Alimenty – jakie kroki podjąć, gdy ojciec dziecka będzie starał się o ich obniżenie?

Wysokość alimentów nie jest ustalana raz na zawsze. W każdym momencie ich wysokość może się zmienić, o tym decydować będzie Sąd na wniosek jednej ze stron. Matki otrzymujące alimenty na dziecko od jego ojca często boją się o to, że zostaną one obniżone na wniosek ojca.

Do takich sytuacji może dojść, jednak panie nie mają wtedy związanych rąk, również mogą działać. Do obniżenia wysokości świadczeń alimentacyjnych może dojść jedynie na skutek tzw. zmiany stosunków wynikającej w porównaniu z ostatnim orzeczeniem w Sądzie.

Kiedy występuje zmiana stosunków?

Zmiana stosunków oznacza tyle, że coś od ostatniego orzeczenia się zmieniło, w tym przypadku będzie to zmiana u ojca, który będzie chciał obniżyć alimenty. Zmienić mogły się np. jego zarobki, uległ on poważnej chorobie i musi przejść długotrwałą rehabilitację, na co potrzeba sporych pieniędzy. Wszystko to przed Sądem trzeba dokładnie wyjaśnić, tak aby sędzia miał pełen obraz zaistniałej sytuacji.

Sąd na pewno rozpatrzy dokładnie nowe okoliczności pojawiające się w sprawie, jednak panowie nie mogą liczyć na to, że z automatu zostaną im obniżone alimenty na dziecko. Do takich sytuacji nie dochodzi stosunkowo często, są to sporadyczne sytuacje, kiedy istnieją bardzo poważne przesłanki, aby wysokość alimentów się zmieniła. W końcu chodzi tutaj o pieniądze, które mają pomóc w wychowaniu i rozwoju dziecka.

Zmiana stosunków występować będzie np. wtedy, gdy ojciec utraci pracę, czy też zwiększą się jego koszty utrzymania. Matki mogą jednak być spokojne, ponieważ wymaga to rzetelnego udokumentowania przed Sądem, tak aby ojcowie mogli liczyć na pozytywne rozstrzygnięcie w tej sprawie. Zmiana stosunków nie zawsze musi skutkować obniżeniem alimentów.

Panie na takie sytuacje mogą reagować, również ich sytuacja od ostatniego orzeczenia mogła się zmienić. Mowa tutaj o spadku dochodów, pogorszeniu się stanu zdrowia, itd.

Alimenty z wiekiem zazwyczaj nie maleją a rosną

Mamy muszą wiedzieć, że świadczenie alimentacyjne z wiekiem zazwyczaj nie będzie maleć, a raczej rosnąć. Panowie również muszą mieć tego pełną świadomość, w końcu odpowiedzialni są za swoje dzieci, nawet wtedy gdy nie poczuwają się do ich wychowywania. Nie ma to żadnego znaczenia, łożyć finansowo na dzieci trzeba. Świadczenie alimentacyjne nie może jednak zbytnio obciążać ojca dziecka lub dzieci zwłaszcza, gdy zawrze on nowe małżeństwo lub pojawią się w jego rodzinie nowe osoby na utrzymaniu.

Jak widać Sąd musi bardzo dokładnie zbadać taką sprawę, może trwać ona nawet miesiącami, jednak matki nie są zwykle na przegranej pozycji. Im starsze jest dziecko tym ma większe potrzeby i więcej pieniędzy trzeba przeznaczać na jego utrzymanie, panie mają więc szansę na uzyskanie dodatkowych pieniędzy na własne dzieci ze strony ich ojców. Świadczenie alimentacyjne na pewno okaże się bardzo przydatne, aby dziecko miało zapewniony odpowiedni start w przyszłość.

Zbieranie informacji na temat poziomu życia ojca dziecka

Często zdarza się tak, że alimenty są dla ojców dzieci zbędnym obciążeniem finansowym i chcą sprawić, iż będzie ono jak najmniejsze. Fałszują rzeczywistość, przedstawiają nieprawdziwe dowody, ukrywają prawdę. Matki mogą jednak zbierać dowody na temat poziomu życia ojca dziecka, tak aby przedstawić je w odpowiednim momencie przed Sądem. Przyda się tutaj pomoc prawnika, który będzie wiedział na co konkretnie zwrócić uwagę. Mowa tutaj np. o zakupie nowego samochodu, wyjeździe na egzotyczne wakacje, itd.

Takie rzeczy często publikowane są na portalach społecznościowych, więc warto je sprawdzać co jakiś czas. Dzięki temu alimenty nie zostaną obniżone, a dzieci nie będą pokrzywdzone. Pomoc prawnika w takich sprawach jest nieoceniona, pomoże on matkom udowodnić prawdę przed Sądem i sprawi, że świadczenia alimentacyjne nie będą obniżone, gdy nie będzie ku temu przesłanek. Wskazana jest jednak pomoc prawnika, który na co dzień zajmuje się sprawami alimentacyjnymi, aby miał on doświadczenie w tej dziedzinie.

Autor: Mateusz Gruszeczka

ALIMENTY – CO ZROBIĆ KIEDY OJCIEC NIE PŁACI

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.