Śmierć łóżeczkowa – koszmar młodych rodziców

Posiadanie dziecka to marzenie wielu rodziców. Jednak mając już dziecko, rodzice muszą zdawać sobie sprawę, że należy o nie odpowiednio zadbać. Mały człowiek jest istotą bardzo kruchą, jest niezdolny do życia bez pomocy rodziców. Małe dziecko trzeba otoczyć jak najlepszą opieką, żeby zapewnić mu bezpieczeństwo. Niestety czasem mogą się zdarzyć sytuacje tragiczne, na które rodzice nie zawsze mają wpływ. Niemowlę narażone jest na wiele zagrożeń. Jednym z nich jest śmierć łóżeczkowa.

Śmierć łóżeczkowa

Śmierć łóżeczkowa (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome, nagła śmierć łóżeczkowa, zespół nagłego zgonu niemowląt) to sytuacja, w której dziecko zasypia i już się nie budzi. Podczas snu niemowlak przestaje oddychać, jednak nie ma to żadnego uzasadnienia w przyczynach zdrowotnych. Śmierć łóżeczkowa od dawna była tajemnicą i dzisiaj nadal nią pozostaje. Mimo rozwoju medycyny i techniki nikt nie jest w stanie wyjaśnić przyczyn śmierci łóżeczkowej. Niestety czasami może ona wystąpić i nie jest ona do przewidzenia.

Garść statystyk na temat SIDS

Każdego roku w naszym kraju na SIDS umiera około 200 niemowlaków. SIDS dotyka najczęściej dzieci w wieku od 1 do 6 miesięcy. Najwięcej zgonów przypada w drugim miesiącu życia. Najbardziej zagrożone są wcześniaki, stanowiące blisko 1/3 dzieci, które zmarły z tego powodu. Ponadto bardziej zagrożone śmiercią łóżeczkową są dzieci matek, które piły alkohol i paliły papierosy podczas ciąży. Badania wskazują również, że bardziej narażone są niemowlaki z rodzin patologicznych, gdy matkami są nastoletnie kobiety.

Występuje także związek pomiędzy SIDS, a wagą dziecka. Jeżeli dziecko ma poniżej 2,5 kg, wtedy jest bardziej narażone. Nagły zgon częściej występuje w przypadku chłopców, choć różnica nie jest bardzo duża. W krajach o wysokim poziomie rozwoju śmierć łóżeczkowa jest główną przyczyną zgonu dzieci, które urodziły się zdrowe.

Jak przewidzieć SIDS?

Śmierć łóżeczkowa bez wątpienia trapi wielu rodziców. Nie ma nigdy pewności, że nie wystąpi ona u niemowlaka. Przed nastąpieniem śmierci łóżeczkowej mogą wystąpić pewne objawy, takie jak: pocenie się dziecka, długi sen niemowlaka, sinienie, zmęczenie podczas karmienia, refluks. Jednak nie przed każdym przypadkiem SIDS występują te objawy. Bardzo duża część zgonów następuje nagle i raczej bez żadnych ostrzeżeń.

Sposoby zapobiegania śmierci łóżeczkowej

Istnieje kilka wskazówek, które warto stosować w celu zmniejszenia szansy na SIDS u dziecka:

  • nie należy palić w domu papierosów, nie wolno również palić matce w czasie ciąży, picie alkoholu także jest złym pomysłem
  • nie należy spać z dzieckiem w jednym łóżku, dobrze jest jeśli niemowlak śpi sam
  • gdy dziecko zasypia, można podać mu smoczek, jednak dziecko musi mieć już nawyk ssania
  • dziecko powinno mieć regularny tryb życia, stałe pory karmienia oraz spania
  • często należy wietrzyć pomieszczenie, w którym dziecko śpi
  • w łóżku niemowlaka nie powinno być żadnych przedmiotów
  • niemowlak powinien spać na plecach
  • warto zapewnić dziecku twardy, nowy materac
  • sypialnia dziecka powinna mieć komfortową temperaturę

Należy zachować spokój i rozwagę

Młodzi rodzice, zwłaszcza młode matki często nadmiernie dramatyzują. Przejawem tego może być na przykład zakup urządzenia, które ma monitorować oddech dziecka. Jednak urządzenia takie nie są raczej polecane, gdyż często popełniają błędy. W ten sposób rodzice i dziecko niepotrzebnie się budzą, przez co zarówno maluch, jak i rodzice są bardziej zestresowani i niewyspani. Nadmierne kontrolowanie oddechu dziecka też niekoniecznie będzie dobrym pomysłem.

Małe dziecko oddycha nieco inaczej niż człowiek dorosły. Oddech niemowlaka jest szybszy, bardziej płytki i mniej regularny. Również ruchy unoszenia się i opadania klatki piersiowej są mało widoczne. U dziecka mogą występować równie okresy przyspieszonych oddechów, jak też okresy, w których nastąpić może nieco dłuższa przerwa.

Podsumowanie

Śmierć łóżeczkowa jest niestety realnym zagrożeniem dla małych dzieci. Pamiętajmy o tym, żeby starać się tak dbać o dziecko, żeby zniwelować możliwość jej wystąpienia. Powyższe wskazówki na pewno pomogą wielu młodym rodzicom wystrzegać się błędów w zajmowaniu się niemowlęciem. Warto zachować czujność, trzeba kontrolować, czy wszystko z dzieckiem jest w porządku, jednak nie wolno popadać w nadmierną przesadę.

Autor: DS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.