Co robić w przypadku zaparć u niemowlaka?

Zaparcia to problem, który może dotyczyć nawet 30% dzieci w pewnym wieku. To problem wstydliwy, z którym jednak możemy radzić sobie coraz częściej. Rozwój w tej dziedzinie nie sprawia jednak, że wyeliminowane zostały tzw. zaparcia czynnościowe – to takie z nich, w przypadku których nie udało się określić organicznych przyczyn problemu.

Co może być powodem zaparć?

Zaparcia u niemowlaka – ich powodów może być bardzo wiele, podobnie będzie u dzieci już odrobinę starszych. Jednym z najczęstszych, w tym okresie wieku, jest zmiana pokarmu i wprowadzanie do jadłospisu dziecka pokarmów stałych. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy zmienia się mleko naturalne na mleko modyfikowane.

To jednak niejedyne okoliczności, które mogą prowadzić do zaparć – kolejnym z nich jest moment, w którym dziecko zaczyna korzystać z nocnika, czyli będzie to wiek zazwyczaj od 2 do 4 lat.

Innym powodem problemów z zaparciami mogą być problemy związane z mikroflorą jelitową – ta kwestia cały czas jest chętnie badana, a z roku na rok pojawiają się kolejne wyniki potwierdzające to, że część wcześniejszych zaparć czynnościowych tak naprawdę była spowodowana właśnie problemami z bakteriami w naszym organizmie.

Karmienie piersią – czy zaparcia mogą występować?

Będzie to miało miejsce naprawdę sporadycznie, a wynika to z faktu karmienia dziecka płynnym pokarmem. Taka jego forma sprawia, że bardzo trudno jest doprowadzić do zaparć, jednak mogą się one pojawić w momencie, gdy dziecko ma alergię na pokarm, który dostarcza mu matka.

Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, reakcja alergiczna może maleć, jeżeli zmieniać się będzie dieta samej matki. Specjaliści w takich wypadkowych rekomenduję znacznie ograniczenie nabiału w diecie matki karmiącej.

Karmienie mlekiem modyfikowanym a zaparcia

Również w przypadku dzieci, które karmione są preparatami, mogą pojawić się problemy z zaparciami. Mogą być one również natury alergicznej, jednak w tym przypadku alergia będzie najczęściej dotyczyła białka mleka. Nie znaczy to jednak, że preparaty same w sobie nie będą problemem – ich trawienie może okazać się bardzo dużym wyzwaniem dla organizmów niektórych dzieci.

Należy pamiętać, że każde dziecko i jego organizm może indywidualnie zareagować na wprowadzenie do diety preparatów żywieniowych. Jeżeli pojawianie się zaparć jest czasowo skorelowane z wprowadzeniem do diety preparatów, warto zastanowić się, czy w obecnym czasie zachodziła również jakaś inna zmiana, która mogła spowodować zaparcia. Jeśli nie, najprawdopodobniej winny jest konkretny preparat żywieniowy.

Zaparcia a wprowadzanie pokarmów stałych

Zaparcia są częstym problemem, jeżeli do diety dziecka dopiero wprowadzane są pokarmy stałe. Jeżeli taka zmianę żywieniową właśnie rozpoczynamy, po jej starcie warto obserwować, czy dziecko odpowiednio się wypróżnia. Stolec w tym wypadku będzie się zmieniał, podobnie jak ilość jego oddawania w trakcie doby, jednak warto zastanowić się, czy nie jest to mniej, niż 3 wypróżnienia na dobę.

Co na zaparcia u dziecka?

Jeżeli u dziecka pojawiają się zaparcia, warto postawić na jego dodatkowe nawodnienie. Już to może sprawić, że dziecko nie będzie już miał tego problemu. Jeżeli karmimy dziecko piersią, nadal należy karmić je w taki sposób, jednak zalecane są częste przerwy od karmienia, dzięki czemu dziecko na początku jedzenie będzie dostawać mleko rzadsze i lepiej nawadniające jego organizm.

Jeżeli dziecko je już pokarmy stałe, w takim przypadku warto postawić albo na wodę, albo delikatne herbatki, jednak nie na soki, nektary czy napoje słodzone lub gazowane, one mogą bowiem jeszcze bardziej pogłębić problem.

Inną opcją jest zwiększenie w diecie ilości błonnika, a najprościej można to zrobić, wprowadzając do diety np. większą ilość śliwek.

Jeżeli obawiamy się, że problem z zaparciami związany jest właśnie z mikroflorą jelitową dziecka, warto postawić na probiotyki, które będą odpowiadać za jej rozwój i wzmocnienie. Dobrym wyborem mogą okazać się bakterie kwasu mlekowego – Lactobacillus reuteri Protectis.

Jeżeli zaparcia jednak się nasilają, trwają długo, nic nie pomaga lub nie wiemy, co może być ich powodem, należy jak najszybciej skonsultować się z naszym lekarzem pediatrą. Trzeba mieć świadomość, że zaparcia to nie tylko problem wstydliwy, ale może on również okazać się problemem niebezpiecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.