Gorąca kąpiel w ciąży może być niebezpieczna dla rozwoju dziecka

Okres ciąży to czas szczególnej dbałości przez kobiety o własne ciało. W końcu pielęgnują one nie tylko i siebie, ale i rozwijające się dziecko. Wokół ciąży narasta często wiele mitów i zabobonów, co prowadzi do dużej dezorientacji, zwłaszcza wśród młodych mam. Jednym z powtarzanych przekonań jest stwierdzenie, że długa i gorąca kąpiel w ciąży może zaszkodzić płodowi, a nawet doprowadzić do poronienia. Jak jest naprawdę?

Gorąca kąpiel w ciąży – niebezpieczna dla rozwoju dziecka?

Ciepła kąpiel w każdych okolicznościach traktowana jest jako chwila przyjemności i możliwość zrelaksowania się po ciężkim dniu. Nic dziwnego, że marzą o niej także przyszłe mamy, znużone niekiedy trudem ciążowych dolegliwości. Jeżeli spełnione są określone warunki kąpiel w wannie nie powinna wywołać żadnych negatywnych skutków. Są jednak okoliczności o które należy zadbać i na które należy zwrócić uwagę przed kąpielą.

Dostosuj odpowiednią temperaturę wody

Zgodnie z opiniami ginekologów i położnych kąpiel w wannie nie powinna zaszkodzić dziecku, jednak warto zwracać uwagę na temperaturę wody, w jakiej się ona odbywa. Powyżej wartości 37°C wzrasta temperatura ciała kobiety, co może stanowić zagrożenie dla płodu. Na podstawie przeprowadzanych na zwierzętach badań stwierdzono, iż w przypadku gorących kąpieli, zażywanych zwłaszcza w początkowych fazach ciąży, może dojść do pojawienia się wad wrodzonych u dzieci, w skrajnych przypadkach nawet rozszczepu kręgosłupa lub uszkodzeń mózgu. Wysoka temperatura wody to także ryzyko wystąpienia omdlenia lub mdłości podczas kąpieli, co jest następstwem obniżenia ciśnienia krwi. Zbyt gorąca woda może powodować także rozpulchnienie pochwy oraz przekrwienie dróg rodnych co może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Jak ocenić temperaturę kąpieli?

Jak sprawdzić czy temperatura wody jest odpowiednia? Najlepszym rozwiązaniem byłoby stosowanie termometru i dokonywanie pomiaru temperatury, jednak możemy również ocenić to naturalnym, domowym sposobem. Wystarczy do wanny pełnej wody zanurzyć łokieć. Odczuwalna temperatura powinna być na tyle przyjemna, by zachęcić do kąpieli, a jednocześnie nie powodować zaczerwienienia i pocenia się. Do pomiarów należy stosować właśnie tę część ciała, ponieważ jest dużo bardziej wrażliwa na odczuwanie temperatury, niż na przykład stopy lub dłonie. Ten sposób oceny temperatury wody jest także odpowiedni kiedy przygotowujemy kąpiel dla noworodka.

Nie tylko szkodliwa kąpiel

Warto pamiętać, że źródłem wysokiej, szkodliwej temperatury jest nie tylko zbyt ciepła kąpiel w wannie, ale także inne formy relaksu, takie jak korzystanie z jacuzzi lub wizyta w saunie. O ile woda w wannie stopniowo będzie się wychładzać, a jej temperatura spadnie, o tyle w pozostałych obiektach zwykle utrzymywana jest na stałym, wysokim poziomie. Z tego powodu wizyty w tych obiektach nie są wskazane w ciąży, na każdym jej etapie. Każda inna forma przegrzania organizmu jest szkodliwa dla ciąży i płodu, dlatego ciąża to okres kiedy należy wystrzegać się nadmiernej ekspozycji na słońce, lub intensywnych ćwiczeń fizycznych, podwyższających ciepłotę ciała.

Bakterie w wodzie – czy są zagrożeniem dla ciężarnej?

Wiele można usłyszeć lub przeczytać na temat bakterii, które namnażając się w wodzie, mogą dostać się podczas kąpieli, poprzez pochwę do macicy. Jest to często powielany mit i niewiele ma wspólnego z prawdą. Woda z kąpieli w żaden sposób nie może „przetransportować” się do wnętrza organizmu, oraz zaszkodzić dziecku. Pojawić mogą się jednak infekcje pochwy, dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z krótkiego prysznica, przed właściwą kąpielą. Należy także mieć na uwadze, że część kosmetyków do kąpieli, zwłaszcza silnie aromatyzowanych i nasyconych chemicznie, może powodować uczulenia, lub np. świąd pochwy. Przed zażyciem kąpieli z nowym specyfikiem trzeba dokładnie i uważnie przeczytać ulotkę, oraz opis kosmetyku. Na części z nich może znaleźć się zapis przestrzegający przed stosowaniem w ciąży.

Zdrowy rozsądek

Jak ze wszystkimi działaniami w ciąży, tak i z kąpielą, należy zachować zdrowy rozsądek. Jeżeli ciężarna kobieta ma ochotę na chwilę relaksu i odprężenia i stosuje się do wskazanych zaleceń niż nie będzie stało na przeszkodzie, aby korzystać z przyjemnych kąpieli. Z drugiej strony każde działanie należy podejmować zgodnie z własnym stanem zdrowia, a także siłami i możliwościami. Końcówka ciąży, duży brzuch i ograniczone ruchy mogą stanowić wyzwanie przed przygotowaniem kąpieli, a tym bardziej wygodnym umiejscowieniem się w wannie. Do tego śliska podłoga w łazience (również pod prysznicem!) może spowodować nieplanowany upadek. Przed wieczornym prysznicem lub kąpielą warto korzystać z pomocy partnera, lub innych osób z rodziny, a także w miarę możliwości korzystać z nich podczas obecności domowników w domu.

Autor: Klaudia Glembin

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.