W ostatnich latach wegetarianizm zyskał ogromną popularność. Niespożywanie mięsa według wegetarian i wegan może przynieść wiele pozytywnych skutków zdrowotnych, co potwierdzone zostało w licznych badaniach naukowych. Można powiedzieć, że wegetarianizm i jego odmiany to jedne z najpopularniejszych metod niekonwencjonalnej diety.
Coraz większa liczba rodziców wprowadza taki sposób żywienia u swoich dzieci. O ile wśród osób dorosłych wprowadzenie diety skoncentrowanej na warzywach nie budzi większych wątpliwości, to w przypadku dzieci temat ten jest raczej kontrowersyjny. Czy jest to dobre posunięcie?
Na czym polega dieta wegetariańska?
Polski Instytut Żywności i Żywienia donosi, że spożywanie warzyw i owoców może mieć niezwykle korzystny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób groźnych, takich jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze i inne. Naukowcy donoszą również, że wraz z wprowadzeniem do swojego życia diety wegetariańskiej, zwiększa się spożycie warzyw i owoców, które dostarczają do organizmu wielu cennych składników i minerałów, które zawarte są również w mięsie.
Prawidłowo zbilansowana dieta latoowowegetariańska i laktowegetariańska może być stosowana z powodzeniem zarówno wśród osób dorosłych, jak i młodzieży, a nawet dzieci. Niestety jest to zadanie trudne, gdyż dzieci często nie chcą spożywać warzyw i owoców, a skomponowanie pysznej potrawy wegetariańskiej, która zaspokoi potrzeby podniebienia dziecka, może być trudne.
Dieta wegetariańska u dzieci
Prawidłowo zbilansowana dieta, świadomość rodziców oraz czas poświęcany na przygotowywanie potraw może sprawić, że dziecko skorzysta na wprowadzeniu diety wegetariańskiej do swojego życia. Rodzice powinni jednak pamiętać o ty, by na początku nie wprowadzać radykalnych form wegetarianizmu, a jedynie modyfikacje, które w sposób naturalny doprowadzą do tego, że dziecko nie będzie miało już tak dużego zapotrzebowania na produkty mięsne, jak do tej pory. Wegetarianizm wśród małych dzieci często jest kontrowersyjnym tematem.
Jak wprowadzić wegetarianizm do życia dziecka?
Trzeba robić to przede wszystkim świadomie i w porozumieniu z dietetykami oraz pediatrami już w pierwszych miesiącach życia, kiedy to dieta dziecka się rozszerza. Dietetyk wprowadza wtedy pełnowartościowe białko i tłuszcze, które są zastępstwem białka zwierzęcego. Warto zacząć od laktowegetarianizmu, aby dziecko mogło spożywać jajka i produkty mleczne, gdyż są one źródłem wapnia niezbędnego do prawidłowego rozrostu układu kostnego dziecka.
Zalety diety wegetariańskiej u dziecka
Dieta lekka, bogata w błonnik, pozbawiona cukru, nie tylko wspomaga trawienie, ale również niweluje ryzyko wystąpienia otyłości. Całkowita lub nawet częściowa rezygnacja ze spożywania cukru skutecznie chroni zęby dziecka przed próchnicą określaną obecnie jako jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych.
Osoby, które sprzeciwiają się wprowadzaniu wegetarianizmu u dzieci, twierdzą, że taka dieta nie dostarcza dziecku cennych aminokwasów, których potrzebuje i które znajdują się w mięsie. To błędne przekonanie. Badania naukowe dowiodły, że obecność przynajmniej dwóch produktów białkowych, takich jak warzywa strączkowe i produkty zbożowe sprawi, że potrawa stanie się pełnowartościowa.
O czym powinni pamiętać rodzice wegetarianina?
Należy zachować przede wszystkim rozsądek i umiar we wprowadzaniu zmian, gdyż każde dziecko ma inne zapotrzebowanie żywieniowe. Konieczne są również regularne wizyty u pediatry i dietetyka, prowadzenie bilansów i wykonywanie wyników badań. Zapotrzebowanie dziecka na dane składniki wynika z tempa rozwoju dziecka oraz z masy urodzeniowej. Warto pamiętać również o tym, że diet wegetariańska wbrew pozorom nie należy do diet tanich. Do tego dochodzą również koszty związane z poradami lekarzy oraz z wykonywaniem wyników badań. Suplementacja witaminy B12, która nie znajduje się w produktach bezmięsnych, również sporo kosztuje. Wszystko to jednak dla dobra dzieci.
Przepisy na pyszne potrawy dla małych wegetarian!
Frytki z batatów
Składniki:
- 2 duże bataty,
- tymianek,
- słodka papryka,
- oliwa z oliwek,
- szczypta czosnku mielonego.
Sposób przygotowania:
Bataty należy dokładnie umyć i obrać. Następnie należy pokroić je w równe, niezbyt duże słupki. Posypujemy tymiankiem, słodką papryką i mielonym czosnkiem, po czym obtaczamy w oliwie z oliwek. Piekarnik rozgrzewamy do 175 stopni C. Na blaszce układamy folię do pieczenia, naoliwione bataty i wkładamy do piekarnika. Pieczemy około 15 minut.
Cukinia w pomidorach
Składniki:
- Cukinia,
- 3 pomidory,
- natka pietruszki,
- 2 ząbki czosnku,
- wybrane przyprawy,
- cebula.
Sposób przygotowania:
Cukinię obieramy ze skóry, obieramy w niedużą kostkę, po czym wrzucamy do wrzątku (osolonego). Gotujemy ją około 10 minut i w tym czasie na rozgrzanej patelni smażymy pokrojoną cebulę w kostkę. Dodajemy do tego obrane pomidory oraz czosnek. Sos, który powstał w tej mieszanki, doprawiamy według własnego uznania. Kiedy cukiernia stanie się miękka, przekładamy ją na talerz i polewamy sosem. Dekorujemy natką pietruszki.
GC
Głupota ludzka nie zna granic.