Laryngolog (otolaryngolog) jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem narządów głowy i szyi oprócz narządu wzroku, a więc chorób uszu, zatok, nosa, tchawicy, krtani, oskrzeli, przełyku i gardła. Z pomocy laryngologa korzystamy również w przypadku problemów związanych z narządami zmysłów, czyli: smakiem, węchem, wzrokiem, zmysłem równowagi. Laryngologia pozornie wygląda na wąską dziedzinę medycyny, a w rzeczywistości jest na tyle szeroka, że potrzebne było wyodrębnienie szeregu mniejszych działów, by na konkretnych problemach mogli skoncentrować się odpowiednio ukierunkowani specjaliści. Wśród działów w obrębie laryngologii można wyróżnić: foniatrię koncentrującą się na zaburzeniach mowy i głosu, wudiologię, zajmującą się patologiami słuchu, rynologię czyli leczenie nosa oraz zatok przynosowych, neurootologię powiązaną z neurologią zajmującą leczeniem zaburzeń równowagi, laryngologię onkologiczną i otolaryngologię dziecięcą – wymagającą odmiennego podejścia pacjenta i samego schorzenia.
Z jakimi objawami należy udać się do laryngologa?
Istnieje cały szereg typowych objawów, których wystąpienie wymaga konsultacji laryngologicznej. Do otolaryngologa udajemy się najczęściej w przypadku: uczucia zatkanych uszu, częstych szumów w uszach, długo utrzymującego się bólu ucha lub w razie pogorszenia się słuchu. Powodem do wizyty jest z pewnością: krwawienie z nosa bez wyraźnej przyczyny, chrypka, nawracające bóle gardła, przewlekły katar, zaburzenia węchu i smaku oraz oddychanie przez usta, trudności z połykaniem, wysięk nietypowej wydzieliny z ucha lub nosa, przewlekłe zapalenie krtani, gardła bądź zatok, bezdech i chrapanie. Oznaką poważnych schorzeń laryngologicznych mogą częste, nasilające się bóle i zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi. Te typowe objawy mogą zwiastować wiele dokuczliwych schorzeń laryngologicznych, dlatego należy koniecznie zasięgnąć porady specjalisty otolaryngologa.
Najczęściej występujące schorzenia laryngologiczne
Laryngolog to lekarz, który usuwa ciała obce z nosa, uszu, gardła czy tchawicy, zajmuje się złamaniami nosa, przeprowadza zabiegi drożności przewodów słuchowych, leczy niedosłuch, głuchotę, a także szumy i trzaski w uszach. Najczęściej z pomocy laryngologa korzystamy w przypadku: ostrego lub przewlekłego zapalenia uszu, gardła, krtani lub zatok, anginy, nieżytu nosa, krwawienia z nosa, wystąpienia polipów nosa i krtani, porażenia nerwu twarzowego, nowotworów w obrębie głowy i szyi, przerośniętych migdałków, bezdechu i niedosłuchu. Laryngologia nie ogranicza się wyłącznie do leczenia farmakologicznego czy chirurgicznego schorzeń narządów głowy i szyi. Laryngolog pomoże również w dobrze odpowiedniego aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego, poprawiając w ten sposób komfort życia codziennego Pacjenta dotkniętego niedosłuchem i jego bliskich. W Krakowie szybką pomoc laryngologa możesz uzyskać również w Centrum Medycznym Scanmed S.A. Group przy ulicy Armii Krajowej 5: https://scanmed.pl/specjalizacje/laryngologia/krakow
Dodaj komentarz