Nauka we wczesnych latach życia jest niezwykle owocna. Wiele z tych informacji pozostaje w podświadomości dziecka i często przypomina się w sytuacjach, które tego wymagają. Oprócz tego, wyuczone w dzieciństwie zdolności pozostają nam do końca życia. Warto więc stawiać na wszechstronną edukację, a przy tym rozpocząć ją w bardzo przyjemny i absorbujący sposób.
Dzięki temu zachęcimy dziecko do dalszego pozyskiwania informacji i nowych umiejętności w kolejnych latach życia. Jednak przede wszystkim stworzymy solidny fundament z którego maluch będzie mógł korzystać niemalże zawsze. Jak więc uczyć z pasją i radością? Oto 10 sposobów na kreatywną naukę malucha, które jednocześnie zacieśnią relację pomiędzy dzieckiem, a rodzicami.
1. Dogodne warunki do nauki, czyli porządek, coś „na ząb” i przerwy
Powinniśmy wyznaczyć odpowiednie miejsce do nauki. Jest to szczególnie ważne, ponieważ ma duży wpływ na jakość skupienia. Przede wszystkim nauka nie powinna odbywać się na łóżku. To miejsce powinno kojarzyć się ze spaniem i tylko do tego służyć. W innym wypadku dziecko może mieć problemy nie tylko ze skupieniem, ale też ze spaniem. Podczas nauki można podjadać przekąski i pić. Taka swoboda znacznie rozluźnia atmosferę. Oprócz tego, ważne są przerwy. Nie bez powodu! Mózg najlepiej przyswaja informacje przez 20 minut, a później potrzebuje około 10 minut regeneracji, aby przyswoić kolejną dawkę wiadomości. Zadbajmy więc o komfort i czystość umysłu.
2. Muzyka – czy może pomagać w nauce?
Odpowiedź może zaskoczyć, ale tak. Muzyka to doskonały bodziec dla mózgu. Jeśli dziecko lepiej skupia się w ciszy, można posłuchać jego ulubionych piosenek na chwilę przed rozpoczęciem nauki. Natomiast jeśli zauważymy, że dziecko lubi zajmować się czymś przy muzyce, puśćmy ją niegłośno w tle. Dobrze jest wiedzieć, że pobudza ona umysł, dzięki czemu staje się on bardziej chłonny.
3. Zabawa i nauka, czyli niestworzone historie!
Te dwie rzeczy można z powodzeniem połączyć i uzyskać niesamowite efekty. Zabawa w wmyślanie niestworzonych historii może pomóc w zapamiętywaniu nawet najbardziej skomplikowanych informacji. Działa ona na zasadzie skojarzeń i metoda ta stosowana jest w najlepszych szkołach językowych. Puśćmy więc wodze fantazji i pozwólmy sobie na odrobinę nieszablonowego myślenia. Niech historie zapadają w pamięć!
4. Skojarz to! – zabawa edukacyjna
Ta zabawa w odróżnieniu od wymyślania historii, odbywa się nieco inaczej. Chodzi tutaj o łączenie słów według własnego toku myślenia dziecka. Coś co dla niego może być doskonałym skojarzeniem, mogłoby nigdy nie przyjść nam do głowy. Zatem do każdego słowa dobierajmy od razu skojarzenie. Całość połączy się w coś niezwykle prostego, a dzięki temu zostanie doskonale utrwalona.
5. Słowa rysowane skojarzeniami
To idealna metoda dla wzrokowców, którzy aby zrozumieć i zapamiętać, muszą zobaczyć. Narysować można przecież wszystko, a działa to na zasadzie skojarzeń. Każde słowo może zostać zobrazowane. Zatem kredki w dłoń! Co więcej, rysowanie skojarzeń angażuje obydwie półkule mózgu. Dzięki temu umysł pracuje niemalże na zdwojonych obrotach i nie ma tutaj mowy o braku skupienia.
6. Wybieranie słów kluczowych
Nawet najtrudniejsze rzeczy można objaśnić, używając przy tym słów kluczowych. Są to oczywiście te najbardziej istotne. Warto więc spisać je, aby przypominanie wiadomości szło sprawnie i szybko. Wówczas w mózgu zaczyna działać mechanizm, który łączy ze sobą poszczególne informacje. Taka zdolność jest niezwykle potrzebna nie tylko w nauce, ale przede wszystkim dla zrozumienia poszczególnych rzeczy.
7. Fiszki, ale nie do końca
Podczas nauki języków doskonale sprawdzają się fiszki. Jednak w przypadku innych rzeczy można wykorzystać metodę, która jest na nich wzorowana. Można z powodzeniem połączyć ją z opisanym w punkcie piątym – rysowaniem skojarzeń. Rysujemy wtedy na małych kartkach. Później odwracamy je na drugą stronę, pisząc jedynie czego dotyczył rysunek. Niech dziecko stara się własnymi słowami opisać tę rzecz, przywołując w pamięci rysunek. Jeśli zapomni, pokażmy go po raz kolejny.
8. Mówienie i słuchanie siebie
Bardzo duży procent wiedzy przyswajany jest ze słuchu, nawet jeśli nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Wiadomości zasłyszane pozostają w naszej podświadomości na długo. Warto więc nagrywać rozmowy lub jej fragmenty na dyktafon albo za pomocą kamerki wideo. Powtarzanie polega wtedy na odsłuchiwaniu lub oglądaniu rozmowy. Im zabawniej, tym lepiej! Dziecko zapamięta wszystko co do słowa!
9. Hasła przewodnie
Podczas nauki, można wykorzystywać hasła. Najlepiej krótkie i bardzo proste. Poniżej powinno znaleźć się objaśnienie w 1-2 zdaniach. Jest to kolejny rodzaj fiszek do nauki, ale przede wszystkim doskonały podczas powtarzania. Hasła przewodnie nie powinny być jednak skojarzeniami, dlatego podczas samej nauki warto zastosować bardziej kreatywną metodę. Tym samym hasła przewodnie mogą z powodzeniem służyć do szybkich powtórek.
10. Tablica myśli
Tablicę myśli można narysować na kartce czy też umieścić na tablicy korkowej. Wszystko zależy od inwencji twórczej dziecka. Powinna jednak zawierać główny temat na środku i łączyć się z poszczególnymi treściami po bokach. Takie rozwiązanie porządkuje wiedzę w sposób wizualny, a dzięki temu staje się ona znacznie łatwiejsza i co istotne – logiczna.
Dodaj komentarz