Wysokie pomieszczenia generują różnego rodzaju problemy, które przy – odpowiednim spojrzeniu – można potraktować jako możliwości. Najlepszym tego przykładem jest oświetlenie. Musi być ono bowiem odpowiednio silne, aby zapewniać właściwą ilość światła. W jaki sposób można oświetlić wysokie pomieszczenie, aby było ono widne i estetyczne?
Wysokie pomieszczenia mieszkalne
W wielu mieszkaniach można spotkać wysokie pomieszczenia. Rozwiązanie to było powszechnie stosowane w międzywojennym budownictwie jednorodzinnym. Nie oznacza to jednak, że jest ono anachronizmem. Otóż współcześnie coraz częściej można spotkać mieszkania zaaranżowane w starych budynkach fabrycznych. Hale produkcyjne w tego rodzaju obiektach często były bowiem wysokie, aby zapewnić odpowiednie warunki wytwarzania i montażu.
Wysokie wnętrze sprawia, że mieszkanie wydaje się większe. Oprócz tego mieści ono więcej powietrza niż ma to miejsce w przypadku pomieszczeń spotykanych w blokach. Problemem w takich wnętrzach bywa często zapewnienie odpowiedniego oświetlenia.
Jak oświetlić całe pomieszczenie?
Jeżeli dane pomieszczenie jest wysokie, ale stosunkowo niewielkie, jego właściwe oświetlenie nie powinno przysporzyć dużych problemów. Wówczas doskonale sprawdzi się lampa wisząca albo tradycyjny żyrandol. Jedyną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest odległość żarówek od sufitu.
Natomiast gdy pomieszczenie jest duże, konieczne zastosowanie będzie kilku lamp, które zostaną zamocowane w różnych miejscach. Z całą pewnością rozwiązaniem jest duża lampa sufitowa lub żyrandol. Co ważne, pozwolą one zapewnić nie tylko dużą ilość światła, ale pozytywnie wpłyną również na estetykę wnętrza. Jednakże celem oświetlenia pozostałych miejsc warto zdecydować się na przykład na kinkiety ścienne, lampy stojące bądź wiszące. Będą one pełnić funkcję oświetlenia dodatkowego, które można włączyć w razie potrzeby. Coraz większą popularnością cieszy się również tak zwane oświetlenie typu spotlight, czyli punktowe.
Zmniejszyć czy zwiększyć pomieszczenie?
Zamontowane w pomieszczeniu oświetlenie może wywoływać efekt złudzenia polegający na optycznym jego zwiększeniu albo powiększeniu. W jaki sposób można to zrobić? Otóż pomieszczenie, które jest wysokie i wąskie, można wyposażyć w lampy świecące na krótsze ściany. Z kolei chcąc obniżyć optycznie dane pomieszczenie, warto rozważyć lampy zamontowane na suficie, które świecą w dół. Żeby natomiast jeszcze bardziej podkreślić wysokość, należy skierować światło w górę. W tym celu sprawdzą się lampy ustawione na podłodze oraz zamontowane na ścianach.
Problem można zamienić w możliwość
Zastanawiając się nad urządzeniem oświetlenia w wysokim pomieszczeniu, warto nieco zmienić swoje myślenie. Otóż to, co wydaje się problemem, można zamienić w możliwość. Wysokie pomieszczenie, jeśli jest do tego duże, oferuje wiele przestrzeni. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć je w dekoracyjne żyrandole, lampy o fantazyjnych kształtach bądź kinkiety utrzymane w modnym stylu retro. Wszystko to jest kwestią indywidualnych preferencji oraz charakteru danego wnętrza.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz