Alimenty – co zrobić kiedy ojciec nie płaci

Sytuacja kiedy były mąż lub partner uchyla się od obowiązku płacenia zasądzonych alimentów na rzecz swojego potomstwa jest niestety bardzo dobrze znana wielu kobietom samotnie wychowującym swoje dzieci. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy w tej sytuacji całkowicie bezradne, a zaległe alimenty możemy dosyć skutecznie egzekwować – na kilka możliwych sposobów.

Obowiązek alimentacyjny w Polsce.

W prawie polskim przepisy regulujące obowiązek płacenia alimentów zawarte zostały w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. W świetle tych przepisów obowiązkiem rodziców jest utrzymywanie swoich dzieci, aż do momentu uzyskania przez nie zdolności do samodzielnego utrzymania się, bądź w przypadku osób uczących się lub studiujących obowiązek ten został wydłużony do uzyskania przez dziecko 26 roku życia.

Obowiązek płacenia alimentów ciąży także na rodzicu, który w sposób bezpośredni nie uczestniczy w wychowaniu swojego potomstwa – co ma miejsce bardzo często w przypadku rozstania lub rozwodu rodziców.  Zwykle rodzicem, który opuszcza rodzinę jest ojciec i to właściwie ojcowie w zdecydowanej większości są osobą, która płaci alimenty na rzecz swoich dzieci.

Zasądzone alimenty – co zrobić kiedy ojciec nie płaci?

Bardzo często bywa tak, że wiele kobiet wciąż odczuwa opory oraz skrępowanie przed skierowaniem sprawy do sądu i uzyskaniem zasądzonych alimentów na rzecz swojego dziecka lub dzieci, dlatego postanawiają one ,,dogadać” się ze swoim byłym parterem lub małżonkiem odnośnie dzielenia kosztów utrzymania wspólnego dziecka lub dzieci.

Takie postępowanie w wielu przypadkach jednak się nie sprawdza, bowiem panowie często uchylają się od dostarczania słownie ustalonej kwoty pieniędzy w umówionym terminie oraz ustalonej wysokości. Bardzo często kobieta samotnie wychowująca dziecko lub też dzieci musi stale przypominać byłemu partnerowi o pieniądzach jakie powinien on przekazać z tytułu pokrycia potrzeb związanych z zapewnieniem utrzymania wspólnemu potomstwu i cała sprawa w rezultacie i tak trafia w ręce sądu. Gotowy wniosek pozwu o alimenty znaleźć można na stronie https://wzoryrodzinne.pl/kategoria-produktu/pozew-o-alimenty-wzor/

Bardzo często dochodzi także do sytuacji, w której pomimo tego, że świadczenie mamy już zasądzone – wraz z nadaną im klauzulą wykonalności – a nasz były partner lub małżonek wciąż nie dotrzymuje terminów płatności( ustalonych wraz z porozumieniem z sądem) lub też wysyła nam niepełne kwoty  świadczenia jakim są alimenty – co zrobić kiedy ojciec nie płaci? Niestety jest to dosyć częsta sytuacja, która bywa bardzo stresująca zarówno dla nas jak i naszych dzieci, na które nasze nienajlepsze relacje z ich ojcem – wpływają bardzo negatywnie.

Poniżej przedstawiono kilka bardzo przydatnych rozwiązań, jeżeli ojciec nie płaci zasądzonych alimentów:

  1. Skierowanie sprawy do komornika sądowego. Dzięki temu, że nasz wyrok w sprawie alimentów posiada nadaną tak zwaną klauzulę wykonalności – to w przypadku uchylania się od płacenia alimentów komornik sądowy ma prawo egzekwować należność od naszego dłużnika. Najczęściej robi to poprzez kontakt z pracodawcą dłużnika oraz zajęcie jego wynagrodzenia za pracę w ramach pokrycia długu wobec dzieci.
  2. Kolejną możliwością egzekwowania alimentów- jeżeli ojciec nie płaci oraz celowo uchyla się od wykonywania pracy na umowę o pracę – w taki sposób, aby nie możliwe było zajęcie jego wynagrodzenia przez komornika sądowego  jest wystąpienie z pozwem alimentacyjnym wobec dziadków, czyli jego rodziców. Jeżeli dziadkowie naszego dziecka lub dzieci posiadają stabilne zatrudnienie, lub też wypracowaną emeryturę to uzyskanie od nich alimentów jest jak najbardziej możliwe.
  3. Notoryczne oraz regularne uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów na rzecz swoich dzieci to w świetle prawa polskiego przestępstwo, dlatego jeżeli nasz były parter lub małżonek zalega z płatnościami za okres ostatnich trzech miesięcy, lub dłużej – mamy prawy złożyć w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – ,,niealimentacji”. Uruchamia to wszczęcie wobec dłużnika postępowania karnego, którego większość z nich pragnie za wszelką cenę uniknąć, bowiem posiadanie statusu osoby karanej bardzo negatywnie wpływa na to jak są oni postrzegani przez otoczenie oraz potencjalnych pracodawców.  Często zatem po pierwszym przesłuchaniu w prokuraturze – dłużnicy alimentacyjni decydują się spłacić zaległe świadczenia wobec swoich dzieci.
  4. Możliwość wystąpienia o pieniądze z funduszu alimentacyjnego – to rozwiązanie w przypadku kiedy egzekucja komornicza lub postępowanie karne nie przyniosły oczekiwanych skutków – a my same nie jesteśmy w stanie utrzymać rodziny. Niestety kryteria dochodowe jakie należy spełnić, aby móc otrzymać takie świadczenie są stosunkowo niskie  – bowiem dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć kwoty 752 złotych, a maksymalna suma na jaką możemy liczyć wynosi 500 złotych- jednak w sytuacji kryzysowej zawsze warto pamiętać o możliwości uzyskania takiego świadczenia.

Należy pamiętać, że każda sytuacja jest kwestią indywidualną, zatem możliwości znalezienia optymalnego  rozwiązania będą odmienne dla każdego pojedynczego przypadku. Mamy jednak nadzieję, że powyżej przedstawione sposoby – rozwiązania kwestii, związanej z zagadnieniem dotyczącym świadczenia jakim są alimenty – co zrobić kiedy ojciec nie płaci – okazały się pomocne dla jak największej grupy mam.

Katarzyna


ALIMENTY – JAKIE KROKI PODJĄĆ, GDY OJCIEC DZIECKA BĘDZIE STARAŁ SIĘ O ICH OBNIŻENIE?

24 komentarze

  1. Anna Odpowiedz

    Dla mnie wszystkie rozwiązania okazały się bezskuteczne. Były pracuję na czarno i niestety nie loży na utrzymanie dzieci. Natomiast ja nie wyobrażam sobie być skazana na pomoc społeczna więc pracuję dlatego nie korzystam z pomocy państwa. A szanowny tata sobie pracuję i wynajmuje dom i się śmieje bo jest bezkarny.

  2. zolza Odpowiedz

    Ta sama sytuacja jest u mnie. Były, jest już zaległy ogromną kwotę jeśli chodzi o alimenty. Przez jakiś czas jeszcze coś tam wysyłał (ile mu się chciało). Obecnie nie wysyła nic już od ponad 4 miesięcy. Pracuje na czarno, więc komornik też jest bezsilny a po udaniu się do MOPS-u usłyszałam , że alimenty na dzieci mi się nie należą bowiem trzeba okazać wpływy za 2018 r (gdzie były przekroczone kryteria dochodowe – aktualnie jest to 800zł/osoba).. Tak więc alimenty od Państwa też nie dostaniemy… I co w takiej sytuacji????

  3. Maja Odpowiedz

    I nas kobiet w takiej sytuacji jest wiele. Nikt z tym nic nie robi. Takie nasze panstwo. Matka musi ciezko pracowac,a ojciec jest bezkarny.Powinni takich kastrowac

    1. I Odpowiedz

      Taaaki jesteś mądry? W komentarzach??? I co takie dziecko ma zrobić, z ojcem który je nie chce? Trzeba być niestabilnym emocjonalnie żeby w ogóle takie komentarze wystawiać 🙄👀

    2. Zuzanna Odpowiedz

      A co jak ojciec nie chce???? Lepiej uciekać , pojechać za granicę i mieć spokój od dzieci i alimentów. Kastrować ich

  4. gosiunia Odpowiedz

    niestety u mnie ta sama sytuacja.ojciec dziecka nie pracuje.Ja poszłam do pracy i pieniążki z funduszu mi sie nie należą bo przekracza dochód

  5. Szok Odpowiedz

    PEPE nic glupszego juz nie mogles napisac , ojciec moich dzieci poszedl pijany odebrac je do szkoly gdy nauczyciele zobaczyli ze jeat pijany wezwali policjie wezwali opieke spoleczna a do mnie do pracy przyjechala policjia powiadomic o wszystkim i ze musze odebrac dzieci ze szkoly gdysz on jest zatrzymany przez policjie i oskarzony o narazeniw i zycie zdrowia dzieci bo gdy sEdl po starsze dzieci mial pod opieka dziecko 1,5 roczne i ty uwazasz ze takiemu czlowiekowi powinno sie oddac dzieci bo bue placi alimetow kogo chcesz ukarac dzieci ? Wez ty sie zastanow zanim cos napiszesz

  6. Sybilla Odpowiedz

    Mam podobną sytuację.ojciec dziecka się wypiął,nie płaci nic na syna a sam pracuje na czarno.Z funduszu nici ,bo zarabiam najniższą krajową a to za dużo wg kryterium.Zenada. Należałoby naszym rządzącym otworzyć oczy na takie zagrywki tatusiów.

  7. Kochająca mama Odpowiedz

    Opowiem Wam o mojej sytuacji…szukam właśnie sposobu, co można jeszcze zrobić aby zmusić ” pseudo ” ojców do placenia.
    Mój były mąż ma zasadzone 500 zł alimentów na córkę, nie płaci ich od momentu rozwodu, czyli 7 lat, kwota nigdy nie była podnoszona, gdyż nawet takiej nie płaci więc nie ma sensu, a przecież nastolatek ma większe potrzebny od przedszkolaka 🤔
    Złożyłam zawiadomienie do prokuratury z art.209 o uporczywym uchylaniu się od płacenia, wszczęto poszukiwania ” tatausia” nie ustalono miejsca pobytu, gdyż nie pracuje legalnie, nie odprowadza podatków, nie ma samochodu na siebie ani innych rzeczy ,które w wieku 45 lat zaradny mężczyzna już posiada 😊 Dodam jeszcze ,że absolutnie nikt z jego rodziny nie ma z nim kontaktu, zarzekaja się wszyscy że nie mają telefonu, adresu itd.
    Więc wszyscy sztame trzymają i ukrywają przestępcę 😏
    Zawieszono postępowanie, informując mnie ,że za 3 miesiące znowu spróbują poszukać…podobno jest tak do trzech razy a potem wystawiają list gończy o doprowadzenie do komisariatu i przesłuchanie, tego nie wiem bo teraz dopiero jest poszukiwany drugi raz.
    W związku z tym że ojciec dziecka nie interesuje się jego losem, nie utrzymuje kontaktu, nie płaci alimentów ja również nie znam miejsca jego pobytu bo się ukrywa- założyłam sprawę o Pozbawienie praw rodzicielskich.W tym momencie po wielu próbach sąd nie mógł skutecznie dostarczyć dokumentów procesowych, wyznaczył jego matkę aby wskazała miejsce pobytu syna, na które się nie wstawiła, i wiecie co teraz się stało…zmieniło się prawo o domniemanym doręczeniu, i teraz ja i moja adwokat zostalysmy wyznaczone
    ( dostalysmy na to 2 miesiące) aby wskazać miejsce pobytu ojca.HIT 😅 bo w przeciwnym razie sprawa zostanie umożona.
    Zatem pytam jako matka, która poświęca się dla swojego dziecka, jak ja mam to zrobić? , kiedy rodzina pseudo tatusia go ukrywa, jak mam ustalić miejsce pobytu ojca który nie chcę być znaleziony i nie chce swojego dziecka! Nie płaci ani grosza, i jego długi wobec dziecka rosną, a po osiągnięciu pełnoletności moje dziecko odziedziczy te oto „spadki”, albo co gorsza na starosc psedo tatus nie pracujacy nigdy legalnie, nie zapracuje na emeryturę i co wtedy zrobi , pewnie przypomni sobie o dziecku które ja będę teraz kształcić aby ten tatuś mógł wystąpić na starosc o alimenty od dziecka.Apsurd.
    Kobietki jest jeszcze wiele sposobów, można np.jak kogoś stać wynająć detektywa przy tym trzecim razie szukania przez policję i detektyw wyłoży tatusia w odpowiednie ręce, można też zawnioskowac o alimenty od dziadków skoro nie potrafili wychować syna na przyzwoitego człowieka.
    Do wszystkich ojców, którzy nie płacą alimentów: Powiem wam jedno:
    Wszystko jest do czasu ! Karma wraca z podwójną siłą! Współczuję wszystkim waszym przyszłym potomkiem, powinniście mieć wykryte na czole ” Nie płacę alimentów, bo jestem cwaniak ”
    😊

  8. Justyna Odpowiedz

    Takie możliwości są nic nie warte jeżeli tatuś dziecka nie pracuje legalnie albo jeżeli nie zna się jego miejsca zamieszkania bo rozpłyną się jak bańka mydlana. Polskie prawo jest chore i tyle w temacie

    1. Eryk Odpowiedz

      Dokładnie jest chore na dwie strony jedną to jest ta jak uchyla się od alimentów a drugą może nawet większa jak np. matka nastawia dziecko przeciwko ojcu który płaci i co ma zrobić wtedy chyba nie płacić by mamusia zrozumiała że źle robi jak nic już nie dział

    1. Eryk Odpowiedz

      Zapomniałem dodać szanownej Justynce że matki też mają w nosie dobro dziecka bo nastawianie dziecka przeciw ojcu też nie jest dobre nie ma co na siłę się wybielać tylko to prawo do d..y jest.

  9. Marek Odpowiedz

    A ja przedstawie Paniom swoja sytuację.
    Miesiac w miesiac wysylam Matce dziecka 400zl
    Bo tak sie fogadalismy miedzy soba tylko ze ja sie wywiazuje z ustalonych zasad a matka dziecka nie
    i trwa to juz dobry rok czasu i watpie ze to sie zmieni z matki strony.
    I teraz moje pytanie co mam zrobic w danej sytuacji jako Ojciec ?

    1. mona Odpowiedz

      Panie ! powiedz mi co o jest 400 zł /miesiąc .- to jest tydzień życia .policz sobie – codziennie wydajesz 50-80 zł w piekarni /mięsnym/warzywnym. po 5-6 dniach 400 zł zniknie i co wtedy , ? będziesz powietrzem zył ? nie wiem w jakim wieku masz dzieci . Ale ja mam 11/14 lat i 400 zł to ja mam teraz w czasie pandemii na tydzień, bo odchodzi mi benzyna na dowoź dzieci do szkoły .

      ciekawe czy ty wyzyjesz za 400 zl /miesięcznie – good luck!

  10. Anonim Odpowiedz

    Chore prawo. Skoro Państwo nie potrafi wyegzekwować alimentów od tatusia niech płaci alimenty za nich, bez kryterium dochodowego. Od poszukiwania ludzi są też odpowiednie organa – Policja, nie matka, która i bez tego ma wiele obowiązków.
    Ojciec ma łożyć na utrzymanie swojego dziecka i to Państwo ma wyegzekwować.

  11. Wojtek Odpowiedz

    A ja jestem ojcem wychowujących 13-latkę. Po rozwodzie coórka została ze mną. Była żona ma płacić (wyrok sądu) alimenty. Regularnie nie płaci w terminie. Nie wpłaca całej kwoty, twierdząc, że coś tam kupiła córce lub na nią wydała. Nawet nie przedstawia dowodów (np. paragonów, rachunków, etc.). Co robic? Jak długo mogę czekać z podjeciem jakichś kroków aby moje roszczenia o zaległe części alimentów nie uległy przedawnieniu? Była żona dobrze zarabia, pracuje na etacie. Proszę o poradę.

  12. Konrad555 Odpowiedz

    Powinni skasowac fundusz alimentacyjny stop obciazeniu podatnikow!!!!!!!
    Juz placimy na 500+ dobry start+itd
    Stop pasozytom

  13. Mariusz Odpowiedz

    Mam bardzo podobną sytuację, dziecko ma zasądzone alimenty, a matka dziecka od 4 lat nie płaci. Niestety wszystkie służby mają to gdzieś.

  14. Jean Odpowiedz

    Polecam się skontaktować pod numerem telefonu 516 322 838 , firma skutecznie znajduje miejsce rzeczywistego przebywania dłużnika i skutecznie ściąga zaległe alimenty. (Nawet pomimo nie skutecznych działań komorników)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.