Czy można bezpiecznie uprawiać seks w trakcie ciąży?

Wiele par rezygnuje z seksu w trakcie ciąży. Przyszłym rodzicom towarzyszy niepokój związany z bezpieczeństwem dziecka, a także obawa o wygodę i komfort kobiety. Okazuje się jednak, że niepotrzebnie. Prawidłowo przebiegająca ciąża w żaden sposób nie wyklucza możliwości systematycznego współżycia partnerów. Jak w takim razie należy uprawiać seks w trakcie ciąży?

Czy seks w ciąży jest bezpieczny dla dziecka?

Uprawianie seksu w trakcie ciąży budzi wiele wątpliwości oraz kontrowersji. Większość dotyczy przede wszystkim bezpieczeństwa dziecka oraz występującego ryzyka poronienia lub wywołania przedwczesnego porodu. Jeśli jednak ciąża przebiega prawidłowo i nie jest w żaden sposób zagrożona, przyszli rodzice nie muszą rezygnować z kontaktów płciowych.

Współżycie seksualne w żaden sposób nie wpływa również na zdrowie dziecka, a tym bardziej odpowiednie utrzymanie ciąży. Płód jest doskonale chroniony przed każdego rodzaju urazami przez worek owodniowy, mięśnie macicy oraz wody płodowe. Wbrew powszechnej opinii, nie jest więc możliwe, aby penis w trakcie stosunku seksualnego mógł w jakikolwiek sposób skrzywdzić rozwijające się dziecko. Ani samo współżycie, ani orgazm nie wywołają również poronienia.

Podczas seksu lub w trakcie orgazmu maleństwo odczuwa jedynie delikatne kołysanie, które jest dla niego wyjątkowo przyjemne. Często po zbliżeniu, dziecko staje się jednak bardziej ruchliwe, co związane jest ze zwiększonymi skurczami macicy. Ruchy te są jednak w zupełności normalne i nie mają one wpływu na zdrowie czy bezpieczeństwo płodu.

Należy jednak pamiętać, że niektóre kobiety po odbytym stosunku seksualnym zaczynają krwawić. Szczególnie w trzecim trymestrze ciąży jest to dosyć częste zjawisko, którym nie należy się jednak martwić.

Przeciwwskazania do seksu w trakcie ciąży

Mimo, iż współżycie seksualne w ciąży jest zazwyczaj w pełni bezpieczne, istnieje jednak szereg czynników, przy których trzeba zaprzestać uprawiania seksu w trakcie ciąży. Po każdym odbytym zbliżeniu, przyszła mama musi dokładnie obserwować wszelkiego rodzaju zmiany fizjologiczne, występujące w organizmie. Niepokój powinny wywoływać długotrwałe bóle w podbrzuszu lub nieustające plamienia z dróg rodnych. W takim wypadku należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Należy jednak całkowicie zrezygnować z uprawiania seksu w ciąży w przypadku:

  • ciąży mnogiej;
  • przebytych poronień;
  • ciąży zagrożonej poronieniem albo przedwczesnym porodem;
  • poprzedniej ciąży zakończonej zbyt wczesnym porodem;
  • infekcji dróg rodnych;
  • nieprawidłowego umiejscowienia łożyska (tzw przypadek łożyska przodującego);
  • występowania częstych krwawień oraz plamień podczas ciąży;
  • pęknięcia wód płodowych;
  • chorób przenoszonych drogą płciową;

Najbezpieczniejsze pozycje w ciąży

Decydując się na seks w trakcie ciąży, należy szczególną uwagę zwrócić na dobór odpowiednich pozycji. Podczas pierwszego trymestru, można kochać się praktycznie na wszystkie sposoby. Należy wykluczyć jedynie te pozycje, które prowadzą do zbyt mocnego przygniatania brzucha ciężarnej kobiety. Stymulacja pochwy podczas stosunku musi być przede wszystkim płytka oraz przedsionkowa.

Wiele pań w początkowych miesiącach ciąży odczuwa również suchość pochwy. Można wtedy spokojnie zastosować jeden z powszechnie dostępnych żelów nawilżających. Ze względu na to, że działają one jedynie powierzchownie, nie przenikają do krwi, więc nie wpływają w żaden sposób na zdrowie dziecka.

Podczas drugiego i trzeciego trymestru ciąży, kiedy brzuszek powoli robi się coraz większy, nie należy uprawiać seksu w pozycjach, które wymagają od kobiety leżenia na plecach. Stosunek seksualny w tradycyjnej pozycji misjonarskiej jest nie tylko niewygodny dla partnerów, ale również bardziej ryzykowny. Ucisk ciągle powiększającej się macicy na naczynia krwionośne może powodować zawroty i bóle głowy, migreny, a nawet chwilowe omdlenia.
W trakcie ciąży najbezpieczniejsze są pozycje seksualne, podczas których:

  • kobieta leży na boku, a partner tuż za nią – tzw. „na łyżeczkę”;
  • partnerka jest na górze i siada na mężczyźnie leżącym na plecach (dzięki temu kobieta może też kontrolować głębokość penetracji) – tzw. „na jeźdźca”;
  • kobieta leży na boku i delikatnie unosi kolana do góry;
  • partnerka klęczy przodem do łóżka, a mężczyzna jest za nią.

Należy również szczególnie uważać podczas seksu oralnego. Partner nie może wdmuchiwać powietrza w kanał rodny kobiety, bo może doprowadzić to do zablokowania naczyń krwionośnych, co z kolei może spowodować nawet śmierć dziecka lub mamy. Niektórzy lekarze zalecają też unikanie seksu analnego.

Autor: Maja Krukowicz

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.