Niepłodność wtórna – problemy z zajściem w kolejną ciążę

Niepłodnością wtórną, można określić trudności z poczęciem drugiego, lub kolejnego dziecka. „Rodzice, którzy posiadają już dziecko nie powinni mieć problemu z zajściem w ciążę – są płodni” – taki stereotyp jest bardzo błędny. Pary będące rodzicami mogą mieć realne problemy z poczęciem rodzeństwa dla swoich dzieci.

Niepłodność wtórna problem 20% rodziców

Niestety wiele par, mimo bezskutecznych starań o kolejną ciąże nie zgłasza się do lekarza, żyjąc w przekonaniu, że posiadanie dziecka wyklucza problemy z płodnością. Dla wielu osób jest to temat wstydliwy i rodzaj tabu, które prowadzi do zaniechania postawienia rzeczywistej diagnozy. Wstydzą się dzielić swoim problemem z rodziną i najbliższym otoczeniem z obawy na brak zrozumienia – „przecież mają już dziecko – w czym widzą problem?”.

W Polsce nie ma również refundowanych programów przesiewowych niepłodności wtórnej , które mogłyby pozwolić na udostępnienie realnych statystyk występowania tego zjawiska. Nieoficjalnie, mówi się jednak, że ten problem dotyka nawet 20% rodziców w wieku rozrodczym.

Po pierwsze – Diagnostyka

Diagnostykę niepłodności wtórnej warto rozpocząć po upływie około 6-12 miesięcy nieowocnych starań o dziecko. Przyspieszenie konsultacji lekarskiej jest zalecane w przypadku zaawansowanego wieku rodziców. Problem niepłodności wtórnej może dotykać zarówno kobiety jak i mężczyzn. Dlatego też, niezwykle ważne jest przeprowadzenie kompleksowych badań u obojga rodziców. Wpływ na pojawienie się niepłodności wtórnej może mieć szereg czynników takich jak problemy hormonalne u  kobiet, które mają tendencję do pojawiania się po ciąży, zaburzenia pracy tarczycy, różnego rodzaju choroby przewlekłe i autoimmunologiczne, występowanie zespołu policystycznych jajników (PCOS) itp.

U mężczyzn czynnikami, które mogą mieć wpływ na płodność może być wystąpienie zmian w gospodarce hormonalnej, spadek poziomu testosteronu, żylaki powrózka nasiennego, pogorszenie stanu nasienia (zmniejszenie ruchliwości plemników lub ich deformacja), otyłość, używki i zła dieta. Nie sposób nie wspomnieć również o wieku rodziców. Wpływ na wystąpienie niepłodności wtórnej może mieć spadek ilości kobiecych komórek jajowych, który można zaobserwować już po przekroczeniu 25 roku życia. Wraz z wiekiem coraz częściej mogą pojawiać się również cykle bezowulacyjne, w których nie może dojść do zapłodnienia. Nie bez znaczenia ma również czynnik psychiczny, który jest częstym towarzyszem wspomagającym trudność z zajściem w ciążę.

Stres i zmartwienia związane z trudnościami poczęcia kolejnego dziecka mogą być jedną z przyczyn niepłodności wtórnej. W każdym wypadku, warto wspólnie zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże w rozpoznaniu, zleci szereg badań i w razie konieczności wskaże drogę leczenia. Ponieważ każdy rodzaj niepłodności – również wtórnej – można i należy leczyć!

Po drugie – Leczenie

Program leczenia niepłodności w głównej mierze jest uzależniony od rzeczywistego powodu niepłodności. Jeśli badania lekarskie nie wykażą problemów natury fizycznej, warto kompleksowo podjeść  do tematu dotychczasowego stylu życia. Eliminacja stresu, prowadzenie zbilansowanej, bogatej w składniki odżywcze diety może ułatwić zajście w ciążę. Nie bez znaczenia pozostaje również odstawienie wszelkich używek i podjęcie umiarkowanej aktywności fizycznej. Pomocne może być uzupełnienie swojej diety w ziołowe suplementy. Według medycyny ajurwedyjskiej, na płodność kobiet i mężczyzn ma wpływ ashwagandha. Roślina o szerokim spektrum leczniczym, w tym silnie wpływająca na płodność.

Jeśli problem z zajściem w ciążę wynika z czynników psychicznych, można skorzystać z profesjonalnego wsparcia psychologicznego lub umówić się na rozmowę z seksuologiem. Odpowiednia terapia jest w stanie zmienić myślenie przyszłych rodziców i uczyć ich sposobów na radzenie sobie ze stresem.

Farmakologiczne leczenie niepłodności wtórnej, po odpowiednim zdiagnozowaniu, może przynieść szybkie i wymierne efekty. Obejmuje ono przyjmowanie odpowiednich leków wpływających na gospodarkę hormonalną – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jeśli problem tkwi w budowie jajników, zrostom i urazom wewnętrznym układu rozrodczego –  może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Rodzice starający się o kolejne dziecko, którzy pragną powiększenia swojej rodziny, w razie napotkania problemów nie powinni rezygnować ze swoich marzeń. Mają do dyspozycji nowoczesne metody leczenia niepłodności, które mogą realnie wpłynąć na realizację ich marzenia – rodzeństwa dla swojego dziecka.

 Autor: Katarzyna Walczyk

 

One Ping

  1. Pingback: Dlaczego kobiety mają problem z zajściem w ciąże? - Magazyn Fakty

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.