Buty dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Buty dla dzieci dostępne są w wielu różnych modelach, tj. popularne trampki dziecięce, tenisówki czy sneakersy, a także bardziej eleganckie obuwie. Jednak, czy takie buty są dla dzieci rzeczywiście odpowiednie? Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie butów dziecięcych.

Buty dla dzieci w żaden sposób nie powinny zaburzać prawidłowego rozwoju stóp. Ludzkie stopy rosną do około 18 roku. Przez ten czas należy odpowiednio o nie dbać. Podpowiadamy, jak dobrać buty dla malucha.

zdjęcia rentgenowskie rosnącej stopy ludzkiej. Od wieku 6 miesięcy do 18 roku życia.

Buty dla dzieci – jakie powinny być?

Coraz więcej specjalistów głośno mówi o tym, że z zakupem pierwszych butów dla malucha nie powinniśmy się śpieszyć – im maluch dłużej będzie chodził na boso, tym dla niego lepiej.

Większość dostępnych na rynku butów dziecięcych, tj. trampki dziecięce, niestety nie jest dla dzieci korzystne. Buty dla dzieci są często ciężkie, nieelastyczne, z grubą gumową lub plastikową podeszwą.

Na dodatek nierzadko wykonane z materiałów nieprzepuszczających powietrza. Dziecięce stopy w takich butach są obciążone, skrępowane i przegrzane. Od tego rodzaju obuwia rodzice powinni trzymać się z daleka.

bose stopy dziecka w wózeczku :: Sklep z butami dla malucha typu barefoot Bosa Stópka

Liczne badania dowiodły, że dziecięce stopy rozwijają się najlepiej, gdy chodzą na boso. Wtedy nic nie krępuję naturalnych ruchów stóp i nic nie przeszkadza im rosnąć.

Ponadto chodząc na boso, dziecko rozwija zmysł dotyku, wyraźnie odczuwając, czy stąpa po trawie, piasku, czy po betonie. W ten sposób lepiej kształtuje się u dzieci również zmysł równowagi.

W krajach, w których chodzenie na boso jest powszechne i uważane za normę, lekarze dużo rzadziej diagnozują choroby kręgosłupa, kolan czy stawów biodrowych.

dziecko na bosaka wspina się na hipopotama na placu zabaw

A to nie wszystko: testy wykazały, że gdy chodzimy na boso w naszym mózgu tworzą się zupełnie nowe połączenia neuronowe. Bose spacery są więc bardzo korzystne, nie tylko dla dzieci, ale dla nas wszystkich.

Wiadomo jednak, że w pewnych sytuacjach jesteśmy zmuszeni założyć dziecku buty. Podłoże nie zawsze jest bezpieczne, a w zimne miesiące koniecznie trzeba chronić delikatne dziecięciem stopy przed chłodem.

Na szczęście jest rozwiązanie, które zapewni dziecku bezpieczeństwo, a jednocześnie nie kłóci się z ideą bosych spacerów: buty dla dzieci typu barefoot.

dziewczynka pokazuje jak bardzo elastyczne są buty dla dzieci typu barefoot

Barefootowe buty dla dzieci, to buty idealne?

Buty dla dzieci typu barefoot polecają eksperci z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (American Academy of Pediatrics). Idę barefoot popiera także Narodowy Instytut Zdrowia USA.

Buty dziecięce barefoot spełniają wszystkie wymogi opracowane przez dziecięcych ortopedów. To buty dla malucha, w których dziecko czuje się tak, jakby chodziło boso.

Buty dla dzieci typu barefoot są:⮚ bardzo lekkie,

  • ⮚ z bardzo elastyczną podeszwą,
  • ⮚ z płaską wkładką (bez aplikacji), idealnie dopasowującą się do stóp dziecka,
  • ⮚ oddychające,
  • ⮚ o kształcie analogicznym do kształtu dziecięcych stóp,
  • ⮚ wytrzymałe,
  • ⮚ dobrze chronią przed chłodem, infekcjami i skaleczeniami,
  • ⮚ łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu.

Buty dla dzieci typu barefoot łatwiej dostępne są w Internecie, niż w sklepach stacjonarnych. Warto sprawdzić buty dla malucha w sklepie Bosa Stópka. Sklep wyróżnia się szeroką ofertą. Ma też swój punkt stacjonarny. Znajdziemy tu zarówno barefootowe buty do nauki chodzenia, jak i buty dla dzieci starszych: buty dla chłopca i buty dla dziewczynki. W ofercie są sandały, kapcie dziecięce, śniegowce, a nawet kalosze i buty do wody. Wszystkie buty dziecięce produkowane są przez marki, których misja to dbanie o prawidłowy rozwój stóp naszych maluchów. Najbardziej znani producenci barefootowych butów dla dzieci to Bobux, czy Attipas, ich obuwie wyróżnia się ciekawą kolorystyką i uroczymi wzorami.

Pamiętajmy, że prócz rodzaju obuwia, ważne jest również, aby dobrze dobrać rozmiar oraz określić jaki typ stopy ma dziecko. Buty dla malucha nie mogą być ani za małe, ani za duże.

Nie warto oszczędzać na butach dla dzieci, bo są dowody na to, że mają one silny wpływ na kształtowanie się postawy, poprzez ograniczanie bądź nie ruchów stóp dziecka. Od butów, w dużej mierze zależy, czy nasze dziecko urośnie zdrowe i silne, i czy w przyszłości nie będzie miało problemów zdrowotnych nawet z kolanami czy kręgosłupem. Wybierzmy buty dla dzieci mądrze, czyli najlepiej takie, które nie będą uwierać, czy ograniczać ruchów stopy dziecka, których podeszwa będzie elastyczna (na całej długości), a materiały użyte do produkcji nietoksyczne.

Buty dla malucha typu barefoot :: Sklep Bosa Stópka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.