Badania medyczne dla kobiet po 40 roku życia

Kobiety w wieku 40 lat przechodzą subtelne zmiany, którymi należy się zająć, zanim staną się poważnymi problemami. Chodzi tutaj m.in. o stres, depresję, zmiany hormonalne i mniejszą gęstość kości. Aktywne podejście do zdrowia może zapobiec wielu problemom. Regularne badania medyczne są niezwykle ważne.

Ciśnienie krwi

Należy sprawdzać ciśnienie krwi co najmniej co 2 lata, jeśli wynik jest prawidłowy. Jeżeli jest nieprawidłowy, trzeba go powtarzać przynajmniej raz w roku. Nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi) może prowadzić do chorób serca, niewydolności nerek lub udaru mózgu. Dlatego warto zaopatrzyć się w domowy ciśnieniomierz. Dzięki temu możesz na bieżąco kontrolować ciśnienie.

Badanie wzroku

Nawet jeśli do tej pory miałaś idealny wzrok, nie zdziw się, jeśli nagle nie będziesz mogła przeczytać menu restauracji lub SMS-y. Chociaż rozwój starczowzroczności (problemy z czytaniem z bliska) nie jest niebezpieczny, a para okularów do czytania z apteki może wystarczyć, umów się na wizytę do okulisty.

Warto pamiętać, że oczy mogą wskazywać na inne choroby, takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, a nawet niektóre rodzaje nowotworów.

Badania medyczne: glukoza i cholesterol

Test glukozy we krwi pomoże ustalić, czy Twoje ciało ma problemy z przetwarzaniem cukru. Może wskazywać na stan przedcukrzycowy lub cukrzycę. Jeśli masz nadwagę, otyłość lub nadciśnienie albo prowadzisz siedzący tryb życia powinnaś zwrócić szczególną uwagę na to badanie. Pomaga zapobiegać, diagnozować, monitorować i zarządzać cukrzycą.

Poziom cholesterolu często wzrasta po wejściu w menopauzę. To badanie określi ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak miażdżyca. Profil lub panel lipoproteinowy (lipidogram) na czczo mierzy całkowity cholesterol, a także dobry cholesterol HDL i zły cholesterol LDL.

Densytometria (badanie gęstości kości)

Jeśli skończyłaś 40 lat i masz czynniki ryzyka osteoporozy, w tym minimalne złamanie urazu, umów się na to badanie. Test gęstości mineralnej kości (BMD) mierzy ilość minerałów obecnych w kości. Pomaga wykryć ryzyko osteoporozy i złamań kości.

Badanie tarczycy

Około 13% kobiet w wieku 35-65 lat ma niedoczynność tarczycy. Dlatego warto regularnie sprawdzać poziom hormonów tarczycy. Do podstawowych badań można zaliczyć TSH, T3 i T4. Zwykle mierzona jest “wolna” lub aktywna część T3 i T4 (tj. FT3 i FT4).

Jeśli poziom TSH jest wysoki, a FT4 niski, najprawdopodobniej masz niedoczynność tarczycy. Niski poziom TSH i wysoki FT4 sugeruje nadczynność tarczycy.

Badania medyczne przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy może wystąpić w każdym wieku, ale częściej występuje u kobiet po 40 roku życia. Podstawowym badaniem przesiewowym jest cytologia. Pozwala wykryć nieprawidłowe komórki szyjki macicy, które mogą się przekształcić w raka. Zmniejsza ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy.

Mammografia

Jest specjalistycznym badaniem medycznym, które wykorzystuje system rentgenowski o niskiej dawce, by zajrzeć do wnętrza piersi. Pomaga we wczesnym wykrywaniu i diagnozowaniu chorób piersi. Nie planuj wykonania mammografii na tydzień przed miesiączką, jeśli masz wtedy szczególnie wrażliwe piersi. Najlepiej umówić się tydzień po miesiączce. Zawsze informuj lekarza, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży.

Kontrola u stomatologa

Warto dwa razy w roku umówić się na wizytę u dentysty. Oceni zdrowie jamy ustnej i wyszuka wszelkie ubytki, choroby dziąseł, infekcje i inne problemy zdrowotne. Może również wykonać zdjęcia rentgenowskie, by wykryć problemy niewidoczne gołym okiem.

Profesjonalnie wyczyści płytkę nazębną i kamień, których nie można usunąć za pomocą szczotkowania i nitkowania.

Justyna Dereń

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.