Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Na temat mięśni Kegla wiele można usłyszeć w momencie, kiedy jest się w ciąży. Wówczas wiele kobiet dopiero dowiaduje się, że faktycznie takie posiada i że ich wytrenowanie może znacząco ułatwić im życie. Mięśnie Kegla to inna nazwa mięśni dna macicy (mięsień łonowo- guziczny), ale ponieważ ich opracowaniem zajął się amerykański ginekolog Arnold Kegel, mięśnie te zwyczajowo zaczęto określać poprzez użycie jego nazwiska.

Tak naprawdę, ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie tych mięśni powinny wykonywać wszystkie młode kobiety, nie tylko te, które w ciągu najbliższych miesięcy spodziewają się dziecka. Istnieje bardzo wiele materiałów mówiących o tym, jak ćwiczyć mięśnie Kegla. Dzięki ich regularnemu wzmacnianiu można poprawić jakość swojego życia seksualnego, ułatwić sobie przebieg ciąży, a następnie sam poród, a także uniknąć w przyszłości wielu problemów zdrowotnych, na przykład takich, które są związane z nietrzymaniem moczu.

Co warto wiedzieć na temat mięśni dna macicy?

Aby zacząć je ćwiczyć tak naprawdę nie są konieczne żadne przygotowania, gdyż nie są to ćwiczenia mocno forsujące organizm ani trudne. Swoją budową mięśnie te przypominają pewien zespół więzadeł, których głównym zadaniem jest podtrzymywanie narządów jamy brzusznej od samego dołu. Dzięki temu, że mięśnie te są mocne i naprężone mogą odpowiednio spełniać funkcję, do której zostały stworzone- podtrzymują wszystkie narządy w dokładnie takim położeniu, w jakim powinny się znaleźć przez całe życie kobiety, dodatkowo otaczając ujście pęcherza moczowego, pochwy oraz odbytnicy.

Okres ciąży oraz porodu to szczególny czas dla każdej kobiety, kiedy powiększający się brzuch zaczyna coraz mocniej naciskać na te partie mięśni. Dlatego też to właśnie wtedy mogą one najmocniej ulec zwiotczeniu czy też rozluźnieniu i są najbardziej narażone na urazy. Dlatego też wiele kobiet właśnie wtedy zaczyna o nie dbać w specjalny sposób poprzez ćwiczenia.

Kiedy można zacząć ćwiczyć te partie mięśni?

Tak, jak zostało wcześniej wspomniane, im wcześniej dowiemy się tego, jak ćwiczyć mięśnie Kegla i zaczniemy to robić- tym lepiej. Możemy wdrożyć kilka podstawowych ćwiczeń do naszego regularnego treningu, ale może też być tak, że same z siebie wykonujemy akurat taki zestaw ćwiczeń, który zawiera ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna macicy.

Jeśli chodzi o wykonywanie tych ćwiczeń podczas ciąży, oczywiście można to robić w momencie, kiedy ciąża nie jest zagrożona i lekarz prowadzący nie będzie widział żadnych przeciwwskazań (jednym z nich jest skracająca się szyjka macicy). Zaraz po porodzie naturalnych można do nich wrócić niemalże od razu, zachowując zaledwie kilka dni rezerwy. W przypadku cesarskiego cięcia najlepiej odczekać kilka miesięcy. Efekty ćwiczeń zazwyczaj są widoczne po kilku miesiącach od ich rozpoczęcia. W przypadku takich ćwiczeń ogromne znaczenie ma systematyczność.

Przykłady tego, jak ćwiczyć mięśnie Kegla w odpowiedni sposób

Sposób ich wykonywania jest o tyle inny, że same ćwiczenia nie polegają na forsownym treningu, a regularnym napinaniu i rozluźnianiu mięśni, co najmniej 3 razy dziennie po około 5- 10 minut. Chcąc dowiedzieć się tego, jak ćwiczyć mięśnie Kegla, najpierw należy dokładnie zidentyfikować ich położenie. Najlepiej zrobić to podczas oddawania moczu, ponieważ jest to sytuacja, kiedy faktycznie one pracują. Jednakże, same ćwiczenia powinny być wykonywane „na sucho”. Wiedząc już, jakie mięśnie trzeba napinać podczas ćwiczeń można to robić na wiele sposobów.

  • Ćwiczenie można wykonywać leżąc na plecach. Polega ono na napinaniu mięśni Kegla na kilka sekund z ich naprzemiennym rozluźnianiem. Podczas ćwiczenia nie powinno napinać się ani pośladków ani mięśni brzucha.
  • Podobnym ćwiczeniem, które również jest wykonywane leżąc na plecach jest lekkie unoszenie bioder razem z napinaniem mięśni i rozluźnianiem podczas ich opadania. Ćwiczenie to często jest określane jako „winda”.
  • Dobrym pomysłem jest wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla niejako „przy okazji”, na przykład siedząc na krześle w lekkim rozkroku podczas wykonywania innych czynności. Wystarczy przez 5 minut skupić się na tym, aby je napinać i rozluźniać.
  • Ćwiczenia na mięśnie Kegla można również wykonywać z wykorzystaniem kulek gejszy.

Jak widać, ćwiczenia na mięśnie Kegla nie należą do najtrudniejszych. Najważniejsza więc jest motywacja do tego, aby je regularnie wykonywać. Taka motywacja przede wszystkim powinna wypływać z troski o własne zdrowie, a w przypadku kobiet w ciąży – z chęci chociaż odrobinę ułatwienia sobie porodu.

Autor: Agnieszka Kownacka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.