Odpowiedzialne za utrzymanie moczu oraz narządów w jamie brzusznej pełnią także wiele innych funkcji. Kojarzone przede wszystkim z utrzymaniem moczu, stolca czy gazów, odpowiadają także za stabilizację ciała, podparcie narządów miednicy mniejszej jak i jakość stosunków seksualnych.
Problemy z dnem miednicy a wiek
Problem z inkontynencją utożsamiany jest w dużej mierze ze starszymi osobami i utratą kolagenu. Na stan dna miednicy oraz wiążące się z nim konsekwencje wpływ mają także: porody siłami natury, urazy krocza podczas porodu, wysiłek fizyczny, częsty kaszel, otyłość czy nieprawidłowe nawyki. Osoby, których nie dotyczą wymienione sytuacje nie powinny lekceważyć istoty dna miednicy.
Ćwiczenia i ich ogromny wpływ
W tym przypadku profilaktyka jest bardzo istotna, a sformułowanie – lepiej zapobiegać niż leczyć – niezwykle trafne. Trening dna miednicy powinien być indywidualnie dostosowany do osoby. Nieodzowne jest zatem wykonanie badania w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego, które sprawdza z jaką siłą pracują mięśnie. Systematyczne wykonywanie wskazanych ćwiczeń, które każdego dnia powinny się od siebie różnić, przyczynia się do zniwelowania inkontynecji oraz pozostałych problemów z dnem miednicy. Istotne jest także prawidłowe wykonywanie ćwiczeń.
Rodzaj ćwiczeń
Ćwiczenia przede wszystkim należy wykonywać po konsultacji ze specjalistą. Następnie można je wykonywać, a także siedząco oraz stojąco. Jednym z ćwiczeń jest wykonanie trzech serii dziesięciu powtórzeń skurczów mięśni dla miednicy tak by przerwa między nimi wynosiła tyle samo ile sam poszczególny skurcz. Co ważne, po nabraniu wprawy ćwiczenia można wykonywać niemal wszędzie i o każdej porze. Pierwsze efekty systematycznych ćwiczeń można zaobserwować już po upływie sześciu tygodni od rozpoczęcia praktyk.
Inne metody wzmacniające mięśnie dna miednicy
Obecnie na rynku istnieje wiele metod, zabiegów oraz urządzeń ułatwiających pracę mającą na celu poprawę kondycji wspomnianych mięśni. Niektóre z urządzeń posiadają specjalną aplikację, która informuje między innymi o stanie napięcia mięśni oraz prawidłowości wykonywanych ćwiczeń. Do zabiegów zalicza się zaś elektrostymulacja, pobudzając mięśnie dna miednicy do skurczu, wzmacniając ich wytrzymałość. Inną metodą jest laseroterapia wykorzystująca wiązkę promieniowania laserowego w celu uzyskania analogicznych efektów. Popularna jest również magnetostymulacja, podczas której stosuje się pole magnetyczne o niskich częstotliwościach. Wszystkie te metody łączy stymulacja, która polega na naprzemiennym zaciskaniu oraz rozluźnianiu.
Na co zwrócić uwagę by zapobiec osłabieniu MDM?
Upuszczanie moczu podczas wysiłku, kichania czy zmianie pozycji podczas snu, a także przebudzanie się w nocy w celu oddania skorzystania z toalety mogą mieć negatywny wpływ na kontynencję. Zaniepokoić mogą także częste bóle w odcinku lędźwiowym czy problemy
w zatrzymaniu gazów. W przypadku seniorów, osłabienie mięśni dna miednicy jest wynikiem zmniejszonej ilości estrogenów oraz kolagenu.
Jakość życia seksualnego
Profilaktycznie wykonywane ćwiczenia wpływają także na poprawę jakości stosunków seksualnych. Osłabienie mięśni może prowadzić do zmniejszenia satysfakcji, a nawet odczuwania dyskomfortu. Zachowanie odpowiedniej kondycji mięśni wspomaga również poród siłami natury oraz niedopuszczenie do kolejnej z dolegliwości jaką jest obniżanie skutkujące wypadaniem narządów rodnych.
MDM a dolegliwości mężczyzn
Mimo iż temat inkontynencji oraz słabych mięśni dna miednicy kojarzony jest przede wszystkim z dolegliwościami przypisywanymi kobietom, jest to ważna kwestia bez wątpienia i dla mężczyzn. Powinni oni wykonywać podobne ćwiczenia, które zalecane są kobietom. Najlepiej pod okiem fizjoterapeuty. Sprecyzowani lokalizacji mięśni u mężczyzn jest natomiast inne niż u kobiet. Zadowalające efekty przynosi również praktyka jogi.
Karolina Solińska
Dodaj komentarz