Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin dla naszego zdrowia. Pozwala utrzymać odpowiednią ilość wapnia i fosforu we krwi. Są to dwa składniki odżywcze, które współpracują ze sobą, by wzmocnić kości.
Dlaczego witamina D jest tak ważna?
Witamina D3 może mieć wpływ na aż 2000 różnych genów w organizmie. Ma ogromny wpływ na wiele ważnych procesów. Reguluje i kontroluje zdolność organizmu do wchłaniania wapnia i fosforu, które wzmacniają kości i zęby.
Ponadto stymuluje trzustkę i uruchamia proces wytwarzania insuliny. Jest to kluczowe dla kontrolowania poziomu cukru we krwi. Wspomaga układ nerwowy w przekazywaniu wiadomości do i z mózgu. Wspiera układ odpornościowy w walce z infekcjami i chorobami.
Witamina ta wpływa też na nasz nastrój. Wiele osób cierpi na sezonowe zaburzenia afektywne. Czują się szczęśliwsze, gdy świeci słońce.
Jakie są najlepsze źródła?
Witaminę D można uzyskać na trzy sposoby: przez skórę, z diety i suplementów. Twoje ciało naturalnie wytwarza tę witaminę po ekspozycji na światło słoneczne. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ekspozycja na słońce może prowadzić do przedwczesnego starzenia się i raka skóry. Dlatego warto też zwrócić uwagę na inne źródła.
Istnieje kilka produktów, które naturalnie zawierają witaminę D:
- tłuste ryby (takie jak łosoś, tuńczyk, makrela),
- wątróbka wołowa,
- ser,
- grzyby,
- żółtka.
Zalecana dawka
Zalecana dawka jest uzależniona od wieku danej osoby:
- niemowlęta do 1 roku życia: 400 jm,
- dzieci w wieku 1-13 lat: 600 jm,
- nastolatki 14-18 lat: 600 jm,
- dorośli w wieku 19-70 lat: 600 jm,
- seniorzy od 71 roku życia: 800 jm,
- kobiety w ciąży i karmiące piersią: 600 jm.
Jakie objawy mogą wskazywać na niedobór witaminy D?
Objawy niedoboru witaminy D są często bardzo subtelne. Dlatego wiele osób może nie wiedzieć, że ma taki problem. Do najczęstszych symptomów można zaliczyć:
- zmęczenie,
- ból kości, mięśni i stawów,
- zły nastrój,
- niski poziom energii,
- częste infekcje,
- lęk,
- drażliwość,
- przyrost masy ciała,
- wypadanie włosów.
Niedobór witaminy D u dzieci i niemowląt może prowadzić do krzywicy. U dorosłych zwiększa ryzyko osteoporozy.
Jak wygląda leczenie niedoboru witaminy D?
Leczenie polega na przyjmowaniu suplementów witaminy D. Taka forma witaminy nazywana jest ergokalcyferolem lub kalcyferolem. Witaminę D można podawać w postaci zastrzyków lub jako lek (płyn lub tabletki). Lekarz zaleci odpowiednią dawkę. Ustali też harmonogram przyjmowania. Pamiętaj, by przyjmować D3, a nie D2.
Jakie są najczęstsze objawy nadmiaru witaminy D?
Zalecana dawka dla osoby dorosłej nie powinna przekraczać 600 jm dziennie. Większa ilość może być toksyczna. Objawy przedawkowania witaminy D są głównie wynikiem nadmiernego gromadzenia się wapnia we krwi, czyli stanu zwanego hiperkalcemią. Do podstawowych objawów można zaliczyć:
- zwiększone uczucie pragnienia,
- częste oddawanie moczu,
- utrata apetytu,
- nudności i wymioty,
- zmęczenie,
- dezorientacja i zmieszanie,
- utrzymujący się ból głowy,
- suchość w ustach.
Jak leczyć przedawkowanie witaminy D?
Przede wszystkim zaprzestań przyjmowania suplementów z witaminą D. Czasem trzeba poczekać, aż objawy ustąpią. Wynika to z faktu, że „witamina słońca” jest magazynowana w tłuszczu i nie opuszcza natychmiast organizmu.
Jak sprawdzić poziom witaminy D?
Lekarz może zlecić badanie krwi, by sprawdzić poziom witaminy D. Istnieją dwa rodzaje badań, ale najczęstszym jest 25-hydroksywitamina D, zwana w skrócie 25 (OH) D. Nie musisz być na czczo, by przystąpić do tego badania.
Zwykle lekarze nie zlecają rutynowych kontroli poziomu witaminy D. Jednak w niektórych przypadkach jest to wskazane, np. masz osteoporozę, celiakię, zapalenie trzustki, chorobę zapalną jelit, chore nerki lub problemy z wątrobą.
Autor: Justyna Dereń
Czy te dane odnoście dawkowania witaminy D-3 są prawidłowe, bo lekarze seniorom zalecają dawkę 4000 j.m. Lekiem, a nie suplementem jest Vigantoletten 1000 j.m. Mama bierze dziennie 4 tabletki , a to duża róznica, bo w tym artykule zalecana dawka 800 j.m.
W tym artykule podane jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę D-3 wg mnie bardzo zaniżone. Zalecana dawka dla seniorów 800 j.m, a lekarz zaleca mamie zimą 4000 j.m. Bierze Vigantoletten-1000 który jest lekiem, a nie suplementem- po dwie tabletki dziennie rano i wieczorem. Czy macie podobne doświadczenie?
Czy witamina D poprawia samopoczucie?
Jerzy Zięba poleca witaminę c – czy to rzeczywiście hit czy syf