Zaparcie mogą wydawać się problemem błahym, jednak zwłaszcza w przypadku dzieci lub niemowlaków, nie jest tak. Jeżeli nasze dziecko wypróżnia się rzadziej, niż kiedyś, możemy mieć problem właśnie z zaparciami. Co dokładnie powinniśmy o nich wiedzieć oraz jak możemy sobie z nim radzić?
Problem z zaparciami, w pewnym wieku, może dotyczyć aż 30% dzieci. To naprawdę zatrważająca statystyka, która dokładnie pokazuje nam, jak ten problem jest powszechny. Nie znaczy to jednak, że odnalezienie jego przyczyn jest zadaniem łatwym. Okazuje się bowiem, że w większości przypadków trudno te przyczyny organiczne znaleźć – z tego powodu problemy tego typu określane się jako tzw. problemy z zaparciami czynnościowymi. Naukowcy jednak zaczynają skłaniać się ku teorii, że wiele z przypadków zaburzeń właśnie czynnościowych, może związanych być z nieprawidłową perystaltyką jelit naszych dzieci.
Problemy z zaparciami pojawiają się często w momencie, w którym zaczynamy zmieniać pokarm dziecka i pojawia się w nim wiele pokarmów w formie stałej. Podobnie jest w momencie, w którym dziecko zaczyna korzystać z nocnika, również wtedy, najczęściej w wieku od 2 do 4 lat, problemy z zaparciami pojawiają się naprawdę często.
Co jest przyczyną zaparć u dzieci i najmłodszych?
Jak widać, zaparcia najczęściej związane są z posiłkami, które spożywają nasze dzieci. Jeżeli nasze dziecko karmione jest mlekiem lub w większości pokarmami w formie płynnej, problemy z zaparciami nie występują. Jednak gdy w diecie pojawiają się pokarmy stałe, często przychodzi czas również na zaparcia.
Jak rozpoznać problem z zaparciami u dziecka?
Pamiętajmy, że konsystencja stolca naszego dziecka oraz częstotliwość wypróżniania mogą się zmieniać i to czasem w sposób naprawdę dynamiczny. Miejmy na uwadze zmiany w diecie najmłodszych, jeżeli dziecko zaczyna spożywać więcej pokarmów stałych lub jest karmione preparatami do żywienia niemowląt, ich stolce i częstotliwość wypróżniania mogą prezentować się inaczej. Faktycznie jednak w tych sytuacjach mogą pojawić się problemy z zaparciami i musimy mieć to na względzie – musimy zauważyć, kiedy zmiana częstotliwości wypróżniania przedłuża się na tyle, że staje się ona prawdziwym problemem.
Sprawdź! → BioGaia na zaparcia
Kiedy podejrzewamy, że problemy mogą się pojawiać, pamiętamy o tym, że powinniśmy podawać naszemu dziecku dużo płynów, nie powinny one być jednak słodzone. Sprawdzą się tutaj różnego rodzaju herbatki oraz po prostu woda. Jednocześnie, wiele posiłków może zawierać wtedy duże ilości błonnika, on również może pomóc w przypadku potencjalnych problemów z zaparciami u naszego dziecka.
Czy probiotyki mogą pomóc w przypadku problemów z zaparciami u dzieci i najmłodszych?
Jak już wspominaliśmy na początku, najnowsze badania zaczynają wskazywać, że wiele zaburzeń czynnościowych może tak naprawdę mieć swoją przyczynę w problemach z mikroflorą jelitową oraz perystaltyką jelit dziecka. Z tego powodu probiotyki mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem, które pomoże nam walczyć z tym przykrym problemem.
Jeżeli chcemy przywrócić równowagę bakteryjną oraz zadbać o jelita naszego dziecka, warto zdecydować się na produkty, które będą zawierać bakterie Lactobacillus reuteri Protectis. Zawarte są one również w produktach firmy BioGaia.
Pamiętajmy również, że obecny świat sprzyja problemom jelitowym. Jeżeli nasze dziecko często leczone jest za pomocą antybiotyków, pamiętamy, że często mają one druzgoczący wpływ na florę bakteryjną w organizmach naszych pociech.
Niezależnie jednak od skali problemu, który dotyka nasze dziecko – jeżeli zaczynamy uważać, że konsystencja stolca oraz częstotliwość wypróżniania są nieprawidłowe, a stan ten trwa już zbyt długo, przy czym błonnik czy herbatki nie pomagają, udajmy się czym prędzej do lekarza. Zaparcia mogą okazać się poważnym problemem, a w takich przypadkach niezbędne mogą okazać się również leki czy inne preparaty, które poleci nam nasz lekarz.
Wystarczy dobrze przepajać dziecko i nie będzie żadnych zatwardzeń