc trudno jednoznacznie określić, czy przyczyną jej występowania jest nieodpowiednia higiena, a może przyjmowane przez kobietę leki.

Wiadomo jednak, że w przypadku zauważenia objawów, mogących świadczyć o pojawieniu się grzybicy pochwy, nie należy ich lekceważyć i warto niezwłocznie zasięgnąć porady u specjalisty. Ważne jest by posiadać podstawowe informacje, które mogą pomóc kobietom w rozpoznawaniu choroby i zapobieganiu jej nawrotom.

Najczęstsze przyczyny choroby

Specjaliści podkreślają, że nie istnieje jedna, uniwersalna przyczyna występowania choroby. Sama grzybica pochwy jest jednak najczęściej wywoływana zaburzeniami w naturalnej florze bakteryjnej miejsc intymnych. Kobietami szczególnie narażonymi na zakażenie są te, które przyjmują antybiotyki lub są w trakcie terapii hormonalnej. Przyjmowane leki sprzyjają wyjałowieniu flory bakteryjnej z miejscy intymnych, tworząc tym samym doskonałe środowisko do rozwoju szkodliwych grzybów. Choroba wywoływana jest także przez niedostateczną higienę intymną, która powinna być przeprowadzana bez zaburzania naturalnego pH pochwy.

Zarówno zbyt rzadkie, jak i częste mycie okolic intymnych wpływa niekorzystnie na ich zdrowie. Co ciekawe, grzybicę pochwy wywołuje także stres. Specjaliści od lat podkreślają, że wpływa on negatywnie na kondycję całego organizmu, a w przypadku dróg rodnych może prowadzić do wysuszenia ich błon śluzowych i tym samym przyczynić się do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Podatne na infekcję są również kobiety cierpiące na cukrzycę, czy podwyższoną ilość estrogenów (na przykład podczas ciąży).

Co świadczy, że to grzybica pochwy?

Duże znaczenie dla profilaktyki występowania grzybicy pochwy ma szybkie rozpoznawanie jej objawów. Już niewinne swędzenie w okolicach intymnych może być sygnałem, że zostały one zaatakowane przez szkodliwe drobnoustroje. Kobiety powinny zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie w momencie wystąpienia upławów, swędzenia, czy pieczenia. Rozwijająca się grzybica pochwy to także obrzęk sromu i zaczerwienienie. W poszczególnych przypadkach występowania choroby kobiety skarżyć się mogą na ból pojawiający się w momencie oddawania moczu i to właśnie on nakłania kobiety do udania się po poradę do specjalisty.

Objawy choroby nie muszą występować jednocześnie, stąd ginekolodzy apelują, by nie lekceważyć nawet najmniejszych nieprawidłowości. Zahamowanie rozwoju grzybicy w jej początkowych stadiach ma istotne znaczenie dla zdrowia narządów pozostających w okolicy pochwy. W jaki sposób pozbyć się uciążliwych dolegliwości i czy w każdym przypadku potrzebna jest konsultacja ginekologa?

Nie czekaj, tylko działaj

Po rozpoznaniu pierwszych objawów infekcji intymnej potrzebna jest niezwłoczna wizyta w gabinecie ginekologicznym. Zakażenia grzybiczne są bowiem specyficzną formą chorób, które wymagają dokładnego rozpoznania specjalisty, ponieważ istnieją szczepy drobnoustrojów odpornych na konkretne leki. Sama grzybica pochwy powinna być leczona lekami dostępnymi na receptę. Jeśli ginekolog potwierdzi przypuszczenia pacjenta najczęściej decyduje się na terapię antybiotykami, wspomaganymi przez probiotyki. Mają one za zadanie nie tylko zwalczyć szkodliwe grzyby, lecz także pomóc organizmowi w przywróceniu prawidłowej równowagi flory bakteryjnej miejsc intymnych.

Sama forma leków znacząco się od siebie różni i w zależności od rodzaju rozpoznanych drobnoustrojów, a także zaleceń ginekologa do zwalczania grzybicy pochwy stosuje się tabletki doustne, dopochwowe lub zawiesiny do picia. Odpowiednio szybka reakcja na pojawiające się objawy znacząco obniża możliwość dalszego zakażenia, które w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do bezpłodności.

Dotykające kobiece miejsca intymne choroby są o tyle niebezpieczne, że ich lekceważenie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia innych narządów wewnętrznych. Właśnie tak jest w przypadku nieleczonej grzybicy pochwy, która może przenosić zakażenie między innymi na kanał szyjki macicy, czy jajowody. Nie istnieje uniwersalna przyczyna występowania dolegliwości, jednakże rozwojowi choroby sprzyjać może antybiotykoterapia, czy nieprawidłowa higiena.

Już podczas zauważenia pierwszych objawów, takich jak pieczenie, czy zaczerwienienie zarażona kobieta powinna zgłosić się do ginekologa. Odpowiedni dobór leków pozwala przywrócić prawidłową florę bakteryjną miejsc intymnych, a tym samym zwalczyć grzybicę pochwy.

Autor: Magdalena Poniatowska 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.