Zobacz co musisz wiedzieć o mleku modyfikowanym!

Mleko jest naszym pierwszym pokarmem po przyjściu na ten świat. A co robić jeśli mleko matki jest niewystarczające lub występuje jego całkowity brak? Właśnie z myślą o młodych mamach i maluchach zostało stworzone mleko modyfikowane, które swoim składem i wartościami odżywczymi przypomina mleko matki.

Z czego składa się mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane (http://humana-baby.pl/kategoria/mleka-modyfikowane/), jak świadczy jego nazwa, jest produktem wykonanym na podstawie mleka zwierzęcego (najczęściej krowiego), ale zmienionym tak, aby jak najbardziej odpowiadać wymaganiom młodego organizmu.

Mleko krowie, bez przejście odpowiednich modyfikacji, nie może zostać substytutem mleka matki, gdyż zawiera zbyt dużą ilość tłuszczy, których niemowlę nie jest w stanie przetrawić, dlatego pierwszym etapem przy produkcji mleka modyfikowanego jest pozbawienie go “ciężkich” tłuszczów.

Czym różni się mleko modyfikowane od mleka matki?

Podobieństwa w składzie mleka matki i mleka modyfikowanego są bardzo duże, jednak warto zaznaczyć, że jest kilka znacznych różnic, takich jak woda, witaminy czy też tłuszcze.

Mleko matki zawiera naturalne witaminy, które są niezbędne do rozwoju dziecka. W mleku modyfikowanym również dodane są witaminy, jednak są one syntetycznie stworzone. Różnica pochodzenia, jednak nie wpływa na ich funkcję.

Podczas produkcji mleka w organizmie mamy zachodzą pewne procesy, które mają za zadanie regulować ilości różnych elementów mleka w zależności od wieku i pory dnia. Jednym z takich elementów są tłuszcze, których ilość za każdym razem może się różnić. W mleku modyfikowanym ilość tłuszczy zawsze jest stała.

Jedną z różnic na którą często nie zwraca się uwagi jest zawartość wody. Woda jest główną składową naszego organizmu (woda stanowi około 80% naszej masy ciała), dlatego jej rola jest ważna. Mleko modyfikowane jest sprzedawane w postaci proszku, który przed podaniem dziecku mieszamy z wodą w odpowiednich proporcjach. Różnica jednak polega nie na sposobie podania, a na czystości stosowanej wody. Nawet najlepsze systemy filtrujące nie są w stanie zapewnić takiej czystości wody, jak organizm mamy.

Jak i kiedy podawać dziecku mleko modyfikowane?

Choć swoim składem i wartościami odżywczymi mleko modyfikowane jest nadzwyczaj podobne do mleka matki, jednak smakowo i odżywczo istnieją różnice, które dziecko może odczuć. Mleko modyfikowane może zostać wprowadzane do diety dziecka stopniowo jako dodatkowy pokarm lub jako zamiennik mleka matki.

Jeśli decydujesz się na przestawienie dziecka częściowo lub całkowicie na mleko modyfikowane zamiast karmienia piersią, warto pamiętać, że odstawienie od piersi wiąże się ze znacznym zmniejszeniem ilości kontaktu fizycznego dziecka z mamą, które jest jednym z kluczowych elementów w rozwoju emocjonalnym i psychicznym malucha. Właśnie dlatego brak kontaktu podczas karmienia najlepiej zastąpić większą ilością zabaw, rozmów i przytulania, aby dziecko nie straciło kontaktu z mamą.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.