Ta strona jest dla Was, Dzielne Matki

Każda mama wychowująca swoje dziecko, musi być dzielna. Ale te, które mają pod opieką potomstwo dotknięte niepełnosprawnością sprzężoną, to prawdziwe bohaterki. Ta strona, ten magazyn, jest o was i dla was. A nazywa się tak, jak wy – Dzielna Matka”.

 Matczyna miłość to jedno z najpiękniejszych uczuć na świecie, jakiego można doświadczyć. Doznając jej jako dziecko. I ofiarując będąc matką. To miłość doskonała, bo bezwarunkowa. To pragnienie, aby stać u boku małego człowieka, uczyć go, wychowywać w atmosferze zrozumienia, akceptacji, chronić go  przed niebezpieczeństwami i towarzyszyć w poznawaniu świata. Mamy z dumą i  niedowierzaniem obserwują, jak ich dziecko rozsadza  niespożyta energia, zastanawiają się, skąd w małym ciele tyle sił do zabawy, spacerów, skąd tyle pytań i pomysłów. Z zachwytem przyjmują to, że ich potomstwo tworzy nowe określenia na pojęcia już znane i nazwane.

Ale nie wszystkim mamom jest to dane. Bo czasem coś pójdzie nie tak. Wada genetyczna. Choroba. Wypadek. Diagnoza – niepełnosprawność sprzężona. Mamy dziecko dotknięte więcej niż jednym problemem natury psychicznej czy somatycznej. Kilka chorób w jednym ciele.

I zamiast niespożytej energii jest słabość. Zamiast dziecięcego trajkotania – cisza lub krzyk. Wielkie cierpienie uwięzione w delikatnej dziecięcej konstrukcji.

To dla Matki cios. Pojawiają się pytania i wątpliwości. Smutek i złość. Rozpacz i niezgoda. Ale tak srogo doświadczona przez los Dzielna Matka tym bardziej będzie walczyć o szczęście swojego dziecka. I będzie w tym zdolna do czynów –  nie bójmy się użyć tego słowa – heroicznych.

Właśnie im, Dzielnym Matkom, dedykujemy ten magazyn, który już tytułem oddaje hołd tym Niezwykłym Kobietom.

 

Magazyn ”Dzielna Matka” porusza tematy bliskie każdej kobiecie, która urodziła dziecko z niepełnosprawnością sprzężoną. Na jego łamach nie będzie tematów tabu, lukrowania lub demonizowania rzeczywistości. Dziennikarze „Dzielnej Matki” to osoby, które są właśnie takimi dziećmi – sami zostali dotknięci niepełnosprawnością sprzężoną, więc wiedzą, o czym piszą. I wiedzą, ile zawdzięczają swoim mamom. Opisują świat niepełnosprawnych takim, jaki on jest. Wiedzą, na jakie problemy napotykają każdego dnia oni sami i ich bliscy, część z nich już rozwiązali, więc będą się dzielić swoim doświadczeniem. Przerobili na własnej skórze próby rozwiązania wielu dylematów moralnych. Oni i ich Dzielne Matki stawiali sobie po tysiąckroć różne trudne pytania, te same, które zadajecie sobie dziś wy. Myślę, że potrafimy wam znaleźć przynajmniej część odpowiedzi.  Jesteśmy z wami i dla was. Możecie liczyć na nasze wsparcie.

Ale żeby nie było, iż na łamach magazynu “Dzielna Matka” będziemy zajmować się wyłącznie trudnymi, poważnymi tematami. Bo przecież nasze życie nie musi być smutne. I nie jest. Oprócz kłopotów i trosk (tak, mamy ich więcej, niż inni, ale co z tego) mamy także radości. Swoje pasje, zainteresowania. Uczestniczymy w życiu kulturalnym, sportowym, spotykamy się z innymi ludźmi, lubimy dobre jedzenie, śmiejemy się i marzymy. Będzie nam miło, jak wszystkie Dzielne Matki i ich dzieci dołączą do naszej gromady, bo razem będzie nam łatwiej i jeszcze przyjemniej.

Co jeszcze tu znajdziecie? Strawę dla ducha. Bo przecież nie jesteśmy tylko mdłym ciałem. A kłopoty, jakie nam ono sprawia, tym bardziej wymuszają duchowy trening. Dlatego tematyka duchowości, jako niezwykle ważny aspekt życia wielu niepełnosprawnych i ich rodzin, będzie tu stale obecna. Podzielimy się z wami swoimi przemyśleniami o wierze i Bogu (bo każdy w coś wierzy, nawet jeśli choroba i związana z nią rozpacz sprawiły, że zwątpił). Razem z magazynem “Dzielna Matka” łatwiej będzie wam trzymać duchowy i moralny pion. Pomogą w tym bohaterowie naszych publikacji, „cisi święci”, ludzie wielkiego serca, ale i skromni zarazem, którzy pomagają innym.

To jeszcze nie wszystko.  Magazyn ,,Dzielna Matka” to również teksty o otaczającym nas świecie, recenzje książek, filmów, komiksów, gier komputerowych. Służą nie tylko jako rekomendacje interesujących rzeczy do przeczytania, obejrzenia, czy zagrania, ale również jako potwierdzenie bogactwa zainteresowań osób z niepełnosprawnością sprzężoną. Mamy ich mnóstwo, chcemy i będziemy się nimi dzielić, zarażać was naszymi pasjami.

Dzielna Matka

Oprócz tego, że jesteśmy ludźmi, których dotknęła choroba, jesteśmy także świadomymi obywatelami. I o tym także będziemy rozmawiać. O naszym kraju, przepisach prawa, ale także o  rodzimych obyczajach, historii, o tworzeniu więzi i współistnieniu w społeczeństwie. A wszystko w imię przyjaźni, szacunku, wzajemnego zrozumienia.

Młodzi dziennikarze publikujący na łamach „Magazynu Dzielna Matka” mogą liczyć na pomoc mistrzów dziennikarstwa z “Super Expressu” oraz “Dziennika Gazety Prawnej”. Twórcy Magazynu nie zapominają również o Czytelnikach, którzy nie władają językiem Mikołaja Reja, istnieje w nim dział, w którym można przeczytać teksty w języku angielskim – zapraszamy do lektury i współpracy rodziny z zagranicy.

Dzielne Matki, to portal dla Was. Zapraszamy  do lektury i wspólnego zgłębiania  ciekawego i – tak, tak – kolorowego świata osób niepełnosprawnych.

Nasi Czytelnicy mogą pomóc fundacji przekazując darowiznę na cele statutowe:

Fundacja „Dzielna Matka” Pomocy Rodzinom Dzieci z Niepełnosprawnością Sprzężoną
ul. Pańska 3, 05-110 Jabłonna tel. +48 608 421 123
NIP 5361892608 KRS 0000364044 REGON 142583780

Konto bankowe Fundacji: 36 1020 1013 0000 0102 0236 0667

Można nam pomoc wpłacając datek np. poprzez dotpay. https://magazyn-dzielnamatka.org/pomoz-fundacji/

Dzielna Matka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.